Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PROGRAM 500 PLUS. W elektronicznych wnioskach o wypłatę z "Rodzina 500 plus" są błędy

Wit L. Leśniewicz
Wnioski składane osobiście zawierają mniej błędów, bo często urzędnicy pomagają w poprawnym wypełnieniu formularza
Wnioski składane osobiście zawierają mniej błędów, bo często urzędnicy pomagają w poprawnym wypełnieniu formularza Agnieszka Olejniczak
Minęły dwa tygodnie od uruchomienia programu „Rodzina 500 plus”. Złożono już ponad 1,4 mln wniosków, w tym prawie 400 tys. przez internet.

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wnioski złożyła już ponad połowa uprawnionych do świadczenia 2,7 mln rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci. W woj. łódzkim do 11 kwietnia złożonych zostało 62,8 tys. wniosków papierowych, a do 13 kwietnia wpłynęło 19,4 tys. e-wniosków poprzez bankowość elektroniczną, system Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Wynika z tego, że rodzice dość szybko składają wnioski. Szybko nie zawsze znaczy dobrze. W łódzkim magistracie szacują, że błędnie wypełniono od 30 do 40 proc. wniosków. Najczęściej popełniane błędy to brak podpisu wnioskodawcy, pomyłka w numerze PESEL, niewypełnione lub źle wypełnione rubryki dotyczące pobytu za granicą i uzysku.

ZOBACZ TEŻ: PROGRAM 500 PLUS. Łódź wypłaciła już pierwsze świadczenia

Często wynikają one z tego, że wnioskodawca wypełnia formularz na szybko w miejscu złożenia. W Urzędzie Miasta Łodzi przestrzegają, że każdy, kto popełni błąd przy wypełnianiu wniosku, będzie proszony o jego poprawienie, a może to zrobić tylko osobiście w Centrum Świadczeń Socjalnych. Chyba, że błąd polega na braku któregoś z niezbędnych dokumentów, wówczas można je dosłać pocztą.

W regionie w papierowych wnioskach błędy niemal nie występują. - A jeśli już, to są poprawiane na miejscu. Przy okienkach nie ma tłoku, więc urzędnicy na bieżąco sprawdzają dokumenty i podpowiadają, co poprawić - mówi Andrzej Barszcz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku.

Problem pojawia się przy wnioskach składanych elektronicznie. Tu błędów nie brakuje. - Na prawie 200 przesłanych nam wniosków, rzadko który był wypełniony bezbłędnie - mówi Tamara Szymko, kierownik MGOPS w Łasku.

CZYTAJ: Wniosek 500 plus na dzieci INSTRUKCJA Jak wypełnić formularz 500 Plus i dostać 500 zł na dziecko

Także bełchatowianie, którzy złożyli przez internet wnioski o świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” w większości przypadków zrobili to źle. Spośród ponad 600 złożonych wniosków przez internet blisko 80 proc. zawiera błędy.

Podobnie jest w Piotrkowie. Najwięcej błędów zdarza się tu we wnioskach składanych elektronicznie. Jak wylicza Jacek Kalle, kierownik zespołu świadczeń rodzinnych w MOPR, składający wnioski najczęściej nie wpisują adresu, siebie jako członka rodziny lub - składając dokumenty o świadczenie na drugie dziecko - zapominają wpisać do składu rodziny pierworodną pociechę.

Inne braki we wnioskach elektronicznych? Często wnioskodawca nie wykazuje współmałżonka w składzie rodziny. Dużo takich błędów popełniono w Łasku i Wieluniu.

W Tomaszowie do tej listy dochodzą: brak załączników (wymaganych przy wypłacie 500 zł na pierwsze dziecko), a także brak dokumentów potwierdzających utratę dochodów i wysokość alimentów.

Wszędzie zdarzają się też braki numeru PESEL i niekompletne dane teleadresowe. W Łasku był nawet przypadek złożenia wniosku przez mieszkańca sąsiedniej gminy.

- Zdarza się też, że osoby składające wnioski liczą wszystkie swoje dzieci, nawet te dorosłe. I tak, jeśli kobieta ma troje dzieci, w tym jedno skończyło 18 lat, ona liczy je jako pierwsze. Dla nas to pełnoletnie nie jest już dzieckiem i liczymy jako pierwsze to starsze z niepełnoletnich - tłumaczy Tamara Szymko z MGOPS w Łasku.

Jak naprawić błędy we wniosku?

Według instrukcji resortu rodziny, jeśli zauważymy, że we wniosku popełniliśmy błąd lub podaliśmy niepełne dane, to możemy wysłać poprawiony wniosek raz jeszcze. Wtedy gmina rozpatrzy tylko ten drugi.

A co jeśli błędu nie dostrzeżemy? Realizujące program „Rodzina 500 plus” placówki błędy wyłapują i proszą o ich skorygowanie. Przez powtórne złożenie wniosku przez internet bądź na miejscu.

W celu ułatwienia kontaktu pracownicy ośrodków pomocy sugerują wpisywanie numeru telefonu kontaktowego, pomimo, że jest on nieobowiązkowy. To pozwoli na szybszy kontakt w sprawie świadczenia wychowawczego.

Wsp.: kw, jd, ryb, wola, greg

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4-10 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki