Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz wspiera modernizację ogrzewania

MATERIAŁ PARTNERA
W poprzednich odcinkach naszego cyklu pisaliśmy o stanie powietrza, jakim oddychamy w naszym regionie i o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń emitowanych głównie przez stare systemy grzewcze. Powinno nam to uświadomić, jak ważne są działania podejmowane w celu zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery. Instytucją, która została powołana m.in. do wspierania takich działań, jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi. Poniżej o programach realizowanych obecnie przez Fundusz, mających na celu poprawę czystości powietrza.

Jednym z takich programów jest Program Priorytetowy „Racjonalizacja zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej oraz zasobach komunalnych należących do jednostek samorządu terytorialnego w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery”. Wnioski o udział w tym programie można składać do końca października br.

Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez realizację inwestycji polegających na kompleksowej modernizacji budynków, służącej racjonalizacji zużycia energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Pomoc udzielana jest w formie pożyczki i dotacji, przy czym otrzymanie dotacji jest uwarunkowane zaciągnięciem pożyczki. Łączna kwota wsparcia wynosi do 95 proc. kosztów całkowitych zadania, przy czym dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kwoty możliwego dofinansowania. Dofinansowanie jest udzielane działania wskazane w audycie energetycznym budynku, prowadzone według standardów efektywności energetycznej i ekonomicznej. Zakres inwestycji obejmuje:

– przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą lub modernizacją energochłonnych i nieekologicznych źródeł ciepła, również w skojarzeniu z technologiami odnawialnych źródeł energii,
– docieplenie obiektu
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
– wymianę systemów wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne.

W ramach tego programu (wdrożonego na lata 2015-2016) Fundusz zawarł w minionym roku 22 umowy o dofinansowanie w formie pożyczki i dotacji.

Największe wsparcie finansowe przyznano na realizację inwestycji polegających na termomodernizacji szkół, w proporcjach 50 proc. dotacja, 50 proc. pożyczka. Termomodernizacja objęła m.in. łódzkie placówki: Szkołę Podstawową nr 34 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Szkołę Podstawową nr 19, Szkołę Podstawową nr 193 oraz Publiczne Gimnazjum nr 44.
W powiecie rawskim przeprowadzono termomodernizację kompleksu budynków Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. W gminie Łask - przebudowę i termomodernizację budynku biurowo-warsztatowego.

Dla wspólnot mieszkaniowych

W 2015 roku Rada Nadzorcza Funduszu uchwaliła nowy program priorytetowy przeznaczony dla wspólnot mieszkaniowych. Celem Programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez realizację inwestycji polegających na termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, prowadzącej do racjonalizacji zużycia energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pomoc udzielana jest w formie dotacji, a wysokość dofinansowania wynosi do 30 proc. kosztów całkowitych zadania.

W ramach tego programu Fundusz zawarł w 2015 roku 98 umów o dofinansowanie w formie dotacji.
Największe wsparcie finansowe otrzymały łódzkie wspólnoty mieszkaniowe przy ul.: Piotrkowskiej 31, Kilińskiego 46 i Radwańskiej 47, a także wspólnota mieszkaniowa przy ul. Reymonta 2 w Bełchatowie.

Inne programy Funduszu

Poza inwestycjami realizowanymi w ramach Programów Priorytetowych Fundusz dofinansował w minionym roku inwestycje obejmujące następujące grupy zadań z zakresu ochrony powietrza:

- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (23 umowy na łączną kwotę ponad 14 mln zł)
- termomodernizacja obiektów, w tym wymiana źródła ciepła (31 umów na łączną kwotę ponad 20 mln zł)
- modernizacja i rozbudowa sieci cieplnej (6 umów pożyczek na łączną kwotę ponad 3,7 mln zł)
- pozostałe zadania z ochrony atmosfery (16 umów pożyczek na łączną kwotę ponad 14.6 mln zł)

Celem realizacji powyższych zadań było ograniczenie poziomu emisji związków siarki, azotu, tlenku węgla i pyłu zawieszonego.

Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki