Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Austria broni się przed napływem uchodźców. Wysyła wojsko na granicę z Włochami na przełęczy Brenner

Aleksandra Gersz (AIP)
Austriacki rząd broni się przed napływem uchodźców i imigrantów ze strony Włoch. W tym celu chce wysłać wojsko oraz pojazdy opancerzone na austriacko-włoską granicę na przełęczy Brenner. Protestują jednak przeciwko temu Włochy.

Plan rządu w Wiedniu, o którym pisze Reuters, zakłada m.in. przywrócenie kontroli paszportowej na granicy na przełęczy Brenner w Alpach. - Przygotowania do [przywrócenia] kontroli na granicy z Włochami nie tylko są słuszne, ale również konieczne – mówił szef austriackiego MSZ Sebastian Kurz. Z kolei minister obrony Austrii Hans Peter Doskozil powiedział w wywiadzie dla gazety „Kronen Zeitung”, że kontroli należy spodziewać się już w nadchodzących dniach. - Ta sytuacja zmusza nas do działania – mówił Doskozil, dodając, że to odpowiedź na niemożność rozwiązania kryzysu imigracyjnego przez Unię Europejską.

Austriacki rząd zdecydował się jednak również na bardziej śmiały krok – wysłanie wojsk na austriacko-włoską granicę. Minister obrony poinformował, że wysłano już tam cztery pojazdy opancerzone Pandur, planowane jest też tam rozmieszczenie do 750 żołnierzy, którzy mają powstrzymać uchodźców i imigrantów przed wkroczeniem na austriackie terytorium. Jak stwierdził Doskozil, wysłanie armii na przełęcz Brenner jest „potrzebne”, a minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz dodał z kolei, że Austria „będzie bronić granicy”. Doskozil zapewnił jednak, że na granicy nie będzie czołgów, a pojazdy Pandur nie są wyposażone w broń. - Ich zadaniem będzie blokada dróg. Były one już wykorzystane podczas kryzysu imigracyjnego w latach 2015-2016, w Spielfeld, na granicy ze Słowenią – mówił szef austriackiego ministerstwa obrony.

Austria | Przełęcz Brenner | Wojsko na granicy z Włochami

Austria graniczy z Włochami, do których przebywają uchodźcy i imigranci droga morską, przez Morze Śródziemne, szczególnie z krajów afrykańskich. Od stycznia tego roku do tego kraju przybyło ponad 85 tys. ludzi, a większość z nich kieruje się dalej na północ, m.in. do Austrii i Niemiec. Austriacki mówi zdecydowane „nie” przybyszom – Austria, razem z Polską, Węgrami i Czechami, odmówiła przyjęcia uchodźców w ramach zarządzonej przez Unię Europejską relokacji. Szef MSZ Sebastian Kurz stwierdził, że Austria przyjęła już więcej ludzi niż inne kraje unijne, a Bruksela powinna zdecydowanie dać do zrozumienia, że pomaganie uchodźców na Morzu Śródziemnym „to nie przepustka do Europy”.

- Uchodźców należy cofnąć albo zatrzymać na zewnętrznych granicach Europy i przewieźć na takie wyspy, jak na przykład Lampedusa [włoska wyspa na Morzu Śródziemnym – red.] - powiedział Kurz.

Plan rządu Austrii spotkał się jednak ze sprzeciwem Włoch. Rząd w Rzymie regularnie apeluje do krajów unijnych o przyjmowanie uchodźców i imigrantów, którzy masowo przybywają do przeludnionych już włoskich obozów. Z podobnym problemem zmaga się również Grecja. Jak informował Reuters, włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało już do siebie ambasadora Austrii René Pollitzer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Austria broni się przed napływem uchodźców. Wysyła wojsko na granicę z Włochami na przełęczy Brenner - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki