Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty to mała matura. Uczniowie napiszą test z czterech przedmiotów

Redakcja
Zamiast egzaminu gimnazjalnego uczniowie klas VIII szkół podstawowych napiszą "małą maturę" otwierającą drzwi do liceum
Zamiast egzaminu gimnazjalnego uczniowie klas VIII szkół podstawowych napiszą "małą maturę" otwierającą drzwi do liceum Pawel Relikowski / Polska Press
Trzy dni i cztery egzaminy - tak według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej ma wyglądać egzamin ósmoklasisty, który zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w 2019 roku. Przystąpią do niego obecni uczniowie klas szóstych szkół podstawowych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt rozporządzenia, regulujący kwestie związane z egzaminem ósmoklasisty. Nowy egzamin, który po likwidacji gimnazjów zastąpi egzamin gimnazjalny, będzie przeprowadzany od roku szkolnego 2018/2019 na zakończenie ósmej klasy szkoły podstawowej. Przystąpienie do egzaminu 8-klasisty będzie obowiązkowe. Wyniki uzyskane na tym egzaminie będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

CZYTAJ: Burmistrz mówi "nie" minister edukacji: Prawo jest dla nas ważniejsze

Uczniów, którzy skończą ośmioletnią szkołę podstawą czekać będą trzy dni egzaminów. Obejmą takie przedmioty jak: język polski, język obcy nowożytny (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski), matematykę oraz przedmiot do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia). Uczeń będzie przystępował do egzaminu ósmoklasisty z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

W pierwszym dniu uczniowie przez 120-minut będą pisali egzamin z języka polskiego. Następnego dnia będą mieli 100 minut na zmierzenie się z zadaniami z matematyki. W trzecim dniu będą dwa 90-minutowe egzaminy - z języka obcego i z przedmiotu do wyboru.

Jak wynika z rozporządzenia, w latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Natomiast od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden z przedmiotów do wyboru.

Do września Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opracować informator, który będzie zawierał przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie ósmoklasisty.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej wyniki egzaminu mają określić poziom kompetencji uczniów kończących szkołę podstawową w kluczowych dziedzinach wiedzy, będących podstawą do podejmowania nauki na kolejnym etapie kształcenia.

Przypomnijmy, że zmiany związane z reformą edukacji rozpoczną się już we wrześniu. Uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty to mała matura. Uczniowie napiszą test z czterech przedmiotów - Gazeta Wrocławska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki