Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

32. finał WOŚP w niedzielę 28 stycznia 2024 zbiera na "Płuca po pandemii". Szpitale pulmonologiczne z Łodzi i regionu liczą na sprzęt

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
32. finał WOŚP odbędzie się pod hasłem "Płuca po pandemii"
32. finał WOŚP odbędzie się pod hasłem "Płuca po pandemii" Krzysztof Szymczak
Szpitale zajmujące się w regionie łódzkim chorobami płuc liczą na sprzęt z 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po pandemii przy było pacjentów wymagających rehabilitacji pulmonologicznej i wsparcia w leczeniu infekcji oddechowych przybyło.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę 28 stycznia

W niedzielę (28 stycznia) w całym regionie odbędzie się wiele imprez, wydarzeń i licytacji mających wesprzeć 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku hasło zbiórki to "Płuca po pandemii", a środki mają być przekazane przede wszystkim na zakup sprzętu do diagnostyki, monitorowania i rehabilitacji dzieci i dorosłych z chorobami płuc. Cel akcji został wybrany po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii, a także na zły stan powietrza w Polsce, który dodatkowo pogarsza sytuację osób z chorobami płuc. Jak zapowiedział Jurek Owsiak fundacja chce kupić sprzęt dla 15 dziecięcych i 49 dorosłych oddziałów pulmonologicznych.

Łódzkie szpitale z oddziałami pulmonologicznymi liczą na sprzęt. Do Fundacji WOŚP zgłosił się już Wojewódzki Zespół ZOZ Centrum Leczenia i Rehabilitacji Chorób Płuc w Łodzi, który obejmuje m.in. szpital w Łagiewnikach. Szpital ten niedawno wzbogacił się o nowy oddział rehabilitacji pulmonologicznej i zwiększył liczbę łóżek z 20 do 26, teraz chciałby go wyposażyć w dodatkowe urządzenia, np. aparaty usg, spirometry czy rowery stacjonarne do ćwiczeń. Jak wyjaśnia Waldemar Kowalczyk, dyrektor szpitala, chodzi nie tylko o nowy sprzęt ale też o uzupełnienie lub wymianę zużytego.

Na sprzęt do wyremontowanego właśnie oddziału pulmonologicznego dla dzieci nadzieję ma też Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a także wiele innych szpitali w regionie. Jak podkreślają lekarze po pandemii potrzeby szpitali są inne.

- Profil pacjenta się zmienił - mówi dyrektor Kowalczyk. Jak przyznaje część pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc w czasie pandemii niestety zmarła. Pojawili się za to inni, z powikłaniami po COVID-19, a także większą podatnością na infekcje układu oddechowego.

O powikłaniach po COVID-19 mówi też Tomasz Karauda, lekarz chorób wewnętrznych w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi.

- Jeśli przebieg choroby był łagodny, to zmiany miały tendencję do ustępowania lub nie ma wcale. Ale jeśli pacjent spędził wiele tygodni w szpitalu, pod respiratorem czy wysokoprzepływową tlenoterapią to po walce z COVID-19 pozostają zmiany, głównie zwłóknienia czy rozstrzenia czyli patologiczne rozszerzenia dolnych dróg oddechowych - wyjaśnia.

Podkreśla, że na oddziałach pulmonologicznych potrzeba wielu różnych sprzętów, ale zbiórka na WOŚP nie rozwiąże wszystkich problemów.

- Fundacja sprzęt może kupić, ale nie kupi ludzi czy oddziałów rehabilitacji- tłumaczy Karauda.

W ostatnich latach w szpitalach regionu łódzkiego w ramach walki z COVID-19 zainwestowano sporo pieniędzy w nowe oddziały pulmonologiczne. Ale potrzeby nadal są duże. Na przykład w szpitalu w Łagiewnikach działa jedyny w regionie z umową z NFZ oddział szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej. Liczba pacjentów rośnie - dwa lata temu było ich 234, w zeszłym roku 373, a w tym roku będzie jeszcze więcej. Jednak rehabilitacja trwa kilka tygodni i kolejka jest długa - przypadki pilne zapisywane są na czerwiec, a stabilne dopiero na listopad.

Kto chce wesprzeć oddziały pulmonologiczne może w niedzielę wrzucić datek podczas jednego z wielu wydarzeń organizowanych w ramach WOŚP w Łodzi i w regionie. Na przykład o godz. 12 ulicą Piotrkowską do placu im. WOŚP w Łodzi przejdzie Wielka Szarża Konna, a w pobliskiej Manufakturze przez cały dzień będą trwać wydarzenia i koncerty. Będzie można m.in. wylicytować działający kombajn Bizon, dzień kierowania Manufakturą, zobaczyć pokazy sprzętu wojskowego czy spotkać się z Krzysztofem Hołowczycem. Będą też koncerty, zagrają Danzel i Nick Sinckler.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki