Córka Stanisława Rotstada odebrała przyznany ojcu tytuł...

  Córka Stanisława Rotstada odebrała przyznany ojcu tytuł honorowego obywatela Łowicza [Zdjęcia]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zofia Abadie, córka Stanisława Rotstada (1895-1994) z rąk przedstawicieli władz miasta we wtorek (8 maja) odebrała przyznany pośmiertnie jej ojcu tytuł
  1/45
  przejdź do galerii

  Zofia Abadie, córka Stanisława Rotstada (1895-1994) z rąk przedstawicieli władz miasta we wtorek (8 maja) odebrała przyznany pośmiertnie jej ojcu tytuł honorowego obywatela Łowicza ©Rafał Klepczarek

  Zofia Abadie, córka Stanisława Rotstada (1895-1994) z rąk przedstawicieli władz miasta we wtorek (8 maja) odebrała przyznany pośmiertnie jej ojcu tytuł honorowego obywatela Łowicza.
  W sali barokowej Muzeum w Łowiczu na uroczystej sesji zgromadzili się przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz zaproszeni goście. Wszyscy oni byli świadkami wprowadzenia do grona zasłużonych mieszkańców pelikaniego grodu doktora Rotstada.
  Zmarły blisko ćwierć wieku temu lekarz, żołnierz oraz humanista nazwany był łowickim Judymem.

  Jego córka podczas wtorkowej gali opowiadała o tym, jak wielokrotnie była świadkiem sytuacji, gdy w środku nocy do lekarza przyjeżdżali zdesperowani rodzice z prośbą o pomoc dla chorych dzieci. Doktor Rotstad nie odmawiał nigdy. Zimą zakładał futro na piżamę i jechał ciemną nocą, aby uratować zdrowie, a często i życie małego mieszkańca Łowicza lub okolicznej wsi.

  Stanisław Rotstad stał się też symbolem tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada 1918 honorowych obywatel Łowicza pojawił się na słynnym zdjęciu, które zdobi wiele podręczników historii. Przedstawia ono wartę przed Pałacem Radziwiłłowskim na Krakowskim Przedmieściu, w którym urządzono punkt zborny dla rozbrajanych Niemców. Jej dowódcą był właśnie Rotstad, który znajduje się na pierwszym planie fotografii w białej studenckiej czapce.

  O nadanie łowickiemu Judymowi najwyższego miejskiego wyróżnienia wnioskowi harcerze, lekarze oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. Doktor Rotstad był pułkowym lekarzem w stacjonującej w Łowiczu w dobie Międzywojnia jednostce wojskowej. Zasłużony łowiczanin patronuje już jednej z łowickich ulic w centrum miasta. Za miesiąc, według deklaracji burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, ruszy jej modernizacja.

  Uroczysta sesja zbiegła się z imieninami Stanisława Rotstada oraz obchodami Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Po uroczystości złożono kwiaty na grobie społecznika, którego miejsce ostatniego spoczynku znajduje się na cmentarzu katedralnym.

  Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła młodzież i nauczyciele Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łowiczu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny