Budżet obywatelski 2018 Łodzi. Mieszkańcy znudzeni?...

  Budżet obywatelski 2018 Łodzi. Mieszkańcy znudzeni? Głosujących najmniej w historii

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Budżet obywatelski 2018 Łodzi. Mieszkańcy znudzeni? Głosujących najmniej w historii

  ©Matylda Witkowska

  Wyjątkowo mało osób głosowało w budżecie obywatelskim Łodzi na rok 2017/2018. Liczba głosujących spadła poniżej 100 tys.
  Budżet obywatelski 2018 Łodzi. Mieszkańcy znudzeni? Głosujących najmniej w historii

  ©Matylda Witkowska

  Niecałe 98 tys. osób zagłosowało w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Łodzi. To najmniej w historii głosowania i o jedną trzecią mniej niż w 2016 roku.

  W zakończonym w niedzielę głosowaniu wzięły udział 97 tys. 974 osoby. Z tego ok. 69 tys. zagłosowało przez internet, a 29 tys. tradycyjnie na formularzach papierowych.

  BUDŻET OBYWATELSKI ŁODZI  To najmniej w 5-letniej historii łódzkich głosowań na budżet obywatelski. W 2016 roku głosowało 149 tys. 230 osób - połowę głosów oddano na formularzach, połowę przez internet.


  Także w poprzednich latach głosujących było więcej: 128 tys. w 2013 r., 175 tys. w 2014 r. i 135 tys. w 2015 r.

  Grzegorz Justyński, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej w łódzkim magistracie, jest zdania, że decydująca była zmiana przepisów dotyczących głosowania.

  Budżet obywatelski Łodzi na 2018 rok. Piknik na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

  - W tym roku dostęp do kart papierowych był ograniczony tylko do punktów głosowania. To miało wpływ na wynik frekwencyjny - ocenia urzędnik. I podkreśla, że głosujących przez internet było tyle samo co rok temu.

  W tym roku dostęp do kart był ograniczony. To wpłynęło na frekwencję

  Jednak w tej edycji było też o jedną trzecią mniej zgłoszonych projektów. Rok temu zgłoszono 1584 zadania, w obecnej edycji - 1131. We wcześniejszych edycjach zdarzało się, że wniosków było mniej (np. w 2015 r. tylko 645), jednak wówczas podział miasta na rejony był inny.

  Małe zainteresowanie głosowaniem martwi łódzką radną Urszulę Niziołek-Janiak z doraźnej komisji ds. partycypacji społecznej i budżetu obywatelskiego.

  - To trochę niepokojące zjawisko - przyznaje radna. Jej zdaniem mniejsze zainteresowanie wynika ze zmian zasad, nie tylko głosowania.

  - W tym roku zadania nie mogły dotyczyć działek Skarbu Państwa i o nieuregulowanym statusie prawnym, choć zgodnie z przepisami miasto może tam inwestować. To zniechęciło część wnioskodawców - uważa radna Niziołek-Janiak.

  Projekty wybrane w głosowaniu mają być ogłoszone w sobotę, 21 października, w obecności pomysłodawców.

  Budżet obywatelski Łodzi na 2018 rok. Można składać wnioski  Budżet obywatelski Łodzi jest najstarszy w regionie, jednak coraz więcej mniejszych miast organizuje podobne głosowania. Do końca października trwa też głosowanie na pierwszy budżet obywatelski samorządu woj. łódzkiego. Do wyboru jest 301 zadań na łączną kwotę 48 mln zł.

  Za sobą głosowanie mają już m.in.: Zgierz, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki i Skierniewice. Do 16 października trwa głosowanie w Pabianicach.

  Light Move Festival 2017 w Łodzi


  ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
  WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE

  Czytaj także

   Komentarze (21)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmiany są dobre, ale...

   lenka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Niestety nie zagłosowałam bo wiele się zmienilo...były wcześniej zadania lokalne i ogólnomiejskie w ubiegłym roku zagłosowałam na Rower Miejski przy Telefonicznej...to straciłam możliwość...rozwiń całość

   Niestety nie zagłosowałam bo wiele się zmienilo...były wcześniej zadania lokalne i ogólnomiejskie w ubiegłym roku zagłosowałam na Rower Miejski przy Telefonicznej...to straciłam możliwość głosowania na cokolwiek w miejscu zamieszkania. To nie fer...jeśli mają być 3 odpowiedzi to 3 i nie ważne czy głosuję na Orlik gdzie do szkoły chodzi córka brata czy na światła przy szkole syna. To ma być nasza decyzja jak we wcześniejszych latach....i tyle w temacie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ważne ilu mieszkańców brało udział w głosowaniu.

   Jan Parklet Katalpa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Głosowania i konsultacje to przykrywka dla decyzji, ktore dawno temu zapadły. Już można ogłosić wyniki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszkaniec kamienicy

   Janek Bałuty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 2

   Po prostu mamy w d.. udawanie że mamy na coś wpływ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROJEKT

   Arsen Lupin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   "ZŁOTU Q T AS" Proponuję akcję przyklejania do czoła złotych penisów wszystkim łódzkim urzędnikom promującym projekty generujące jedynie "przychody" firmom "współpracującym" z " ludzmi układu"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypaczona idea

   Daq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29

   Pierwotny pomysł był bardzo interesujący ale został wypaczny zgłaszanymi pomysłami do realizacji w ramach budżetu. Nic nie ujmując potrzebom nowych salek szkolnych czy też nowych okien w...rozwiń całość

   Pierwotny pomysł był bardzo interesujący ale został wypaczny zgłaszanymi pomysłami do realizacji w ramach budżetu. Nic nie ujmując potrzebom nowych salek szkolnych czy też nowych okien w przychodni, to nie powinno być finansowane z takiego budżetu. To są zadania dla odpowiednich instytucji a nie dla budżetu obywatelskiego....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pozbawieni złudzeń !

   można sobie, a będzie tak jak być miało. podobnie z mpk ! konsultacje, jakie to zapowiadano ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   wystarczyło, że ktoś się opił vistuli i to trudność dla bohaterskiej, nieugiętej we wszystkim innym władzy w ŁODZI nie do pokonania. będzie więc jak miało być , jak ustalono. konsultacje w necie...rozwiń całość

   wystarczyło, że ktoś się opił vistuli i to trudność dla bohaterskiej, nieugiętej we wszystkim innym władzy w ŁODZI nie do pokonania. będzie więc jak miało być , jak ustalono. konsultacje w necie ... dla tych co mają internet, jak przebrną przez logowanie na "zapomniane" hasło ( jeszcze nie wiadomo jakie dane takiego "nicka" strona zbierze poza standardowym ip i kodu laptopa, smarfonu itp), jak będzie się im w ogóle chciało i co zostanie usunięte. wyjdzie koniec końcem, że tam paru niezadowolonych na grubość kreski, kolor, że ławka za mała ... a wszyscy ze łzami w oczach, spazmatycznym szlochem dziękują za tę wspaniałość komunikacyjną jaką dostali. i pomnik jednorożca. pingwiny nam się sprowadzą. wreszcie będzie śmiesznie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kościuszo

   men' el (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 1

   się wq rwił i zesłał klątwę na kret..tynów z bandy prezydentowej. Ludzie mają dosyć pseudo ulic ni to do spacerów ni to do jazdy. Ludzie mają dosyć wydawania własnych pieniędzy ( 800 milionów) na...rozwiń całość

   się wq rwił i zesłał klątwę na kret..tynów z bandy prezydentowej. Ludzie mają dosyć pseudo ulic ni to do spacerów ni to do jazdy. Ludzie mają dosyć wydawania własnych pieniędzy ( 800 milionów) na przystanek tramwajowy który niczemu nie służy,. Na pseudo usprawnienie miejskiej komunikacji. Ludzie mają dość płacenia za głupotę i niekompetencję PRACOWNIKÓW MIEJSKICH URZĘDÓW wydających tysiące z podatków uczciwie pracujących na przekopywanie głównej arterii miasta, na system " STEROWANIA RUCHEM" który okazał się systemem BEZRUCHU" .Ludzie mają dość "SPONSOROWANIA" kilku kolesi zatrudnionych w spółkach miejskich.... itp, itd..... Proponuję doczepianie złotych q tasów wszystkim "geniuszom" związanych z promowaniem tego beznadziejnego pomysłu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sala gimnastyczna na Radogoszczu Wschodzie

   WK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 1

   Znudzeni ?!?! Głosowałem za salą gimnastyczną, abym mógł z kolegami 40+ pograć w piłkę, a sala EWIDENTNIE została wybudowana na potrzeby TYLKO i WYŁĄCZNIE szkoły.
   Tak więc LUDZIE w UMŁ nie...rozwiń całość

   Znudzeni ?!?! Głosowałem za salą gimnastyczną, abym mógł z kolegami 40+ pograć w piłkę, a sala EWIDENTNIE została wybudowana na potrzeby TYLKO i WYŁĄCZNIE szkoły.
   Tak więc LUDZIE w UMŁ nie przynudzajcie i dajcie sobie spokój z tą akcją, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się już w to bawił.
   Zresztą jak dzwoniłem do UMŁ wydziału sportu w tej sprawie to słyszałem tylko EEE,YYY, EEE....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dama rzuciła dodatkowy ochłap

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 2

   A zrobi jak co roku - układ wzajemnej adoracji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bitwa o jednorożce nas załamała...

   Trollo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 3

   Suweren

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem