Air Show 2017 w Radomiu. Nowe fakty w sprawie pokazów...

  Air Show 2017 w Radomiu. Nowe fakty w sprawie pokazów lotniczych. Co dalej z imprezą? [RAPORT]

  MAG

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Air Show 2017 w Radomiu. Nowe fakty w sprawie pokazów lotniczych. Co dalej z imprezą? [RAPORT]

  ©archiwum / Łukasz Wójcik

  W Radomiu nie będzie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017. Wojsko proponuje za to organizację jednodniowego Pikniku Lotniczego pod hasłem „85 lat Challenge 1932” w niedzielę, 27 sierpnia. Miasto twierdzi, że jeśli skromna impreza będzie tylko przedsmakiem Air Show 2018, to będzie przy niej współpracować.
  Air Show 2017 w Radomiu. Nowe fakty w sprawie pokazów lotniczych. Co dalej z imprezą? [RAPORT]

  ©archiwum / Łukasz Wójcik  Jak już informowaliśmy, sesję nadzwyczajną zwołano w czwartek, aby zapoznać radnych ze stanem przygotowań do pokazów lotniczych, a jednocześnie wprowadzić odpowiednie poprawki do budżetu miasta, związane z zabezpieczeniem funduszy imprezy (była mowa o 1 milionie złotych).

  CZYTAJ TEŻ: Air Show 2017 w Radomiu się nie odbędzie. Będą jednodniowe pokazy?

  Według magistratu, na czwartkową sesję i spotkanie z radnymi, mimo zaproszenia i uzgodnienia terminu, nie przyjechał żaden przedstawiciel MON i strony wojskowej. Jak tłumaczył radnym prezydent Radosław Witkowski, w czwartek rano wojskowi przysłali do Urzędu Miejskiego faksem pismo z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, że nikt z przedstawicieli wojska nie pojawi się w Radomiu, bowiem „nie otrzymali oni upoważnienia od przełożonych do udziału w sesji”.

  Sonda

  Czy Radom będzie miejscem organizacji Air Show 2018?

  tak
  67% głosów
  nie
  33% głosów


  - Byłem naprawdę zaskoczony nieobecnością przedstawicieli ministra na sesji nadzwyczajnej, która została zresztą zwołana na prośbę wojska. Współfinansowanie imprezy i nieobecność przedstawicieli ministerstwa oraz wojska były dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Uważam, że wszyscy mieszkańcy Radomia zostali potraktowani przez nich niepoważnie, ale my się nie obrażamy. Chcemy organizować Air Show w 2018 bo to jest impreza, która promuje nasze miasto – mówił nam w piątek prezydent Radosław Witkowski.

  Radni ubolewają, wojsko zaprzecza  Rada Miejska w Radomiu przyjęła więc stanowisko, w którym czytamy, że Ministerstwo Obrony Narodowej mimo wcześniejszych zapowiedzi "nie zdecydowało się na organizację w Radomiu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017".

  „W trosce o światową rangę pokazów lotniczych w Radomiu oraz o wizerunek miasta, radni Rady Miejskiej w Radomiu uznają, że jednodniowe pokazy lotnicze w formie proponowanej przez stronę wojskową nie odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców Radomia i pasjonatów lotnictwa” – napisali radni w swoim stanowisku. Zadeklarowali jednocześnie wolę dalszej współpracy przy organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 w Radomiu.

  PRZYPOMINAMY: 14 października 2016. Minister Macierewicz: Air Show będzie w 2017 roku w Radomiu

  Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej wydało w piątek komunikat, w którym czytamy, że informacje o wycofaniu się wojska z organizowania pokazów w Radomiu są „nieprawdziwe”. Według ministerstwa, to prezydent Radomia chciał jednodniowych pokazów, a wojskowi nie przyjechali, gdyż radni dostali wszystkie materiały drogą elektroniczną. CZYTAJ TEŻ: Ministerstwo Obrony Narodowej o Air Show 2017 w Radomiu.

  Prezydent: gdzie wsparcie parlamentarzystów PiS?  Zdaniem Radosława Witkowskiego, zabrakło mocnego wsparcia dla imprezy w Warszawie.

  - Brak było tego wsparcia zwłaszcza ze strony parlamentarzystów PiS, ze szczególnym uwzględnieniem byłego prezydenta, a dziś posła Andrzeja Kosztowniaka, który kilkukrotnie organizował Air Show i na pewno jego uwagi mogłyby pomóc ministrowi Macierewiczowi w podjęciu dobrej, korzystnej dla Radomia decyzji. Zabrakło tego lobbingu i niestety Air Show w tym roku w Radomiu się nie odbędzie – mówił nam w piątek prezydent Radosław Witkowski.

  Wojsko proponuje piknik lotniczy w Radomiu  W piątek wojskowi powiedzieli nam nieco więcej o formule pikniku lotniczego w Radomiu z okazji 85-lecia Challenge 1932. Challege były to międzynarodowe zawody lotnicze, w których 28 sierpnia 1932 roku triumfowali znakomici polscy piloci: por. Franciszek Żwirko i współkonstruktor rewelacyjnych samolotów RWD inż. Stanisław Wigura, deklasując zwłaszcza załogi niemieckie. Na pamiątkę tego wydarzenia Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone właśnie w tym dniu.

  CZYTAJ TEŻ: Piknik Lotniczy 2017 w Radomiu. Co chciałoby pokazać wojsko?  - Już dwa tygodnie temu strona wojskowa zaproponowała władzom Radomia formułę jednodniowych pokazów lotniczych zamiast o wiele bardziej skomplikowanej logistycznie imprezy Air Show - twierdzi z kolei podpułkownik Szczepan Głuszczak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. - Chcieliśmy, aby był to rodzaj ogólnodostępnego pikniku, na który nie byłoby biletów wstępu. Byłyby to nie tylko pokazy lotnicze, ale również prezentacje i wystawa rozmaitego sprzętu wojskowego.

  PRZYPOMINAMY:9 stycznia 2017. "Echo Dnia": pokazów Air Show nie będzie, wojsko chce piknik lotniczy

  Jak mówi pułkownik, po stronie wojska byłoby zapewnienie całej logistyki, to jest zabezpieczenie paliwa, przelotów, transportu statków powietrznych, sprzętu i innych elementów uzbrojenia oraz niezbędnych załóg i personelu technicznego. Po stronie miasta byłyby koszty związane z organizacją, jak chociażby zapewnieniem wody czy toalet przenośnych. Obecne przepisy nie pozwalają na inną partycypację w kosztach - dodaje.

  PRZYPOMINAMY: 18 stycznia 2017. "Echo Dnia": minister Macierewicz potwierdza: pokazy Air Show 2017 będą w Radomiu

  Co z Air Show 2018 w Radomiu?  Według rzecznika Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, sprawa pokazów lotniczych w 2018 roku jest nadal otwarta, gdyż strona wojskowa miała więcej czasu na przygotowanie programu, w tym zaproszenie zagranicznych ekip. Również władze Radomia są za tym, aby w tej sytuacji lepiej przygotowywać program pokazów za rok.

  - Jesteśmy gotowi do organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w 2018 roku. Wszyscy uważamy, że Radom jest najlepszym miejscem na tego typu imprezy, co udowodniliśmy wielokrotnie w poprzednich latach, organizując najlepsze pokazy lotnicze w całej Europie – mówi prezydent Witkowski.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem