Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie przyłączenia Bałut do Łodzi. Na tropie bałuckich kin i teatrów [ZDJĘCIA]

Jacek Losik
Mniej więcej 350 osób wzięło udział w wyjątkowym spacerze po Bałutach, zorganizowanym 18 sierpnia przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W taki sposób rozpoczęły się obchody 100-lecia przyłączenia tej dzielnicy do miasta. Motywem przewodnim wycieczki były bałuckie kina i teatry.

Spacer rozpoczął się o godz. 17.00 na Rynku Bałuckim 5, gdzie mieściło się kiedyś kino Raj, Ars i Świt. Następnie organizatorzy poprowadzili wycieczkę ul. Łagiewnicką, aby pokazać powojenny szpital im. Heleny Wolf. Później łodzianie ruszyli ul. Spacerową, skręcili w ul. Młynarską, gdzie mieściło się, m.in. katolickie kino Przyszłość.

- Ostatecznie doszliśmy do ul. Wojska Polskiego, gdzie znowu pokazaliśmy miejsca, gdzie mieściły się instytucje kultury, m.in. kino Bajka - opowiada Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Edelmana, która pełniła rolę przewodniczki. - Chcieliśmy trochę odczarować Bałuty i pokazać, że ta dzielnica, niekoniecznie musi się stereotypowo kojarzyć z najgorszymi rzeczami, ale również z kulturą.

Organizatorzy nie kryli zadowolenia z ogromnej popularności, jaką obchody cieszą się wśród łodzian. Wśród osób, które o godz. 17 przyszły na Bałucki Rynek znaleźli się pan Krzysztof z żoną Marią i córeczką Mariką.

- Urodziłem się tutaj, więc wiadomo, że mam do tego miejsca ogromny sentyment. Ta dzielnica ma unikatowy charakter. Pod względem architektonicznym można się tutaj spodziewać wszystkiego. Zawsze chętnie bierzemy udział w tego typu wydarzeniach, bo to naprawdę wspaniały pomysł na spędzenie popołudnia - mówił pan Krzysztof z Bałut.

Spacer zakończył się wystawą, którą można podziwiać wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Prace łódzkich artystów wywieszone są na zewnętrznych elewacjach budynków, znajdujących się przy ulicy od nr 13 do 56.

- Prac jest 35, a zgłoszeń było wiele więcej - mówił Artur Chrzanowski, kurator wystawy. - Zapraszam do oglądania prac, bo są one swoistym komentarzem do Bałut. Są to np. reprodukcje obrazów malarskich, prace graficzne, fotografie.

Na otwarciu wystawy pojawiła się również Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, która zapowiedziała rewitalizację dzielnicy.

- Zmiany zaczynamy od Śródmieścia, bo na początku musimy zadbać o centrum, które jest wizytówką miasta. Nie zapominamy jednak o Bałutach. Niedługo również ta dzielnica przejdzie rewitalizację - zapewniła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki