Dymisja szefa FBI. James Comey odwołany przez Donalda Trumpa

  Dymisja szefa FBI. James Comey odwołany przez Donalda Trumpa

  Michał Kurowicki (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dymisja szefa FBI. James Comey odwołany przez Donalda Trumpa

  ©AP/EAST NEWS

  Dyrektor FBI James Comey został zwolniony przez Donalda Trumpa. Prezydent uzasadnił swoją niespodziewaną decyzję tym, że Comey nie jest już w stanie efektywnie zarządzać agencją.
  Dymisja szefa FBI. James Comey odwołany przez Donalda Trumpa

  ©AP/EAST NEWS

  Demokraci twierdzą jednak, że szef FBI został zwolniony, ponieważ nadzorował śledztwo w sprawie możliwych powiązań ludzi prowadzących kampanię prezydencką Trumpa z Rosją.


  Źródło: US CBS/x-news


  Jak podaje New York Times, Comey dowiedział się o swoim zwolnieniu z telewizji, podczas odprawy dla agentów FBI, którą prowadził w Los Angeles. Początkowo przyjął taką wiadomość ze śmiechem, ponieważ uznał ją za żart. Jednak szybko okazało się, że to prawda.

  Comey, sprawował urząd szefa FBI od trzech i pół roku. Miał przed sobą jeszcze wiele lat na tym stanowisku, ponieważ jego kadencja wynosiła dziesięć lat. Decyzja Trumpa jest co prawda zgodna z prawem, ale sprzeczna z obyczajami politycznymi obowiązującymi w USA. Do podobnego zwolnienia doszło dopiero po raz drugi w historii Stanów Zjednoczonych

  Warto przypomnieć, że Comey, na krótko przed wyborami prezydenta USA, ujawnił nieznane wcześniej fakty, dotyczące śledztwa prowadzonego wobec Hilary Clinton. Kandydatka Demokratów na prezydenta stwierdziła później, że spowodowały one jej porażkę wyborczą z Trumpem.

  Jak podaje CNN, prezydent Trump wysłał list do Comeya, w którym napisał, że zgodził się z rekomendacją prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa, dotyczącą powodów jego zwolnienia. W rekomendacji Sessions stwierdził, że Comey nie jest już zdolny do efektywnego prowadzenia FBI.

  W dalszej części listu prezydent dodał: ,,FBI jest jedną z najbardziej szanowanych i cenionych instytucji w USA i dzisiejsza decyzja to nowy początek naszej perły w koronie organów ścigania”.

  Pozostaje pytanie dlaczego Trump zwolnił Comeya właśnie teraz? Przecież mógł zrobić to bezpośrednio po tym, jak 20 stycznia objął urząd prezydenta. Dzięki temu łatwiej uniknąłby spekulacji, dotyczących tego, jakie były prawdziwe powody zwolnienia szefa FBI.

  Te niejasności starał się wyjaśnić senator Charles Chumer, przywódca Demokratów w Senacie.

  - Dlaczego do zwolnienia doszło teraz? Może dlatego, że Comey występując przed tygodniem w Kongresie poinformował, że od lata ubiegłego roku prowadzone jest śledztwo w sprawie powiązań otoczenia Trumpa z Rosją? - pytał publicznie Chumer.

  W dalszej części swojego wystąpienia senator Chumer wezwał do powołania nowego prokuratora. Miałby on wyjaśnić wszelkie podejrzenia związane z wyborami prezydenckimi w USA z 2016 roku.

  W odpowiedzi na te słowa, prezydent Trump napisał na Twitterze komentarz, w którym przypomniał senatorowi Chumerowi, że ten niedawno również stwierdził, że nie już zaufania do szefa FBI Comey'a.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra wiadomość dla Polski

   marcinms24 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Przypomnę, że to ten sam James Comey, który oskarżał Polskę o współudział w Holokauście, a potem nie chciał przeprosić. Innymi słowy - świetna wiadomość dla nas.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu