Kolumbia: Lawina błotna zeszła na miasto Mocoa. Zginęło co...

  Kolumbia: Lawina błotna zeszła na miasto Mocoa. Zginęło co najmniej 250 osób [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kolumbia: Lawina błotna zeszła na miasto Mocoa. Zginęło co najmniej 250 osób [ZDJĘCIA] [VIDEO]
  1/17
  przejdź do galerii

  ©EAST NEWS / AFP PHOTO / PRESIDENCIA COLOMBIA / Cesar CARRION

  Co najmniej 250 osób zginęło w lawinie błotnej w mieście Mocoa w Kolumbii. Ofiar może być jeszcze więcej, ponieważ setki osób jest zaginionych i rannych. Prezydent Juan Manuel Santos ogłosił stan wyjątkowy, a w akcję ratunkową zaangażowało się ponad tysiąc żołnierzy i policjantów.
  Lawina błotna zeszła na miasto Mocoa w południowo-zachodniej Kolumbii w sobotę rano, po piątkowej, nocnej powodzi, którą z kolei spowodowały gwałtowne ulewy. Nikt nie spodziewał się kataklizmu, mieszkańcy nie byli więc ewakuowani. Błoto zalało miasto - całe ulice i budynki, a ludzie musieli opuścić swoje zniszczone domy. Na pomoc mieszkańcom Mocoi przybyli ratownicy - blisko 1 100 żołnierzy i policjantów. Akcja ratunkowa trwała przez całą noc i wciąż trwa.


  Lawina błotna w Kolumbii | Lawina błotna w mieście Mocoa  Źródło: RUPTLY/x-news


  Bilans śmiertelny ciągle rośnie. BBC podaje, powołując się na Kolumbijski Czerwony Krzyż, że na razie potwierdzono śmierć co najmniej 254 osób. Liczba ta jednak ciągle rośnie, ponieważ blisko 200 osób jest zaginionych. Rannych jest z kolei co najmniej 400 osób. Ludzie szukają swoich bliskich, na ścianie miejscowego ośrodka pomocy społecznej przypinają ich zdjęcia. - Straciliśmy dziecko, ono zaginęło. Małe dziecko, nie możemy go nigdzie znaleźć - mówił dziennikarzom kolumbijskiej telewizji jeden z mieszkańców.

  W Mocoi nie ma prądu i wody. - Miasto jest całkowicie odizolowane od świata - powiedział lokalnym mediom burmistrz Jose Antonio Castro. Kolumbijskie wojsko dostarcza na zalane tereny sprzęt dla ratowników, a także czystą wodę i leki. Prezydent Kolumbii, nagrodzony w ubiegłym roku Pokojową Nagrodą Nobla Juan Manuel Santos, ogłosił w regionie Putumayo, w którym leży Mocoa, stan wyjątkowy. - Zrobimy wszystko, co tylko możliwe, aby pomóc. To łamie mi serce - mówił Santos, który w sobotę przeleciał helikopterem nad Mocoą, aby monitorować działania ratowników.

  Lawiny błotne nie są obce mieszkańcom Kolumbii. Ta jest jednak największa i najgroźniejsza od lat. W listopadzie dziewięć osób zginęło w lawinie w miejscowości El Tambo, 140 km od Mocoi, a jeszcze wcześniej, w październiku, sześć osób straciło życie w podobnej katastrofie w mieście Medellin, 500 km na północ.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem