Dłużnicy w Łódzkiem. Blisko 1500 firm handlowych tonie w...

  Dłużnicy w Łódzkiem. Blisko 1500 firm handlowych tonie w długach

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dłużnicy w Łódzkiem. Blisko 1500 firm handlowych tonie w długach

  ©Polska Press/archiwum

  Blisko 1500 firm z naszego województwa zajmujących się handlem, tonie w długach. W sumie są winni kontrahentom i bankom 57 mln zł.
  Dłużnicy w Łódzkiem. Blisko 1500 firm handlowych tonie w długach

  ©Polska Press/archiwum

  Województwo łódzkie znalazło się na ósmym miejscu w zestawieniu najbardziej zadłużonych firm handlowych w kraju. W finansowych tarapatach jest 1.491 sklepów i punków usługowo-handlowych spośród blisko 41 tysięcy działających w naszym regionie. Oznacza to, że kłopoty ma 3,6 procent firm z tej branży. Średni dług właściciela sklepu lub punktu handlowo-usługowego w naszym województwie przekracza 38 tys. zł. Tak wynika z zestawienia BIG InfoMinitor oraz BIK.

  Pomorze najgorsze

  Największy odsetek zadłużonych sklepów i punktów handlowo-usługowych działa na terenie dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego. W obu regionach do rejestru dłużników wpisano po 4,5 procent spośród wszystkich działających w handlu firm. Łączny dług 1.267 firm z Pomorza przekracza 106 mln zł, a niespełna 1.100 firm z województwa zachodniopomorskiego przekracza 41 mln zł.

  W sumie wszystkie polskie firmy sklepy i punkty handlowo-usługowe są winne swoim kontrahentom oraz bankom aż miliard złotych.

  Ireneusz Jabłoński spotkał się z kupcami. Rozmawiali o zmianach w systemie podatkowym [WIDEO]

  - Kwota zaległości nie zaskakuje, jeśli weźmiemy pod uwagę, że branża działa w warunkach dużej konkurencji, która wywiera silną presję na rentowność - tłumaczy Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. - Szczególnie trudno jest małym sklepom, gdzie rentowność sięga zaledwie 0,5 - 1 procent. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich dwóch latach handlowi sprzyjało stosunkowo wysokie tempo wzrostu gospodarczego, wzrost płac realnych, spadek bezrobocia oraz niskie ceny surowców energetycznych, które obniżają koszty prowadzenia działalności.

  Z danych firmy Bisnode Polska, wywiadowni gospodarczej wynika wyraźnie, że firmy handlu detalicznego są w znacznie gorszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu. W 2010 roku 59 procent firm handlu detalicznego znajdowało się w bardzo dobrej kondycji finansowej, natomiast teraz może tak o sobie powiedzieć jedynie 21 procent z nich.

  100 milionów złotych długu stacji paliw

  W długach toną m.in. stacje paliw. W sumie ich zaległe płatności wynoszą 100 mln zł, a kłopoty ma przeciętnie co czternasta stacja.

  Niewiele mniej, bo 99 mln zł mają do oddawania właściciele sklepów z warzywami i owocami, w tarapatach jest co piętnasty warzywniak.

  Nagrody dla innowacyjnych firm z Łodzi [ZDJĘCIA]

  W tym gronie są także właściciele sklepów monopolowych, ich długi przekraczają 37 mln zł. Kolejne 26 mln zł zaległości to długi tych, którzy handlują komputerami, a 19 mln zł są winni właściciele sklepów muzycznych.

  Co ciekawe, nie zawsze te firmy, które trafiły do rejestru dłużników są w złej sytuacji finansowej. Zdarza się, że po prostu nie regulują swoich zobowiązań.

  - Nierzetelne firmy mogą mieć się nieźle, ale swoją niesolidnością przysparzać problemów innym - twierdzi Mariusz Hildebrand. - Tworzą w ten sposób zatory płatnicze.

  W prawdziwych finansowych tarapatach są za to zegarmistrze i jubilerzy. Jak wynika z danych wywiadowni Bisnode Polska aż dziewięć na dziesięć spośród zakładów zegarmistrzowskich i jubilerskich znajduje się w bardzo słabej kondycji, a tylko siedem procent w dobrej. Kolejne 2,5 procent jest wręcz w bardzo złej sytuacji finansowej.

  Od 80 do 89 procent warzywniaków, sklepów rybnych, małych sklepów odzieżowych, zabawkarskich także jest w słabej kondycji finansowej. Kiepsko radzą sobie także małe księgarnie. Małym punktom jest coraz trudniej konkurować z sieciami dyskontów i marketów, które oferują przeważnie niższe ceny, a na to zwracają uwagę kupujący.


  Firmy z branży handlu detalicznego w całym kraju zalegają swoim kontrahentom i bankom miliard złotych - wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK

  Nieźle na Podlasiu

  Najmniejszy odsetek zadłużonych sklepów i punktów handlowo-usługowych działa w województwach świętokrzyskim i podlaskim.

  W Świętokrzyskiem w finansowych tarapatach jest 2,8 proc., czyli 479 firm z tej branży. Ich łączny dług zbliża się do 21 mln złotych.

  Dług 391 firm handlu detalicznego z Podlasia to niespełna 20 mln zł, a kłopoty ma 2,9 procent z nich. Zadłużenie firm z Podlasia jest najniższe spośród wszystkich województw. Województwo świętokrzyskie natomiast zajmuje w tym zestawieniu trzecie miejsce od końca. Drugie miejsce od końca należy do firm z Opolszczyzny - 20,3 mln zł długu.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sadinternetowy.pl-windykacja sadowa online

  adw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Jak ktoś myśli, że po wpisaniu kogoś do bazy dłużników on zapłaci, to później nich się nie dziwi, że ma zator płatniczy. Trzeba składać pozwy o zapłatę i rozmawiać najwyżej wtedy gdy komornik ma...rozwiń całość

  Jak ktoś myśli, że po wpisaniu kogoś do bazy dłużników on zapłaci, to później nich się nie dziwi, że ma zator płatniczy. Trzeba składać pozwy o zapłatę i rozmawiać najwyżej wtedy gdy komornik ma tytuł egzekucyjny.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo