Komisja Europejska grozi Polsce

  Komisja Europejska grozi Polsce

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, i Beata Szydło, szefowa polskiego rządu
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©AFP/EAST NEWS

  Oficjalnie Komisja Europejska unika wyrazistych komentarzy do ostatnich zmian w systemie sprawiedliwości w Polsce. Nieoficjalnie zapowiada, że Polska zostanie ukarana.
  Komisja będzie do końca broniła praworządności. Będziemy w pełni zaangażowani na rzecz poszanowania zasad demokracji i instytucji demokratycznych - mówił w czwartek Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych, komentując zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i dodał, że KE jest szczególnie wyczulona na kwestie związane z sądownictwem w Polsce. Wprawdzie Komisja do propozycji zmian w Sądzie Najwyższym się nie odniosła (tylko eurodeputowani mówili w czwartek o przekroczeniu czerwonej linii i wzywali do zwołania specjalnego posiedzenia PE poświęconego naszemu krajowi), ale można się domyślać, że to tylko kwestia czasu.
  Wprawdzie w czwartek przedstawiciele KE byli wstrzemięźliwi w słowach, ale trudno spodziewać się, by taki stan rzeczy trwał długo. Raczej należy się przygotować na ostre komentarze, jak tylko legislacja dotycząca SN zacznie nabierać bardziej realnego kształtu.

  Skąd to przekonanie? Z kilku rozmów w Brukseli z czterema wysokimi rangą przedstawicielami Komisji Europejskiej. Te rozmowy (w formule off the record, a więc bez możliwości cytowania) miały miejsce jeszcze przed ostatnią serią ustaw dotyczących sądownictwa w Polsce. Ale każda z nich była utrzymana w mocno krytycznym tonie wobec naszego kraju. Choć wprost takie słowa nie padły, to razem złożyły się na jeden spójny wniosek, Brzmi on następująco: Komisja Europejska nie akceptuje zmian zachodzących w Polsce i przy pierwszej nadarzającej się okazji wymierzy za to karę. W ustach części rozmówców te słowa brzmiały tak dobitnie, że można je było wręcz odebrać jako groźbę.

  CZYTAJ TAKŻE: Zbigniew Ziobro właśnie dostał władzę, jakiej jeszcze nigdy nie miał w ręku

  Jakiego rodzaju sankcje nam grożą? Jedną z nich było uruchomienie mechanizmu sprawdzania stanu praworządności w Polsce. Komisja Europejska wyjaśnienia polskiego rządu uznała za niewystarczające i skierowała sprawę do Rady Europejskiej, w której gestii jest podjęcie ostatecznej decyzji. Wprawdzie Rada nie kwapi się z jej podjęciem (z doniesień medialnych wynika, że nawet 2/3 krajów członkowskich jest przeciw karaniu Polski sankcjami), ale Komisja uważa, że już sam fakt skierowania przez nią wnioski do Rady to silne uderzenie w Warszawę. Jeden z rozmówców nazwał to nawet „opcją nuklearną” - miał na myśli, że ta procedura to w świecie polityki odpowiednik odpalenia bomby atomowej w czasie wojny.

  Na razie nie ma dowodów potwierdzających tę tezę, trudno byłoby obronić twierdzenie, że Polska jest krajem izolowanym w Unii Europejskiej. Ale to się ma zmienić. Kiedy? Podczas negocjacji dotyczących następnej perspektywy finansowej UE, która będzie obowiązywała w latach 2021-2028. Pierwsze rozmowy na ten temat już się odbyły, szybszym tempem mają zacząć się toczyć w czasie estońskiej prezydencji, która formalnie zaczęła się 1 lipca, ale normalnym tempem zacznie pracować od września.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   G

   G (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oni nie groza Polsce tylko temu reżimowi PiS . Bardzo popieram i czekam aż przywala tym kaczystowskim ciemniakom jak najmocniej !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poprzednio to była praworządność? czy rozpasanie "państw w państwie"?

   hienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   bo ja myśle, że czas najwyższy zrobić porządek w nietykalnych organach, które mogą być źródłem patologii

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech se każą Hitlera się nie prxestraszylusmy

   I tak jest bida i drożyzna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To i komisja nam nie straszna !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   H

   F (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Myśle ze unia powinna odebrać temu reżimowi PiS wszystkich dopłat strukturalnych jak nie beda powstawać nowe autostrady i inwestycje które zawdzięczamy Europie ludzie sie obudza, wyjdą na ulice i...rozwiń całość

   Myśle ze unia powinna odebrać temu reżimowi PiS wszystkich dopłat strukturalnych jak nie beda powstawać nowe autostrady i inwestycje które zawdzięczamy Europie ludzie sie obudza, wyjdą na ulice i zrobią porządek raz na zawsze z Kaczyńskim i jego klika oraz z klerem katolickim. zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem