Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 nowych placówek w których dzieci i młodzież znajdą pomoc psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. Zobacz, gdzie je znajdziesz w Łódzkiem

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Nowe ośrodki znajdują się w Wieruszowie, Łęczycy, Kutnie, Łodzi, Poddębicach i Tomaszowie Mazowieckim. To placówki w której dzieci i młodzież zmagające się z problemami natury psychicznej otrzymają pomoc psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Dodatkowo w Tomaszowie Mazowieckim i Poddębicach otworzono także oddziały dzienne dla młodych pacjentów.

Pierwsi pacjenci w Łódzkiem już korzystają z pomocy w nowych ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nowych centra zdrowia psychicznego i oddziałach dziennego pobytu, które podpisały umowy na leczenie z Łódzkim NFZ.

Jak zorganizowane jest leczenie psychiczne po reformie:
Wprowadzono trzystopniowy poziom opieki. Na I poziomie referencyjnym znajdują się ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Można tu otrzymać pomoc bez skierowania, a taka pomoc z założenia ma być na "wyciągnięcie ręki". W każdym powiecie w naszym województwie jest co najmniej jeden taki ośrodek. W tym miesiącu rozpoczęły działalność placówki w Wieruszowie, Łęczycy i w Kutnie. Udzielają w nich pomocy specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Po pomoc mogą się zgłaszać – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń). W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, porady domowej lub środowiskowa.
- Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. - Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Do psychologa ze skierowaniem, do psychiatry - bez
Na drugim poziomie referencyjnym znajdują się Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Od listopada przybyły nowe placówki w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Poddębicach i Piotrkowie Trybunalskim. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego, do psychologa potrzebne jest skierowanie, a do psychiatry można się zgłosić bez skierowania. W centrach działają oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie). Na oddziale dziennym podopieczni mają opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, programy terapeutyczne, niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, edukację i konsultacje dla rodzin.

Dla kogo oddziały dziennego pobytu

Pacjentami oddziału są dzieci i młodzież potrzebujący kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji w całodobowym oddziale psychiatrycznym, których stan psychiczny pozwala na codzienne powroty do środowiska domowego. Leczenie w trybie dziennym przebiega bez długiej nieobecności w domu, co pozwala na utrzymanie ciągłości pomiędzy terapią a codziennym funkcjonowaniem i pełnieniem określonych ról społecznych.
- Pobyt na oddziale zapewnia warunki do rozwoju lub odbudowy relacji interpersonalnych pomiędzy rówieśnikami oraz wspiera kształtowanie się potencjału dzieci i młodzieży. Podczas pobytu kładzie się nacisk na współdziałanie z systemem rodzinnym, co pomaga wzmacniać i wspierać opiekunów przy zgłaszanych trudnościach. Po pobycie na Oddziale Dziennym pacjent może kontynuować zalecane formy terapii (w tym terapię indywidualną, grupową, rodzinną) w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, która działa w ramach Centrum - Agnieszka Scendo psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju.

Aby uniknąć szpitala
Na trzecim poziomie referencyjnym z zreformowanej opiece znajdują się oddziały psychiatryczne, dwie placówki w Łodzi, przy ul. Czechosłowackiej oraz ul. Aleksandrowskiej) oraz w szpitalu w Warcie. Samej reorganizacji opieki psychologiczno-psychiatrycznej została tak pomyślana, aby na pierwszym i drugim poziomie dzieciom i młodzieży zapewnić taką pomoc, aby nie musieli leczyć się na oddziale szpitalnym.

Wsparcie psychiczne dla dzieci i młodzieży w Łódzkiem:
* 52% dzieci, które się zgłosiły do placówek I poziomu (czyli ośrodki pomocy środowiskowej) w Łódzkiem miało od 13 do 17 lat.
* W 2021 r. z opieki w ośrodkach I poziomu skorzystało 11 218 pacjentów (6198 dziewczynek i 5020 chłopców). Skorzystali w sumie z 46 tys. 500 świadczeń (sesji psychoterapii, wizyt w domu i środowisku, porad psychologicznych, sesji psychoterapii rodzinnej).
* W 2022 r. z opieki z opieki skorzystało ponad 2 x więcej dzieci: 24 299 pacjentów (14 301 dziewczynek i 9 998 chłopców), którym udzielono w sumie 81 352 tys. świadczeń (sesji psychoterapii, wizyt w domu i środowisku, porad psychologicznych, sesji psychoterapii rodzinnej).

Tu powstały nowe ośrodki:
ŁĘCZYCA
* Neuroclinic, Centrum Terapii i Rozwoju, Ośrodek środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (I poziom referencyjny), Poradnia psychologiczna dla dzieci, ul. Poznańska 24, 662 808 365,

KUTNO
* Euro-Medica, Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom referencyjny) poradnia psychologiczna dla dzieci, ul. Mickiewicza 2, tel. 519059242.

ŁÓDŹ
* Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "NOWA", Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci u młodzieży (II poziom referencyjny), Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci, Łódź, ul. Tatrzańska 109, tel. 42 643 28 02,
* Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek profilaktyki, diagnozy i terapii zdrowia psychicznego, Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Poradnia zdrowia psychicznego (II poziom referencyjny) Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci, ul. Obywatelska 102/104,tel. 82 564 36 32.

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
* Neuroclinic. Centrum Terapii i Rozwoju, Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, Poradnia Zdrowia Psychicznego (II poziom referencyjny), Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci, ul. Wschodnia 85/87, tel. 48 784 225 166.

PODDĘBICE
* Neuroclinic. Centrum Terapii i Rozwoju, Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, Poradnia Zdrowia Psychicznego (II poziom referencyjny), Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i oddział dzienny, Poddębice, ul. Miła 27, 48 662 808 365.

TOMASZÓW MAZOWIECKI
* Neuroclinic. Centrum Terapii i Rozwoju, Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, Poradnia Zdrowia Psychicznego (II poziom referencyjny), Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i oddział dzienny, ul. Jerozolimska 11/15, 48 784 225 166,

WIERUSZÓW
* WOLMED, Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom referencyjny), Poradnia Psychologiczna dla dzieci, ul. Warszawska 68/1, tel. 695386820

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8 nowych placówek w których dzieci i młodzież znajdą pomoc psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. Zobacz, gdzie je znajdziesz w Łódzkiem - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki