Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6. Międzynarodowy Festiwal „Teatralna Karuzela” w Łodzi o buncie wśród młodych

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Teatr, który trudno zaszufladkować i Miasteczko Festiwalowe na Piotrkowskiej

Trzy spektakle z Włoch i Czech, najciekawsze przedstawienia z czołowych teatrów krajowych, szereg działań animacyjnych i konferencja edukacyjna - to główne punkty programu 6. Międzynarodowego Festiwalu „Teatralna Karuzela”, poświęconego prezentacji sztuki adresowanej do całkiem młodego i nie tak już młodego widza.

- Próbujemy grupować zapraszane wydarzenia, ale nie jest łatwo zamknąć dyskusję o twórczości dla dzieci pod jednym hasłem. Jednak co roku szukamy takiego wspólnego mianownika i w tej edycji jest to: bunt - mówi Konrad Dworakowski, dyrektor organizującego ten festiwal Teatru „Pinokio”. - Rozumiemy go bardzo szeroko, także jako motor do działania, który pozwala spojrzeć na świat w sposób krytyczny, a który jednocześnie pozwala podejmować wartościowe decyzje. Bunt występuje u dzieci w różnym wieku, co dla nas jako teatru, który dla dzieci tworzy, jest ciekawe.

Szóstą „Teatralną Karuzelę” otworzy 31 maja spektakl gospodarzy festiwalu pt. ,,Ronja” w reż. Karoliny Maciejaszek, będący adaptacją ostatniej napisanej przez Astrid Lindgren powieści dla (starszych) dzieci. Od paru lat spektakle pokazywane są w bloku konkursowym. Podczas siedmiu festiwalowych dni widzowie obejrzą m.in. włoski spektakl ,,Motyle” Compagnii TPO, „Ojczyznę” Teatru Polskiego z Poznania, „Księgę Niewidzialną” Teatru Guliwer z Warszawy, „Karnawał zwierząt” Białostockiego Teatru Lalek, „Hydrokosmos” Teatru Pantomimy z Wrocławia i ,,Skórę”, czyli tegoroczny dyplom Wydziału Lalkarskiego Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (reżyserem dwóch ostatnich przedstawień jest Konrad Dworakowski). Spektakle będą gościć na scenach teatrów miejskich: „Pinokio”, „Nowego”, „Szwalni” i prywatnym Teatrze V6.

Festiwal zakończy 6 czerwca koncert rodzinny Jerzego Igora, dwuosobowej postaci śpiewającej i grającej, stworzonej przez Igora Nikiforowa i Jerzego Rogiewicza, muzyków warszawskiej sceny alternatywnej, znanych z takich zespołów jak Pink Freud, Paula i Karol, Hokei. Tego samego dnia na placu przed Teatrem „Pinokio” odbyć ma się pokaz spektaklu ,,Zostań.Zostań” w reż. Michała Borczucha z muzyką Marcina Maseckiego i z udziałem dzieci związanych z Teatrem Stacja Szamocin oraz miejscowym domem dziecka.

Ważnym punktem festiwalu jest konferencja pod hasłem ,,Jestem….? Bunt i autonomia” z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Przyjrzenie się różnym przejawom „pójścia pod prąd” ma dostarczyć refleksji nad kategorią buntu w twórczości i edukacji kulturalnej.

Festiwal „Teatralna Karuzela” ugości teatry z Włoch, Czech i Polski

- Festiwal jest wyjątkowy także dlatego, że dotyczy edukacji kulturalnej i w tym priorytecie „Pinokio” zdobył rekordową ilość środków, co najlepiej dowodzi, że wydarzenie jest niezwykłe - mówił dziennikarzom wiceprezydent miasta, któremu podlega łódzka kultura, Krzysztof Piątkowski. - Trzecie „medalowe” miejsce na prawie dwieście złożonych do ministerstwa wniosków to rzecz, z której możemy być dumni.

V Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela" w Teatrze "Pinokio"

Przez kilka ostatnich sezonów „Pinokio” przyzwyczaił wszystkich do artystycznych interwencji w miejskiej przestrzeni i „wypadów” do trudnych środowisk. Teraz zamiast „wjeżdżania w bramy” z warsztatami, skupi je w Miasteczku Festiwalowym, które powstanie przed Domem Handlowym „Magda” na ul. Piotrkowskiej. Zdaniem Piątkowskiego, zwiększy to dostępność festiwalu.

- Wydawało się nam, że zaproszenie do Miasteczka widzów także z tych środowisk, w których bywamy na co dzień, będzie odmianą - mówi Dworakowski. - Nie zawsze musimy być „w bramie”. Chętnie zaprosimy z niej do miejsca, gdzie wszyscy będziemy czuli się dobrze i bezpiecznie.

W Miasteczku Festiwalowym powstaną m.in. skate-park i minirampa i 1 czerwca chętni będą mogli pierwszy raz spróbować jazdy na deskorolce - co ma być nawiązaniem do kultury buntu. Na osoby już jeżdżące czekać będą inne zabawy. Zaplanowano też cykl warsztatów z udziałem łódzkich twórców m.in. studentów Akademii Sztuk Pięknych, artystów wizualnych Jakuba Stępnia vel Hakobo i Krzysztofa Ostrowskiego, mistrza deskorolki, założyciela Szkoły Młody Skate Piotra Dabova.

Co roku festiwal realizowany jest przy wsparciu ministerstwa kultury i Urzędu Miasta Łodzi. W tej edycji dotacja miejska wynosi 169,5 tys. zł (w dwóch poprzednich latach było to po 70 tys. zł), a ministerialna - 192,5 tys. zł.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 9 - 15 maja 2016 roku

MATURA 2016|MATURA 2016 w Łodzi. Jako pierwszy - pisemny polski [ZDJĘCIA]

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Matury już od 4 maja - TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Język polski - poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki