Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Znicz 2018 w Łódzkiem. Policjanci na L4, a kto patroluje ulice?

ag
Grzegorz Olkowski/Zdjęcie ilustracyjne
Policjanci w Łódzkiem prowadzą pięciodniową akcję Znicz na drogach i w okolicach cmentarzy, gdzie mają za zadanie pomagać udrażniać ruch i ułatwiać dotarcie do odwiedzanych miejsc. Nieustannie monitorowana jest nie tylko sytuacja na drogach, ale i stan sił oraz środków kierowanych do zabezpieczenia akcji.

Spośród 6 tys. policjantów w Łódzkiem aż 1,5 tys. przebywa na tzw. L4. Efekt jest taki, że praca policji została sparaliżowana i to w tak szczególnym okresie jak czas akcji Znicz. Dlatego policjantom pośpieszyli z pomocą strażnicy miejscy, żandarmi wojskowi i strażacy - ochotnicy.

- Mimo zwiększonej absencji chorobowej policjantów w województwie łódzkim patrole, zarówno umundurowane jak i kryminalne, są tak organizowane, aby zapewnić ciągłość służb - zapewnia mł. insp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Przeczytaj więcej: Protest policjantów w Łódzkiem. Funkcjonariusze masowo chorują i szykują akcję "Poleje się krew"

4 listopada ostatni dzień policyjnej akcji Znicz. Sytuacja na terenie województwa jest monitorowana z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i innych wspomagających służb kierowane są w newralgiczne miejsca.

W ubiegłym roku działania związane z akcją Znicz prowadzone były przez 7 dni (od 27 października do 2 listopada). W tym czasie w Łódzkiem doszło do 81 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 90 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali aż 90 nietrzeźwych kierujących.

Łódzka policja ma nowy śmigłowiec [ZDJĘCIA]

Akcja Znicz 2018 w Łódzkiem

Pierwszego dnia tegorocznej akcji na drogach województwa łódzkiego doszło do 16 wypadków, w których rannych zostało 17 osób, a jedna osoba poniosła śmierć. Ten najtragiczniejszy w skutkach wypadek miał miejsce w Paradyżu (powiat opoczyński).

Według wstępnych ustaleń 26-letni kierujący saabem potrącił przechodzącego w miejscu niedozwolonym i bez elementów odblaskowych 67-letniego mężczyznę. Pieszy zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

- Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku - przypomina mł. insp. Joanna Kącka.

Od 31 października roku do 3 listopada tego roku włącznie w Łódzkiem doszło do 38 wypadków, w których rannych zostało 37 osób, a 3 poniosły śmierć. Policjanci w tym samym czasie zatrzymali 24 nietrzeźwych kierujących.

Przed nami ostatni dzień działań akcji Znicz. Kierowcy powinni spodziewać się zwiększonego ruchu drogowego.

Protest policji w Łodzi i województwie zaostrza się. Policjanci masowo uciekają na zwolnienia lekarskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki