Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent VIP w Uniwersytecie Łódzkim. Początek 6. edycji programu mentorskiego UŁ. Studenci poznali osobistych doradców [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wyróżniający się studenci Uniwersytetu Łódzkiego poznali w czwartek (6 grudnia) w Pałacu Biedermanna osobistych doradców na okres od stycznia do czerwca 2019 r.
Wyróżniający się studenci Uniwersytetu Łódzkiego poznali w czwartek (6 grudnia) w Pałacu Biedermanna osobistych doradców na okres od stycznia do czerwca 2019 r. Krzysztof Szymczak
Wyróżniający się studenci Uniwersytetu Łódzkiego poznali w czwartek (6 grudnia) w Pałacu Biedermanna osobistych doradców na okres od stycznia do czerwca 2019 r. Doradcami są wybitni absolwenci UŁ. Uczelnia prowadzi szóstą edycję programu mentorskiego w ramach Programu Absolwent VIP.

Ta edycja to 39 mentorów, pod skrzydła których trafiło 44 studentów (niektórzy absolwenci UŁ „przygarnęli” więcej niż jednego studenta). Utworzone w ten sposób pary wyznaczą sobie teraz terminy spotkań między styczniem a czerwcem 2019 r. Mentorzy będą rozmawiać z podopiecznymi, wyznaczać im cele i wyjaśniać, w jaki sposób je osiągnąć.

Zgłaszający się studenci, po zapoznaniu się z sylwetkami absolwentów UŁ, mogli aplikować do programu przez formularz internetowy, wskazując maksymalnie trzech preferowanych mentorów. Potem nastąpił etap ustalania par.

Rozpiętość branż, w których działają zaproponowani absolwenci, jest spora – chociaż, jak w każdej edycji, dominują menedżerowie, którzy zarządzają w dużych firmach lub w instytucjach publicznych (w tym gronie jest m.in. Konrad Pokutycki, prezes BSH Polska, Wojciech Kryński z rady nadzorczej PKN Orlen SA oraz Tomasz Sadzyński, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Konstantynów Łódzki).

Ale dla odmiany Daniel Sołtysiak, student nowych mediów i kultury cyfrowej, będzie słuchał rad Joanny Podolskiej-Płockiej – dyrektor Centrum Dialogu im. Edelmana w Łodzi.

Konrad Korzeniowski, student prawa oraz stosunków międzynarodowych, trafił na Kazimierza Ujazdowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego. Zaś Anita Grosicka, inny z przyszłych prawników, znalazła się pod skrzydłami Wiesławy Kuberskiej, prezesa Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Wiesława Kuberska nie jest pierwszym sędzią w programie UŁ. W przeszłości mentorowała Anna Maria Wesołowska, sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi (w stanie spoczynku).

– Pani sędzia zabrała mnie nawet do szkoły na swoje zajęcia z edukacji prawnej młodzieży – opowiadał jej ówczesny podopieczny na zakończenie trzeciej edycji programu. Para spotkała się pięć razy, utrzymywała też kontakt telefoniczny.

Pierwsza edycja programu mentorskiego odbyła się w 2014 r. – na rok przed jubileuszem 70-lecia UŁ. Wtedy, przygotowując się do obchodów, władze uczelni postanowiły, że będą podkreślać w nich rolę absolwentów – zgodnie z hasłem, że im głośniej o wychowankach uczelni, tym szkoła wyższa bardziej liczy się w świecie. Stąd pomysł projektu „Absolwent VIP”, którego częścią jest mentoring (poza nim odbywają się np. otwarte wykłady znanych wychowanków UŁ).

Pojęcie mentoringu kojarzy się głównie z korporacjami, gdzie młodzi i dobrze zapowiadający się menadżerowie trafiają na pewien czas „pod skrzydła” osób doświadczonych i z sukcesami.

Jednak UŁ, uruchamiając program, zwracał uwagę także na przykłady z historii: Sokrates był przecież mentorem Platona.

Jedną z twarzy pierwszej edycji była Tatiana Okupnik, absolwentka romanistyki uniwersytetu. Jej „uczennica” – studentka psychologii – chciała się dowiedzieć od piosenkarki, jak sprawnie organizować imprezy masowe.

W 2014 r. mentorował także poseł PO Cezary Grabarczyk. Czterech z mentorów jest w programie od jego początków do obecnej edycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki