18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat telewizji Polsat, czyli Świat według Kiepskich i Gołota na jubileusz

Anna Gronczewska
Polsat świętuje dwudzieste urodziny. Był pierwszą komercyjną telewizją w Polsce. 5 grudnia 1992 roku zaczął nadawać program. W najbliższy wtorek na wielkim koncercie Polsat będzie świętował jubileusz.

Mało kto pewnie pamięta, że na początku docierał do domów znajdujących się tylko na jednej piątej powierzchni kraju, a program był nadawany z... Holandii. Dopiero niemal rok później, 5 października 1993 r., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała mu koncesję na emisję naziemną w Polsce.

27 stycznia 1994 r. Polsat otrzymał koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną. Początkowo nadawał tylko cztery godziny dziennie, w dwóch blokach - popołudniowym i nocnym. Z czasem wydłużył program do... ośmiu godzin. 1 października 1994 roku czas emisji wynosił już szesnaście godzin.

Dziecko miliardera

Właścicielem i założycielem Polsatu jest Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowany jest na 8,5 miliarda złotych. Na liście "Wprost" zajmuje drugie miejsce. Solorz ma 56 lat, pochodzi z Radomia. Naprawdę nazywa się Zygmunt Józef Krok. Nazwisko Solorz przyjął po małżeństwie z Iloną Solorz. A Żak po rozwodzie z pierwszą żoną i ślubie z Małgorzatą Żak.

Pierwsze duże pieniądze zarobił sprowadzając do Polski dacie i wartburgi. Dziś jest właścicielem lub współwłaścicielem nie tylko Polsatu, ale też m.in Polkomtela, Invest-Banku, ATM Grupy, największego producenta telewizyjnego w kraju, niemal połowy akcji Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów- Konin. Ale to Polsat jest ukochanym dzieckiem Zygmunta Solorza-Żaka.

To właśnie tu pojawił się pierwszy polski talk-show - "Na każdy temat". Na początku prowadził go Andrzej Woyciechowski, a potem Mariusz Szczygieł. Przypomnijmy, że prowadzący zadawał pytania, często kłopotliwe, wielkim osobowościom świata kultury, m.in. Elżbiecie Pendereckiej, Bogusławowi Kaczyńskiemu, Hance Bielickiej, jak i prostytutkom, drag queens, gwiazdom rocka. - Program złamał wszystkie tabu. To w nim po raz pierwszy padło słowo orgazm - przypomina Krzysztof Stachurski z Polsatu.

We wrześniu 1996 roku Polsat wciągnął Polaków do gry o tysiące cennych nagród. Pojawił się bowiem "Klub Polsatu" i jego sławne "Paszporty", które trafiły do 13 milionów gospodarstw domowych. Jesienią następnego roku Polsat wyemitował pierwszy z popularnych teleturniejów - "Idź na całość". Niespełna miesiąc po swoim debiucie prowadzone przez Zygmunta Chajzera widowisko zdeklasowało konkurencję, bijąc niepokonane wówczas Wiadomości w TVP1.

- 5 października 1997 roku wielkiego pluszowego kota Zonka, trzy bramki oraz zmagania uczestników w walce o nagrody rzeczowe, a były nimi suszarki do włosów, drzwi anty-włamaniowe i samochody, oglądało 9 mln 267 tys. widzów!- mówi Krzysztof Stachurski. - Kultowy dziś Zonk jest pluszakiem unikatowym - bywa przedmiotem zaciekłych licytacji internetowych.

Kolejnym hitem okazała się "Życiowa szansa". Ten teleturniej prowadził Krzysztof Ibisz. W programie brał udział uczestnik obecny w studiu oraz gracz "telefoniczny" - obaj mieli równe szanse na wygraną. Polsat wyemitował aż 270 odcinków teleturnieju.

Od Baru do TOPtrendy

Polsat to także popularny gatunek rozrywki - reality show. W przypadku tej stacji był to "Bar". Było to połączenie reality show i telenoweli dokumentalnej. Za tytułowym barem stanął Krzysztof Ibisz. W tym programie po raz pierwszy obejrzeliśmy Dorotę Rabczewską, popularną dziś Dodę.

W programie "Idol" telewizja promowała młode gwiazdy. Nowych talentów szukało jury, w którym zasiedli: Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Robert Leszczyński, Kuba Wojewódzki, a z czasem także Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk.

- Dzięki trzem edycjom muzycznego show na polskim rynku muzycznym pojawiły się nowe gwiazdy - Monika Brodka, Ania Dąbrowska, Ewelina Flinta, Szymon Wydra, Tomek Makowiecki - mówi Krzysztof Stachurski. - Uczestnikami "Idola" byli także Paulina Sykut oraz Wojtek "Łozo" Łozowski.

Finał pierwszej edycji "Idola" śledziło ponad 4,4 mln widzów. To właśnie w "Idolu" zabłysnął Kuba Wojewódzki. W teleturnieju "Jak oni śpiewają" z piosenką zmierzyli się polscy aktorzy i celebryci. W sumie przez ten program przewinęło się 68 gwiazd. Przypomnijmy nazwiska niektórych z nich: Jerzy Zelnik, Anna Mucha, Agnieszka Włodarczyk, Piotr Polk. Ich walkę o Brylantowy Mikrofon oglądało czasami ponad 6 milionów widzów.

Teraz stacja prezentuje talenty w "Tylko muzyka. Must be the music". - Tym razem Polsat postanowił wyłowić spośród setek zgłoszeń nie tylko fenomenalnie śpiewających ludzi z interesującą osobowością, ale przede wszystkim tych, którzy wykonują własny repertuar - wyjaśnia Krzysztof Stachurski.

Uczestników oceniają: Kora, Elżbieta Zapendowska, Adam Sztaba i Wojtek "Łozo" Łozowski. Program stał się przebojem - każdy odcinek ogląda średnio prawie 3,5 mln widzów. Pierwszą edycję wygrał rewelacyjny zespół Enej, który przed kilkoma dniami wydał swoją trzecią płytę, a trasy koncertowe zaplanowane ma już na rok z góry. Kolejnym odkryciem okazał się Maciej Czaczyk - jego piosenka "Nie bój się" autorstwa Roberta Jansona pięć tygodni zajmowała 3. miejsce na "POPliście" radia RMF FM.

- "Tylko muzyka. Must be the music", jak żaden inny talent show tego typu, przyczyniła się do wielkiego ożywienia na polskiej scenie muzycznej - zapewnia pan Krzysztof. - Płyty wydali nie tylko finaliści programu, jak wspomniany już Enej czy grupa Lemon, ale także uczestnicy: Eris Is My Homegirl, Olivia Livki czy Rotten Bark. Program w raporcie specjalnym "Nadawcy 2012" Media & Marketing Polska został uznany za "Hit roku".

Od dziesięciu lat Polsat jest organizatorem festiwalu muzycznego - Sopot TOPtrendy Festiwal. Na nim swoje jubileusze obchodzili: Jacek Cygan, Edyta Górniak, Wilki, Irena Santor, Maciej Maleńczuk, T. Love i Kora.

Polsat to także informacje. Pierwsze wyemitowano 14 sierpnia 1993 roku, a prowadził je Wojciech Szeląg. Dziś flagowym programem informacyjnym są "Wydarzenia". Od 2008 roku nadaje kanał informacyjny Polsat News. Główne wydanie "Wydarzeń" prowadzą Jarosław Gugała i Dorota Gawryluk. Polsat to także seriale. W 2005 rozpoczęto emisję "Gotowych na wszystko", a dwa lata później "Skazanego na śmierć".

- Rekordowe odcinki tego serialu przyciągnęły blisko 7 mln widzów - mówi Krzysztof Stachurski. - Po sukcesie "Skazanego na śmierć" stacja zdecydowała się na zakup "CSI Nowego Jorku", "CSI Miami" (aż dziewięć sezonów) oraz "Kości". W 2010 roku na antenie "Polsatu" pojawiły się dwa nowe polskie seriale - "Hotel 52" oraz "Szpilki na Giewoncie". W pierwszym z nich oglądamy plejadę polskich gwiazd - Magdalenę Cielecką, Laurę Samojłowicz, Rafała Królikowskiego, Marka Bukowskiego.

Akcja "Szpilek na Giewoncie" rozgrywała się w Zakopanem. W pierwszych seriach główną rolę grała Magdalena Schejbal, potem zastąpiła ją Anna Czartoryska. Dużą popularności cieszy się nowe serialowe dziecko Polsatu, czyli "Przyjaciółki" z Anitą Sokołowską, Małgorzatą Sochą, Magdaleną Stużyńską i Joanną Liszowską w rolach głównych. Każdy odcinek ogląda 2,5 mln widzów.

Ale dla wielu widzów Polsat to przede wszystkim "Świat według Kiepskich" i "Pierwsza miłość". Przez wiele lat serca podbijały też "Samo życie" i niezapomniana "Rodzina zastępcza" z nieżyjącą już Gabrielą Kow-nacką i Piotrem Fronczewskim w rolach głównych. Polsat to także sport. W październiku 1998 roku stacja pokazała walkę bokserską Andrzeja Gołoty z Timem Witherspoonem, którą oglądało 13 mln widzów!

Razem z Polsatem cieszyliśmy się z wicemistrzostwa świata polskich siatkarzy, a potem piłkarzy ręcznych. Tu obserwujemy wyścigi Formuły I - mogliśmy wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego, gdy w 2008 roku Robert Kubica wygrał GP Kanady. Polsat jako pierwsza stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze turnieju EURO 2008 z Austrii i Szwajcarii. Najchętniej oglądane mecze Polaków z Niemcami i Austrią oglądało po 10 mln widzów. Rok później stacja pokazała drogę siatkarskiej drużyny mężczyzn po złoty medal mistrzostw Europy w Turcji.

Nawet sam Gołota

Polsat tworzy kanały tematyczne. W 2000 roku powstał pierwszy polski kanał sportowy "Polsat Sport". W ofercie są kanały informacyjne - nadający przez całą dobę "Polsat News" i poświęcony tematyce gospodarczej TV Biznes. 18 grudnia o godzinie 20 "Polsat" zaprasza na koncert, na którym będzie świętował dwudzieste urodziny, transmitowany z Teatru Wielkiego w Warszawie. Ze Stanów Zjednoczonych przyleci Andrzej Gołota...

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki