Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj warto zamieszkać- najbardziej ekologiczne miasta świata

Materiał partnera
Co pewien czas różne organizacje ekologiczne i instytucje ogłaszają konkursy i rankingi mające za cel wyłonienie najbardziej ekologicznych miast świata, gdzie żyje się w największym komforcie, jaki może zapewnić czyste środowisko - i chociaż wyniki tych konkursów są różne, to jednak kilka miast co roku pojawia się w czołówce, bez względu na przyjęte kryteria.

Widocznie są one naprawdę ekologiczne. Wśród miast, które najczęściej występują na szczytach rankingów, znajdują się:

Portland (USA)

Miasto to rozbudowuje stale sieć publicznego transportu miejskiego, w tym szybkich tramwajów; tworzy też wiele ścieżek rowerowych. Planowanie przestrzenne miasta uwzględnia duże powierzchnie zielone oraz promocję tzw. zielonego budownictwa. Portland realizuje także kompleksowy plan redukcji dwutlenku węgla.

Reykiawik (Islandia)

Reykiawik może poszczycić się najmniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery na świecie, głównie za sprawę faktu, że miejskie autobusy w tym mieście są zasilane wodorem. Dodatkowo cała energia w mieście (w tym ogrzewanie) pochodzi z odnawialnych źródeł geotermalnych.

Kurytyba (Brazylia)

Kurytyba, która jeszcze 20 lat temu nie występowała w ekologicznych rankingach, dzięki determinacji i konsekwencji władz jest dziś przykładem jednego z najbardziej zielonych miast Brazylii. Funkcjonuje tam inteligentny system transportu miejskiego, zaś osobom w trudnej sytuacji materialnej oferuje się bony na żywność oraz bilety komunikacji miejskiej w zamian za zaangażowanie w realizację programów recyklingowych.

Vancouver (Kanada)

W Vancouver aż 90proc. energii dostarczane jest z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, woda i słońce. Do 2020 roku wszystkie nowe budynki w Vancouver mają być przyjazne dla środowiska, a stare - dzięki dotacjom i środkom pomocowym - unowocześnione. Aby ograniczyć ruch samochodowy, usprawnia się i rozbudowuje komunikację publiczną, tworzy nowe ścieżki rowerowe, otwiera kolejne wypożyczalnie rowerów oraz propaguje pojazdy elektryczne.

Sztokholm (Szwecja)

Władze tego miasta postawiły przede wszystkim na redukcję dwutlenku węgla m.in. poprzez zmniejszenie ruchu samochodowego, płatne wjazdy do centrum miasta, wykorzystanie etanolu i biogazu w transporcie miejskim, a także ogólnie inwestycje w alternatywne źródła energii. Do 2050 roku Sztokholm zamierza w ogóle zrezygnować z wykorzystywania paliw kopalnianych.

Sydney (Australia)

W Sydney kładzie się ogromny nacisk na edukację ekologiczną społeczeństwa, stale także obniża się emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Kopenhaga (Dania)

Kopenhaga co roku inwestuje w tereny zielone oraz energię odnawialną. Od dawna zwraca się tam szczególną uwagę na wykorzystanie rowerów (ponad 300 kilometrów ścieżek rowerowych!) i publicznej komunikacji miejskiej, co doprowadziło praktycznie do wyeliminowania ruchu samochodowego z centrum miasta. Przez wielu ekspertów Kopenhaga uważana jest za najbardziej zrównoważone miasto w Europie, potrafiące pogodzić rozwój z ekologią.

W Polsce

W tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, nagrodzono osiem miast oraz przyznano osiem wyróżnień. Największymi zwycięzcami zostały Wrocław i Słupsk - laureaci aż dwóch kategorii. W konkursie ECO-MIASTO 2016 wzięło udział 29 miast polskich.

Laureatami w kategorii mobilność zrównoważona zostały Wrocław i Ostrów Wielkopolski, w kategorii efektywność energetyczna budynków zwyciężyły Zabrze i Kobyłka; Wrocław oraz Słupsk nagrodzono w kategorii gospodarka wodna, zaś Lublin i Słupsk doceniono za działania podejmowane w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi.

- Wszystkie realizowane inwestycje zgłoszone do konkursu nie tylko wpływają na poprawę stanu środowiska i jakości powietrza, ale także na komfort życia mieszkańców. Ekologiczne inicjatywy były, są i dalej będą potrzebne, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu, dlatego cieszę się, że polskie i francuskie miasta mogą dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w ramach projektu ECO-MIASTO - powiedział Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki