Burmistrz Łowicza podjął decyzję w sprawie likwidowanych...

  Burmistrz Łowicza podjął decyzję w sprawie likwidowanych gimnazjów (Zdjęcia)

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wtorkowe spotkanie w łowickim ratuszu
  1/14
  przejdź do galerii

  Wtorkowe spotkanie w łowickim ratuszu ©Rafał Klepczarek

  Burmistrz Krzysztof Kaliński podjął decyzję w sprawie przyszłości miejskich gimnazjów. Wszystkie staną się częścią szkół podstawowych.
  Na wtorkowym (24 stycznia) spotkaniu z dyrektorami szkół i reprezentantami nauczycielskich związków zawodowych włodarz miasta ogłosił swoje plany związane z organizacją sieci placówek oświatowych po likwidacji gimnazjów.

  Obecnie w mieście nad Bzurą działają cztery samorządowe szkoły gimnazjalne. Gimnazjum nr 1, które jest samodzielną placówką w centrum miasta, zostanie włączone do oddalonej w linii prostej około 700 m podstawówki o tym samym numerze.
  Do pogimnazjalnego gmachu wprowadzone zostaną zaś oddziały Przedszkola nr 2, miejska biblioteka oraz, być może, klasy 1-3 SP nr 1. Będzie tam również nadal działać stołówka, która ze szkolnej stanie się jadłodajnią dla seniorów.

  Gimnazjum nr 2 ma zostać włączone do SP nr 2, z którą dzieli budynek. Burmistrzowska decyzja nie w smak jest gimnazjalnej radzie pedagogicznej. Jej członkowie domagali się utworzenia na bazie likwidowanej szkoły ośmioklasowej SP lub połączenia Gim. nr 2 w zespół z podstawówką i ogłoszenia konkursu na dyrektora.

  Władze miasta najmniejszy problem miały z gimnazjami nr 3 i 4. Oba wchodzą w skład zespołów szkół, które z mocy prawa stają się automatycznie ośmioklasowymi podstawówkami.

  - W efekcie likwidacji gimnazjów nasze szkoły w 2019 roku stracą około 300 uczniów - informuje burmistrz Krzysztof Kaliński. - W związku z tym liczba nauczycielskich etatów zmniejszy się o 27. W tym czasie prawo do przejścia na emeryturę zyska 11 nauczycieli, a 35 będzie mogło przejść na świadczenia kompensacyjne, więc być może problem rozwiąże się sam.

  Nauczyciele z Gim. nr 1 mają znaleźć zatrudnienie choć na kilka godzin tygodniowo w SP nr 1 i SP nr 4. Ich koledzy z Gim. nr 2 będą kierowani zaś do SP nr 2 i SP nr 4. W przypadku Gim. nr 3 i Gim. nr 4 pracowników gimnazjów wchłoną nowe podstawówki.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy można przetłumaczyć ten artykuł z gwary łowickiej

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  na język polski?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo