"Zbieram makulaturę": Uczniowie i przedszkolaki z Łodzi i...

  "Zbieram makulaturę": Uczniowie i przedszkolaki z Łodzi i regionu uratowali z nami 550 drzew

  Jacek Losik

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dzieci bardzo chętnie angażują się w zbiórkę makulatury. Wiedzą, że w ten sposób dbają o środowisko

  Dzieci bardzo chętnie angażują się w zbiórkę makulatury. Wiedzą, że w ten sposób dbają o środowisko ©Adrianb Wykrota

  Koniec 5. edycji konkursu „Zbieram makulaturę, ratuję lasy”, organizowanej przez „Dziennik Łódzki” i „Express Ilustrowany”. Wzięły w niej udział dzieci z ponad 70 szkół
  Dzieci bardzo chętnie angażują się w zbiórkę makulatury. Wiedzą, że w ten sposób dbają o środowisko

  Dzieci bardzo chętnie angażują się w zbiórkę makulatury. Wiedzą, że w ten sposób dbają o środowisko ©Adrianb Wykrota

  O tym jak ważne jest czyste powietrze, można było ostatnio przekonać się przy okazji wyjątkowo dokuczliwego smogu, jaki pojawił się w wielu miastach Łódzkiego. Oddychanie szkodliwymi pyłami spowodowało bowiem, że wielu mieszkańców naszego województwa złapało infekcje górnych dróg oddechowych.

  O tym, że trzeba dbać o środowisko naturalne doskonale wiedzą najmłodsi. Widać to chociażby po liczbie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego, które zaangażowały się w 5. edycję konkursu „Dziennika Łódzkiego” oraz „Expressu Ilustrowanego” „Zbieram makulaturę, ratuję lasy”. Współorganizatorem konkursu była łódzka firma MJ Recykling.

  Zobacz też: Nasza akcja: Zbieram makulaturę - ratuję lasy

  Dwa tygodnie zbiórki


  Do naszego konkursu zgłosiło się 73 placówki edukacyjne m. in. z Łodzi, Wiśniowej Góry, Grotnik, Lutomierska, Strykowa, Konstantynowa, Aleksandrowa, Sulejowa, oraz Tuszyna. Do akcji można było zgłosić się najpóźniej 25 listopada. Dzień po przesłaniu deklaracji, szkoły miały 14 dni na zebranie jak największej ilości makulatury gazetowej szarej i kolorowej.

  Po odebraniu odpadów, następowało ważenie. Jak oszacowali specjaliści, 60 kg makulatury, to jedno uratowane drzewo. Łącznie udało nam się wspólnie uratować 550 drzew. Najwięcej zebrała Szkoła Podstawowa nr 34 Leona Kruczkowskiego w Łodzi (ul. Ćwiklińskiej 9). Uczniowie łódzkiej podstawówki, dzięki swojej pracy, uratowali 53 drzewa.

  Agnieszka Błażejczyk, dyrektor SP nr 34, przekonuje, że zebranie tak dużej ilości odpadów, nie było problemem dla jej uczniów. Dzieci od pierwszej klasy są bowiem uczone nawyku segregacji śmieci.

  - W naszej szkole cały czas wystawiony jest pojemnik, do którego uczniowie wrzucają makulaturę. Zbieramy w nim zarówno odpady szkolne, jak i gazety, które dzieci przynoszą z domu. To, jak uczniowie angażują się w segregację śmieci ma wpływ na ich ocenę z zachowania - mówi Agnieszka Błażejczyk.

  Drugie miejsce w naszym konkursie zajęła Szkoła Podstawowa nr 122 w Łodzi (ul. Jesionowa 38), której uczniowie uratowali 49 drzewa. Na trzecim miejscu podium znalazł się Zespół Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Strykowie (ul. Targowa 21). Zbiórka tamtejszych dzieci i młodzieży pozwoli uratować 43 drzewa.

  Zobacz też: Człowiek Roku Powiatu [PLEBISCYT]

  Nagrody za wysiłek


  Trzy placówki, które zebrały najwięcej dostały atrakcyjne nagrody, ufundowane przez firmę W&W. Każda ze szkół otrzymała bony po 500 zł brutto na zakup sprzętu RTV.

  Doceniony był jednak wysiłek wszystkich uczestników akcji. Odpowiednią ilość zebranej makulatury (szczegóły w regulaminie konkursu) można było zamienić na miesięczną prenumeratę „Dziennika Łódzkiego” lub „Expressu Ilustrowanego”.

  POPRZEDNIE AKCJE
  W czterech poprzednich edycjach „Zbieram makulaturę, ratuję lasy” udział wzięło 130 szkół z Łodzi i regionu. Uczniowie pozwolili łącznie uratować 2.564 drzewa (jedno drzewo, to 60 kilogramów). Podczas poprzedniej edycji najwięcej zebrała Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze.

  Rozdawaliśmy również drzewa. Na przykład w 2011 roku przeprowadziliśmy wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi akcję „Drzewko za makulaturę”. Wczesną wiosną w ciągu dwóch dni rozdaliśmy ponad 8 tys. sadzonek: cyprysiki Lawsona, modrzewie, jarząby szwedzkie, jodły i sosny. Jedno drzewko przysługiwało za 5 kilogramów makulatury (jedna osoba mogła otrzymać tylko pięć roślinek).  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dorośli przepili uzbieraną kasę

  Bo to polska k... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nareszcie

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nareszcie szkoła przygotowuje dzieci do wykonywania zawodu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lepiej...

  hycel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...uczcie dzieci czytać i pisać a nie zbierać śmieci a drzewa i tak wytna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS podpisał na zapleczu ustawę zezwalającą na wycinkę drzew bez ograniczeń.

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Piękna akcja, tylko bez sensu. Drzew już nic nie uratuje, bo prawo przestało je chronić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy wy jesteście naiwni??

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Ktoś myśli że faktycznie nie wycięto 550 drzew??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo