Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka" z dawką wiedzy na temat czworonogów. W filmach znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących psów

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Nasza akcja zakończona. Nie tylko zyskaliśmy karmę dla zwierząt w Ciapkowie, ale i mnóstwo wiedzy
Nasza akcja zakończona. Nie tylko zyskaliśmy karmę dla zwierząt w Ciapkowie, ale i mnóstwo wiedzy Przemysław Świderski
Chwila adopcji psa ze schroniska tak naprawdę dopiero rozpoczyna pracę nad tym, żeby w pełni zaufał swojej nowej rodzinie. Praca ta wymaga wiele cierpliwości i systematyczności, ale szczęśliwe zwierzę to największa satysfakcja. O tym opowiada w rozmowie z Łukaszem Kamaszem z „Dziennika Bałtyckiego” Adrian Meyer, behawiorysta ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Ciapkowie. Od Barbary i Artura Wróblewskich z firmy Psiehawioryści możemy się dowiedzieć, jakie są przyjazne metody walki z największymi psimi problemami. Z kolei Michał Szalc, instruktor z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP i OSP Gdańsk zdradza w rozmowie, dlaczego pies ratownik traktuje każdego człowieka jak dobrego kumpla. Posłuchajcie, o czym mówią nasi goście w nagranych podczas akcji filmach.

Behawioryści Adrian Meyer z Ciapkowa oraz Barbara i Artur Wróblewscy z firmy Psiehawioryści, a także Michał Szalc ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP i OSP Gdańsk to goście i partnerzy naszej akcji „Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka”. Dzięki tej akcji wspólnie z Krajową Grupą Spożywczą Arka Gdynia 13 kwietnia zebraliśmy karmę, koce i inne niezbędne produkty na rzecz zwierzaków ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Ciapkowie. Poza tym zdobyliśmy też sporo wiedzy na temat zwierząt!

Przygotowania do adopcji, czyli co zrobić, zanim trafi do nas nowy, psi domownik

Zobaczyliście psa na zdjęciu schroniskowego fanpage'a na Facebooku i od razu wam skradł serce? Zanim go adoptujecie, pójdziecie z nim na spacer. Przed wspólnym zamieszkaniem trzeba się bowiem poznać.

- Z reguły na zapoznanie wystarczą trzy - cztery spacery i wizyta domowa - dodaje Adrian Meyer z Ciapkowa.

Najczęstszym problemem adopcji jest lęk separacyjny. Pies obawia się porzucenia, w chwilach, gdy nikogo nie ma w domu, może szczekać, piszczeć, gryźć buty. Zasada jest taka, że na początku człowiek musi być z psem cały czas.

Jak szybko pies może się przyzwyczaić do nowego miejsca i poczuć się, jak u siebie?

- To sprawa indywidualna. W jednym przypadku trwa to krótko, w innym dłużej. Potrzebna jest praca, cierpliwość i systematyczność – tłumaczy Adrian Meyer.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Przemoc to nie pomoc. Rozmawiamy z Barbarą i Arturem Wróblewskim, którzy prowadzą firmę Psiehawioryści

Barbara i Artur Wróblewscy prowadzą konsultacje behawioralne na terenie Trójmiasta i okolic i pomagają psom po przejściach odzyskać równowagę emocjonalną.

Jako behawioryści podają też kilka rad, jak zachowywać się, kiedy zamieszkamy z adoptowanym psem.

- To nie jest czas na to, żeby od razu zwierzę przytulać, głaskać, albo uczyć komend. Trzeba dać mu przestrzeń i czas - tłumaczą.

W firmie Psiehawioryści można skorzystać z konsultacji przedadopcyjnych i wspólnie z fachowcem sprawdzić podczas wizyty w schronisku, czy wybrany pies będzie pasował do rodziny. Bo dużo ludzi działa pod wpływem emocji, a jednak taki wybór warto przemyśleć na chłodno. Zaoszczędzi to cierpienia zwierzęciu w razie nieudanej adopcji. Z drugiej strony, nie trzeba się bać adopcji, o ile jest przeprowadzana świadomie. Wbrew pozorom, więcej zwierząt z problemami trafia się z hodowli, niż ze schroniska.

Nasi rozmówcy opowiadają też o akcji „Przemoc to nie pomoc”, która ma na celu szerzenie świadomości, czym są awersyjne metody szkoleniowe oraz zaproponowanie prawnych rozwiązań zakazujących używania obroży elektrycznych, kolczatek, dławików i innego osprzętu, a także technik treningowych opartych na powodowaniu bólu, strachu i dyskomfortu u zwierząt.

- To jest metoda pracy stosowana 50 lat temu, teraz już wiemy, że pies ma emocje. Świetne efekty można uzyskać nie niszcząc relacji - mówią nasi rozmówcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Pies ratownik: partner w akcji ratowniczej, a po akcji domownik

Wśród partnerów naszej akcji jest Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP i OSP Gdańsk. Jak wybiera się psy ratownicze?

- Liczy się odporność na stres i na warunki otoczenia, dużą rolę odgrywa pamięć i predyspozycje socjalne, a to często wynika z tego, z jakiej hodowli pochodzi i jak pracowali jego rodzice czy rodzeństwo – tłumaczy Michał Szalc, instruktor z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP i OSP Gdańsk. - Od samego początku - równolegle z treningiem - budujemy w nich wielkie zaufanie i otwartość na obce osoby, dlatego że to jest ten główny motor do pracy, szukanie obcych osób.

A dlaczego psy wyczuwając nieprzytomną osobę liczą, że to będzie ich największy kumpel do zabawy? O tym posłuchamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Nakarm psiaka - plansza DB

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki