Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

855- lecie konsekracji Archikolegiaty w Tumie pod Łęczycą

Redakcja
Wokół historycznej Świątyni w tumie powstanie wioska średniowieczna, a w środku niej ustawiony zostanie ołtarz

Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego to perła architektury romańskiej. W tym roku mija 855 lat od jej konsekracji. Ta rocznica oraz 1050. rocznica chrztu Polski stały się pretekstem do zorganizowania wyjątkowego spotkania pod nazwą „Tum jest”. Parafia zaprasza do siebie mieszkańców i turystów w niedzielę, 1 maja.

- W tym roku z dumą i radością świętujemy jubileusz 1050-lecia powstania naszego państwa - mówi ks. Piotr Nowak, proboszcz Parafii NMP Królowej i Św. Aleksego w Tumie. - Chrzest Polski, który miał miejsce w 966 roku, otworzył Polsce drogę do niezależności, włączył do europejskiej społeczności chrześcijańskiej i był krokiem milowym w budowaniu polskiej tożsamości narodowej. Aby uczcić pamięć wielu pokoleń naszych przodków, którzy przez kolejne stulecia swoją wytrwałością, pracą i wiarą tworzyli dorobek cywilizacyjny i kulturalny Polski organizujemy, jako wspólnota parafii regionalne uroczystości. Kolebką polskości jest wspaniała Archikolegiata w Tumie. To jedyny obiekt architektury romańskiej w Polsce zachowany w swojej bryle. Choć to najwspanialszy zabytek z początków państwa polskiego, niewielu Polaków w ogóle o nim słyszało. Może usłyszą teraz, z okazji obchodów jego 855-lecia - podkreśla ks. proboszcz.

Dla każdego coś miłego. Biegi, rowery i motocykle

1 maja 2016 r. odbędzie się tu zjazd Wojciechów ( każdy otrzyma replikę krzyża św. Wojciecha), a z koncertem wystąpią „Siewcy Lednicy“.

- Biskup praski Wojciech to postać, której i w życiu, i po śmierci towarzyszyło wiele paradoksów - to Czech, który został patronem Polski, człowiek, który przez całe życie doznawał klęsk i niepowodzeń, a prawdziwą karierę zrobił dopiero po śmierci - opowiada ks. Piotr. - Podróżując po ówczesnej Europie, mógł wszędzie czuć się jak w domu. Przyjmowali go jak własnego syna. Św. Wojciech, który żył w przyjaźni z synami wszystkich narodów Europy odważył się stanąć w obronie chrześcijańskich niewolników wysyłanych do krajów muzułmańskich. Znalazł się na dworze Ottona III, skąd wyruszył do kraju cesarskiego sojusznika Bolesława I Chrobrego, u którego przebywał ocalały z rzezi jego najstarszy brat Sobiesław. Dotarł do państwa Słowian na jesieni 996 r. a już na przełomie stycznia i lutego 997 r. przybył do opactwa benedyktynów Maryi Panny, które tworzyło się w Tumie - Łęczycy. Tu prawdopodobnie zostawił kielich podróżny. Odnaleziono go w trakcie prac rekonstrukcyjnych.

Relikwie św. Wojciecha do tumskiej parafii staraniem ks. Bp Alojzego Orszulika i ówczesnego proboszcza ks. Zbigniewa Łuczaka zostały sprowadzone w kwietniu 1999 r. - Po 1002 latach Apostoł Słowian, Męczennik za wiarę Wojciech Adalbertus Sławnikowicz powrócił na królewską ziemię łęczycką - mówi proboszcz.

W niedzielę w Tumie stanie wioska średniowieczna, zaplanowano gotowanie wielkiego gara zupy korzennej, a dla łasuchów przygotowano ciastka wojcieszki. Można będzie również kupić sakwę tumską i kubek - odnaleziony w grodzisku - w trakcie prac archeologicznych. Na jarmarku, który łączy ze sobą tradycję oraz współczesność, można nabyć regionalne wyroby. Goście tumscy mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których spróbują wypleść własny koszyk, ulepić garnek, a nawet zrobić … coś z niczego. A jak tego będzie mało to zawsze można: wkręcić się w bezpieczną jazdę rowerem z grupą lub indywidualnie przyjechać do Tumu.

Parafia nie zapomniała o miłośnikach motoryzacji. Zorganizowano Zlot Pojazdów Zabytkowych i zjazd motocykli. - A jak nie ma się pojazdów, to zawsze zostają nogi - śmieje się ksiądz Piotr Nowak.

Dla tych zorganizowaliśmy bieg Mila Tumska. - To krótki odcinek, ale za to jaki urokliwy. Biegniesz a przed Tobą bryła dwunastowiecznej świątyni. To Twój cel. Kultywowanie pamięci wiary. Nieważne, czy będzie wiał wiatr, padał deszcz czy świeciło słońce - dodaje proboszcz.

Udział może wziąć każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną, a do pokonania jest 1050 metrów. Organizatorami imprezy „TUM Jest!“ są: parafia pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie, Urząd Gminy Góra św. Małgorzaty oraz drużyna Słowian i Wikingów „Sława” z Tomaszowa Mazowieckiego.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18-24 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki