Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

In vitro w Łodzi bardzo skuteczne. 88 kobiet zaszło w ciążę, a urodziło się 22 dzieci

Redakcja
Od lipca 2016 roku zgłosiło się 345 par, przeprowadzono 215 procedur, 88 kobiet zaszło w ciążę, urodziło się 22 dzieci. Skuteczność zapłodnienia przekroczyła normy Światowej Organizacji Zdrowia

Inicjatorzy łódzkiego programu dofinansowania procedury in vitro chwalą się jego skutecznością i dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi.

- Kiedy rozpoczynaliśmy miejski program in vitro, mówiliśmy, że normy WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczące skuteczności samej procedury wynoszą od 20 do 40 proc. U nas ta skuteczność przekroczyła wskaźniki WHO i sięgnęła 41 proc. To wielki sukces - twierdzi łódzki radny PO Adam Wieczorek, jeden z inicjatorów projektu i przewodniczący miejskiej komisji ochrony zdrowia i opieki społecznej. - Ten wynik dowodzi, że łódzki program został bardzo dobrze przygotowany - dodaje radny.

Łódzki program in vitro. Hania to pierwsze dziecko urodzone dzięki in vitro w Łodzi

Do programu do tej pory zgłosiło się 345 par z Łodzi. Procedur in vitro przeprowadzono 215, które dały 88 ciąż, w tym siedem par bliźniąt. Urodziło się 22 dzieci.

- Zainteresowanie projektem ze strony łodzian jest bardzo duże. Jesteśmy szczęśliwi, że przynosi on tak dobre rezultaty i działa wzorcowo - mówi łódzka radna SLD Małgorzata Moskwa-Wodnicka, współinicjatorka łódzkiego programu.

Na łódzkim programie dofinansowania procedury in vitro, wzorowały się inne samorządy, między innymi Gdańsk. Podpisano nawet specjalne porozumienie między miastami.

W Gdańsku miejskie dofinansowanie do in vitro wywołało burzę. Po unieważnieniu przez wojewodę pomorskiego pierwszej w tej sprawie uchwały, w czerwcu radni przegłosowali wejście w życie swojego programu.

W Łodzi program realizują go dwie kliniki: Salve Medica oraz Gameta. Dopłaty z miejskiego budżetu do procedury in vitro dla rodziców mieszkających w mieście rozpoczęły się w lipcu 2016 roku.

Program in vitro w Łodzi nie tylko dla małżeństw. Dofinansowanie wyniesie 5 tys. zł

Łódź była drugim po Częstochowie miastem w Polsce, które wyłożyło z budżetu pieniądze na procedury in vitro. Obejmujący władzę rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił wygasić dotychczasowy wieloletni (od 2013 roku) rządowy program dotacji do in vitro.

Po narodzinach każdego dziecka z in vitro miasto obdaruje maluchy wyprawką. W paczkach dla rodziców są karuzele do łóżeczka, elektroniczna niania i termometr.

W 2016 roku z budżetu Łodzi na program dopłat do zapłodnienia metodą in vitro wydano 680 tys. zł. A w kolejnych latach ma być po milionie, aż do 2020 roku.

Zobacz też: 20 najlepszych zdjęć porodów 2018. Kontrowersyjne i piękne zdjęcia porodów. Jak wygląda poród? Te zdjęcia porodów przełamują tabu [ZDJĘCIA]

In vitro a nowotwór


Łódzki program in vitro umożliwia nie tylko zdrowym parom zajście w ciąże. Osoby walczące z rakiem mogą zamrozić jajeczka lub nasienie.

Przewidziano w tym przypadku tzw. szybką ścieżkę onkologiczną, co oznacza zdecydowane przyspieszenie procedur, żeby udział w programie nie blokował rozpoczęcia leczenia. Co oznacza, że jeżeli jest para, u której wykryto nowotwór i w przyszłości grozi jej bezpłodność z powodu leczenia lub z samego faktu nowotworu, to może być bardzo szybko kwalifikowana w ramach miejskiego programu in vitro do zabezpieczenia płodności. Jeśli np. choroba dotyczy kobiety, pobierane są komórki jajowe, jeśli mężczyzny - nasienie. Są one zamrażane. W przyszłości, jeśli para się wyleczy, będzie mogła z tego materiału skorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: In vitro w Łodzi bardzo skuteczne. 88 kobiet zaszło w ciążę, a urodziło się 22 dzieci - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki