Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16 mieszkańców z objawami hipotermii Zobacz, kogo i gdzie ostatniej doby ratowały załogi karetek pogotowia

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Najwięcej przypadków hipotermii w naszym województwie ostatniej doby odnotowano w Łodzi.
Najwięcej przypadków hipotermii w naszym województwie ostatniej doby odnotowano w Łodzi. Fot: Adam Wojnar/Polskapress Fot: Adam Wojnar/Polskapress
- Pięć osób spośród 16, którym udzielaliśmy pomocy z powodu wychłodzenia byłą pod wpływem alkoholu - wyjaśnia Adam Stępka, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych przy takich temperaturach, jakie panują obecnie, może doprowadzić do groźnej dla życia sytuacji jaką jest hipotermia. Często zdarza się tak, że człowiek po spożyciu alkoholu nie jest w stanie wrócić do domu i zasypia w miejscu publicznym. Tak niska temperatura jak obecnie prowadzi do szybkiego wychłodzenia organizmu.

Omal nie zamarzli we własnymi domu
Dziewięciu osobom u których doszło do wychłodzenia załoga karetki udzielała pomocy w miejscach publicznych, a siedmioro w domach. Pacjenci pogotowia, jak się okazuje, w czterech ścianach mieli temperaturę kilka stopni powyżej zera.
- Wychłodzenia w domach związane są zwykle ze złymi warunkami mieszkalnymi: najczęściej takie osoby mieszkają samotnie i nie są w stanie napalić w piecu - wyjaśnia Adam Stępka. - Docieramy z pomocą także do osób bezdomnych odnajdywanych w pustostanach.

Najwięcej przypadków hipotermii w Łodzi

Aż 9 spośród 16 przypadków hipotermii ostatniej doby odnotowano w Łodzi. Dwie osoby omal nie umarły z powodu wyziębienia organizmu w powiecie kutnowskim, kolejne dwie w Piotrkowie Trybunalskim, jedna w powiecie łowickim, jedna w powiecie sieradzkim, a jedna w powiecie pabianickim. Karetka Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego została skierowana do pacjenta z hipotermią do powiatu kaliskiego, a więc poza swój rejon operacyjny.

Najstarszy wyziębiony pacjent miał 89 lat
Najmłodsza osoba wychłodzona miała 32 lata. Najstarsza natomiast 89 lat. Był to mężczyzna, który w Pabianicach poślizgnął się na chodniku doznając jednocześnie urazu nosa.
- Moja serdeczna prośba do seniorów: jeśli nie musicie Państwo przy tak niskich temperaturach wychodzić z domu, pozostańcie proszę we własnych mieszkaniach - podkreśla Adam Stępka.

Trzy stopnie hipotermii
Hipotermia (wychłodzenie) ma kilka stopni:
* I stopnień - (temperatura ciała spada do 35-32 st.C) występują dreszcze, pacjent jest przytomny. Wystarczy wówczas ewakuować poszkodowanego do ciepłego miejsca i podać mu ciepłe płyny do picia. Jeśli jest tylko taka możliwość należy zdjąć mokrą odzież.
* II stopnień - (temperatura 32-28 st.C). Dreszcze ustępują. Pojawia się natomiast apatia, zaburzenia mowy i zaburzenia równowagi. Osoba wychłodzona przypomina człowieka pod wpływem alkoholu.
* III stopnień -temperatura (28-24 st.C). Osoba wychłodzona traci przytomność. Zazwyczaj jej tętno jest bardzo wolne, słabo wyczuwalne. Oddechy stają się płytkie i rzadkie.
* IV stopień (temperatura <24 st.C) dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia.

Hipotermię łatwo pomylić z upojeniem alkoholem
Widząc osobę leżącą na chodniku należy podejść do tej niej i ocenić jej stan. Jeśli nie wiemy jak dokonać oceny przytomności, czy oddechu zawsze można zadzwonić pod numer alarmowy 112, gdzie operator numeru alarmowego poinstruuje nas jak to zrobić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 16 mieszkańców z objawami hipotermii Zobacz, kogo i gdzie ostatniej doby ratowały załogi karetek pogotowia - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki