18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izraelsko-Polski Zjazd Matematyczny w Łodzi

Maciej Kałach
Prof. Adam Paszkiewicz otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha za 2010 r.
Prof. Adam Paszkiewicz otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha za 2010 r. Dziennik Łódzki / archiwum
Uniwersytet Łódzki gości ponad 300 matematyków z 24 krajów świata. Polskie Towarzystwo Matematyczne wybrało największą uczelnię w naszym regionie na gospodarza Izraelsko-Polskiego Zjazdu Matematycznego, który potrwa do czwartku.

Nie brakuje gwiazd królowej nauk - w poniedziałek w Łodzi dał wykład m.in. prof. Elon Lindenstrauss, pierwszy Izraelczyk, który w 2010 r. otrzymał Medal Fieldsa, czyli przyznawane co cztery lata wyróżnienie traktowane jako matematyczny odpowiednik nagrody Nobla.

Podczas poniedziałkowej ceremonii otwarcia zjazdu prof. Adam Paszkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego odebrał Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Banacha za 2010 r. Laureat jest kierownikiem Katedry Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki UŁ, Nagrodę Główną PTM zdobył także w 1988 r.

W poniedziałek w Łodzi wręczono także Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha, przyznawaną za najlepszą pracę doktorską z matematyki. Wyróżnienie i 20 tys. zł odebrał dr Łukasz Pankowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za rozprawę dotyczącą analitycznej teorii liczb oraz Hipotezy Riemanna. Ta została postawiona w 1859 r., a za jej udowodnienie lub obalenie Clay Mathematics Institute ze Stanów Zjednoczonych ogłosił nagrodę w wysokości 1 mln dolarów. Dr Pankowski jeszcze jej nie zgarnął, ale podobno jest blisko.

- Trudno obecnie znaleźć przykład zastosowania dla tego co robi dr Pankowski, ale to dla matematyki typowe, że prace teoretyczne czekają na swoje zastosowania w technice i innych gałęziach nauki. Opracowanie elipsy czekało aż 1300 lat zanim wyjaśniło ruch planet - tłumaczy prof. Ryszard Pawlak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki