70-lecia zespołu Harnam w Łodzi [ZDJĘCIA FILM]

  70-lecia zespołu Harnam w Łodzi [ZDJĘCIA FILM]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W 2017 roku łódzki zespół Harnam obchodzi jubileusz 70-lecia.
  1/33
  przejdź do galerii

  W 2017 roku łódzki zespół Harnam obchodzi jubileusz 70-lecia. ©Grzegorz Gałasiński

  Łódzki Zespół Tańca Ludowego Harnam obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia. Świętowanie będzie trwało cały rok: w Łodzi, ale także na zagranicznym tournee
  Łódzki Zespół Tańca Ludowego „Harnam” jest najstarszym istniejącym polskim zespołem folklorystycznym. Powstał w roku 1947 przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama (dawniej Biedermanna) przy ul. Kilińskiego 2. Przez cały rok będzie świętował jubileusz siedemdziesięciolecia.

  - Przygotowaliśmy na ten rok wiele różnych wydarzeń - podkreśla Joanna Formańska, kierownik zespołu. - Już 25 lutego odbędzie się jubileuszowy bal, w którym wezmą udział reprezentanci różnych pokoleń „Harnama”, a do tańca grać będzie zespół Gęsty Kożuch Kurzu.
  W maju planujemy wspólne przedsięwzięcie z Kapelą ze Wsi Warszawa, w czerwcu zaś otwarcie jubileuszowej wystawy oraz konferencję naukową dotyczącą tańca ludowego. Na październik przewidzieliśmy zagraniczne tournee, podczas którego chcemy wyruszyć poza nasz kontynent. W listopadzie natomiast odbędzie się koncert galowy w Teatrze Wielkim.

  Założycielką zespołu była Jadwiga Hryniewiecka (później również pierwszy choreograf Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”), która przez 30 lat piastowała stanowisko kierownika artystycznego „Harnama”. Jej prace należą do klasyki choreografii polskiej, przygotowała przeszło 80 układów tanecznych.

  Od początku „Harnam” sporo podróżował. Pierwszy zagraniczny występ zespołu, złożonego z samych dziewcząt, odbył się w Czechosłowacji w roku 1949. Rok później grupa wystąpiła w NRD, Austrii, Rumunii i w 1957 roku we Francji. Zespół zaproszony został na Festiwal do Nicei, a następnie do Cannes na występy w Pałacu Filmowym. „Harnam” przywiózł z tej podróży Palmę Lazurowego Wybrzeża. Posypały się kolejne zaproszenia, także egzotyczne - „Harnam” był m.in. pierwszym polskim zespołem, który wystąpił w Wietnamie.

  Harnam ma już 65 lat! Zespół zatańczy w Łodzi [ZDJĘCIA]

  W ciągu 70 lat istnienia, „Harnam” odwiedził ponad trzydzieści krajów w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie, wystąpił w kilkunastu filmach fabularnych i dokumentalnych, a jego występy obejrzało w sumie około ośmiu milionów widzów podczas ponad 3,6 tys. koncertów. Rzemiosła scenicznego uczyło się w nim blisko 30 tys. osób, z których wiele zostało potem zawodowymi tancerzami, aktorami, muzykami, choreografami i pedagogami. Zespół jest laureatem światowych konkursów tańca w: Berlinie, Bukareszcie, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji, Wiedniu oraz wielu innych prestiżowych festiwali folklorystycznych na świecie.

  - Jestem w zespole 57 lat, z czego 45 lat pracuję w nim zawodowo - mówi Krzysztof Sitkowski, instruktor, konsultant merytoryczny. - Brałem udział i przygotowywałem już dziesięć jubileuszy zespołu, ten jest jedenasty. Przyszedłem do „Harnama” jako mały chłopiec i tak zostałem. Moim zdaniem największą wartością zespołu byli wspaniali ludzie, którzy w nim pracowali. Z pozoru nie pasujemy do Łodzi, do jej fabrycznego charakteru „Ziemi obiecanej”, tymczasem Jadwiga Hryniewiecka zawsze nam powtarzała, by robić swoje.

  Obecnie Zespół „Harnama” tworzy dziewięć grup: sześć dziecięcych (tańczą i śpiewają w nich dzieci już od czwartego roku życia), młodzieżowa, dorosła i seniorów. Grupa reprezentacyjna to 35 osób, którym towarzyszy siedmioosobowa kapela.


  70 zdjęć


  - To niezwykłe, ale mamy coraz więcej młodych ludzi, którzy chcą tańczyć w naszym zespole - zapewnia Joanna Wolańska, instruktor, kierownik artystyczny zespołu. - Większość trafia do nas jako dzieci, a potem dorasta z zespołem i przechodzi do kolejnych grup. Okazuje się, że folklor jest dziś znowu popularny.

  W zespole działa również grupa Off Harnam, która łączy tradycję ze współczesnymi technikami tańca.

  Od 2008 roku Zespół Tańca Ludowego „Harnam” funkcjonuje w strukturze Teatru Lalek „Arlekin”, a jego siedziba mieści się w pofabrycznym kompleksie Białej Fabryki Ludwika Geyera w Łodzi (ul. Piotrkowska 282 a). W 2000 roku otrzymał tytuł Reprezentacyjnego Zespołu Województwa Łódzkiego, a dwanaście lat później za zasługi dla rozwoju kultury został uhonorowany srebrnym medalem Gloria Artis.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratuluję!

  Andrzej-Lajkonik. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wiele zdrowia ,pomysłów artystycznych oraz dalszych sukcesów w edukacji społeczeństwa oraz wszystkiego dobrego w życiu osobistym życzę Tobie Krzysztofie oraz całemu Kierownictwu Zespołu im.Harnama...rozwiń całość

  Wiele zdrowia ,pomysłów artystycznych oraz dalszych sukcesów w edukacji społeczeństwa oraz wszystkiego dobrego w życiu osobistym życzę Tobie Krzysztofie oraz całemu Kierownictwu Zespołu im.Harnama zwłaszcza Seniorom Pedagogom oraz Koleżankom i Kolegom z Zespołu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Harnam to nazwisko!

  ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Zespół im. Harnama.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo