MKTG SR - pasek na kartach artykułów

65-lecie Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi

Anna Pawłowska
Jednym z gości jubileuszu była aktorka, Alina Janowska
Jednym z gości jubileuszu była aktorka, Alina Janowska Krzysztof Szymczak
Recitalem Hanny Banaszak, w czwartek przy ul. Łąkowej 29, uczczono 65. rocznicę powstania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Wieczór stał się okazją do spotkania w filmowym gronie i do filmowych wspomnień.

W halach przy Łąkowej powstały przecież takie filmy, jak ''Zakazane piosenki'', ''Faraon'', ''Krzyżacy'', ''Kanał'', ''Kingsajz''... Łącznie wyprodukowano lub zrealizowano tam ponad tysiąc produkcji. Wielu znakomitych reżyserów i aktorów w tym miejscu zaczynało swoją przygodę z kinem. Swoje filmy kręcili tu między innymi: Jerzy Kawalerowicz, Maria Kaniewska, Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Juliusz Machulski.

Filmowa historia Łąkowej 29 rozpoczęła się w 1945 roku. W miejscu hali sportowej powstała pierwsza w Polsce, powojenna Wytwórnia Filmów Fabularnych - Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski. Jej dyre-ktorem został Aleksander Ford.

Pierwszym krótkometrażowym filmem realizowanym w wytwórni był ''Wieczór wigilijny'', pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym - ''Zakazane piosenki'' w reż. Leonarda Buczkowskiego. Ten sam reżyser w 1953 roku wprowadził Łódź i Polskę w epokę kina kolorowego "Przygodą na Mariensztacie" .
Lata 50. oznaczały dla ośrodka rozwój i rozbudowę. Powstawały nowe hale, wydzielały się nowe gałęzie produkcji. W 1970 roku otwarto Pałac Dźwięku WFF.

- Na uroczystość otwarcia przybyła cała partyjna śmietanka, z sekretarzem komitetu centralnego PZPR - mówi Piotr Holwek, wieloletni dyrektor techniczny łódzkiej wytwórni. - Studio wyprzedzało o klasę wszystkie inne w Europie. Cała aparatura robiona była na zamówienie, głównie w Niemczech, według projektów łódzkich inżynierów.

W 1987 roku WFF przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego w instytucję filmową. Po reformie ustrojowej w 1989 roku i wprowadzeniu gospodarki rynkowej, WFF zaczęła mieć kłopoty. W 1994 roku powołano Łódzkie Centrum Filmowe, które przejęło majątek WFF oraz Studia Opracowań Dźwiękowych. Pięć lat później wytwórnia została wykreślona z rejestru instytucji filmowych. W 1998 roku rozpoczęło się postępowanie likwidacyjne centrum, wstrzymane w 2005 roku. Do tego czasu większa część majątku WFF została sprywatyzowana. Wśród nowych właścicieli znależli się Toya oraz Opus Film. Działalność kontynuuje też Łódzkie Centrum Filmowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki