Lotnisko w Łodzi szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia...

  Lotnisko w Łodzi szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia pracowników

  Sławomir Sowa

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Lotnisko w Łodzi szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia pracowników
  Lotnisko w Łodzi szuka oszczędności. Koszty pracy zatrudnionych na lotnisku pracowników to ponad 60 procent wszystkich kosztów Portu Lotniczego im. Reymonta. Władze lotniska planują wynajęcie firm zewnętrznych, które przejmą większość obowiązków.
  Lotnisko w Łodzi szuka oszczędności i zapowiada zwolnienia pracowników
  Pierwszego dnia lutego uwagę nielicznych podróżnych w łódzkim porcie lotniczym przykuł wielki i drogi robot pirotechniczny przekazany lotniskowej Straży Granicznej przez wojewodę łódzkiego. Ale w jego cieniu wydarzyły się dwie dużo ważniejsze rzeczy: tnący koszty łódzki port lotniczy 1 lutego rozpoczął poszukiwanie firm zewnętrznych, które mają zastąpić większość własnych pracowników, tego samego dnia zlikwidowano nierentowne połączenie z Paryżem, uruchomione na początku czerwca ubiegłego roku.


  CZYTAJ: Robot pirotechniczny dla lotniska w Łodzi za 1,2 mln zł

  Obecnie na łódzkim lotnisku pracuje ponad 280 osób. Biorąc pod uwagę skalę zadań, które zarząd lotniska chce powierzyć firmomo zewnętrznym, pracę może stracić dwie trzecie pracowników. Zarząd zamierza oddać na zewnątrz kontrolę bezpieczeństwa osób, ładunków i bagażu, obsługę naziemnę samolotów, pasażerów i cargo, zarządzanie personelem i obsługę kadrowo-płacową, obsługę finansowo-księgową, administrowanie i utrzymanie infrastruktury technicznej i informatycznej.

  Anna Midera, żona byłego szefa doradców prezydent Łodzi, w zarządzie Portu Lotniczego Łódź

  Magdalena Mossakowska-Borys, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w łódzkim porcie, cytowana przez Express Ilustrowany, podaje, że koszty pracy na łódzkim lotnisku stanowią aż 65 procent wszystkich kosztów portu, a zapłacenie faktury za usługę obcej firmie jest tańsze niż utrzymanie własnego pracownika.

  Anna Midera, członek zarządu lotniska, nie potrafi podać, ile zarząd chce zaoszczędzić na outsourcingu (czyli powierzeniu usług zewnętrznym firmom). Twierdzi, że takie szacunki będzie można podać, kiedy wpłyną oferty od zainteresowanych firm, a będą one przyjmowane do końca marca.

  Koniec lotów z Łodzi do Paryża. Na tej trasie latało za mało pasażerów

  Skąd nagle pomysł outsourcingu?

  - Naszą decyzję o wprowadzeniu outsourcingu przyspieszyło stanowisko związków zawodowych, które zażądały podwyżek. Nie mogliśmy związkowcom wytłumaczyć, że w obecnej sytuacji finansowej nie możemy sobie pozwolić na podwyżki.

  Całkowicie zaskoczony jest Adam Zasadziński, szef NSZZ Solidarności w łódzkim porcie: - O poszukiwaniu firm zewnętrznych dowiedziałem się z prasy. Nie tak to miało wyglądać. Mieliśmy usiąść do rozmów z zarządem.

  Anna Midera podkreśla, że zarząd portu nie musiał w tej sprawie konsultować się z miastem, czyli właścicielem spółki.

  To samo mówi wiceprezydent Wojciech Rosicki: - Pomysł przekazania usług w outsourcing jest niezależną decyzją zarządu Portu Lotniczego im. Reymonta. Liczymy na to, że zarząd postara się zdobyć nowe połączenia i zminimalizuje straty.

  Jednocześnie dodaje: - Równie ważna jest działalność operacyjna, jak zmniejszenie kosztów funkcjonowania lotniska.

  Wiceprezydent podkreśla, że władze Łodzi nie zamierzają sugerować innym spółkom przynoszącym straty, aby przekazywały część usług w outsourcing.

  - Każda spółka ma inny profil. Nie można stosować jednakowego modelu do różnych spółek, które mają odmienną specyfikę i zarządy inaczej realizują zadania statutowe spółek - dodaje Wojciech Rosicki.

  Lotnisko w Łodzi. Letnie urlopy źle widziane na lotnisku

  Sprawa powierzenia zewnętrznym firmom prac wykonywanych dotychczas przez pracowników portu nie jest jednak przesądzona. W ogłoszeniu zarząd zastrzegł bowiem, że może zmienić wymagania i zakres zamówienia już po przeprowadzeniu dialogu technicznego, a nawet wstrzymać dialog w każdej chwili bez podania przyczyny.

  Nie zmienia to bardzo trudnej sytuacji lotniska. Co roku przynosi straty, w ubiegłym roku aż 47 mln zł. Jednocześnie z roku na rok maleje liczba pasażerów, a nowe połączenia, tak jak to do Paryża, mają bardzo krótki żywot. W ubiegłym roku łódzki port obsłużył tylko 241 tys. pasażerów, najmniej od 2008 roku.

  W 2014 r/ ówczesny wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak powiedział tak: - Mieliśmy do wyboru albo zamknąć obiekt i załodze podziękować albo pójść do przodu. Wybraliśmy to drugie.

  Obecny wiceprezdent Ireneusz Jabłoński stawia na przekształcenie Lublinka w port cargo.

  wsp. Marcin Bereszczyński

  Komentarze (69)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł dla analfabetów

  Caesar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ten artykuł to zbiór kłamstw przemilczeń i manipulacji. Każdy z kalkulatorem może to łatwo przeliczyć. Lotnisko jest zapewne jedną wielką synekurą i dawcą etatów dla "swoich". Jeśli przyjąć że...rozwiń całość

  Ten artykuł to zbiór kłamstw przemilczeń i manipulacji. Każdy z kalkulatorem może to łatwo przeliczyć. Lotnisko jest zapewne jedną wielką synekurą i dawcą etatów dla "swoich". Jeśli przyjąć że straty lotniska są równe kosztom (czyli lotnisko ma 0 dochodów) to po podzieleniu 47mln strat przez 280 pracowników , podzieleniu tejże kwoty przez 12 miesięcy oraz pomnożeniu przez 65% (udział płac w kosztach0 uzyskujemy średnią płacę 9092 brutto/miesiąc. Ładnie ? Średnio jeden pracownik obsługuje dziennie 2,35 pasażera . Ciężko ??? Każdy pasażer płaci więc 128, 5 obsłudze lotniska...Te wyliczenia są przy absurdalnym założeniu że koszty=strata . Koszty są zapewne co najmniej 2x wyższe więc i średnia płaca brutto wychodzi nie mniejsza jak 18tys/mies.Ciekawe czy w kosztach lotniska i ilości osób pracujących na lotnisku są doliczone straż graniczna i służby celne (w końcu to lotnisko poza UE) ? Nic dziwnego że w "mieście" stwierdzili że prościej położyć łapki na kasie przez umowy z "prywatnymi" zewnętrznymi firmami. Kto będzie właścicielem tych firm ? Jak widać ze "średniej" płacy będzie miał powody do mruczenia...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Obecny wiceprezdent Ireneusz Jabłoński stawia na przekształcenie Lublinka w port cargo."

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ostatnie cargo odleciało z Łodzi w 2012 roku. To cargo które obecnie wykazuje w statystykach port lotniczy przyjeżdża i odjeżdża z Lodzi ciężarówkami na niemieckie lotniska.
  Dla niedowiarków:...rozwiń całość

  Ostatnie cargo odleciało z Łodzi w 2012 roku. To cargo które obecnie wykazuje w statystykach port lotniczy przyjeżdża i odjeżdża z Lodzi ciężarówkami na niemieckie lotniska.
  Dla niedowiarków: http://ulc.gov.pl/pl/regulacja-rynku/statystyki-i-analizy-rynku-transportu-lotniczego/3730-statystyki-przewoz-cargozwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zasadzinski

  Prawdzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To sie pan zasadzinski z prasy dowiedzial oj oj jaji z niego s..... Ze tylko prase sledzi pancio prezes solidar..... Tak jak pisaalwm zdjac go z funkcji bo inaczej....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oto recepta

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Nauka pilotażu dronów. Zróbcie szkolenia dla takich ludzi.
  Może ktoś się tam pojawi.
  Cała reszta ma w d... Lublinek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do lotniska ciężko dojechać

  nielot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Linia 65 stoi w korkach a radni nie chcieli nowej szybkiej linii:...rozwiń całość

  Linia 65 stoi w korkach a radni nie chcieli nowej szybkiej linii: lodz.naszemiasto.pl/artykul/radogoszcz-lodz-kaliska-wladze-lodzi-nie-zgodzily-sie-na,3659196,art,t,id,tm.html?sesja_gratka=8a83c7b6184a42fc96856387a2152611zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  plyta lotniska jak znalazl bedzie dla chlopakow z MOCNY NOCNY

  do dna i za kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  z parkingu tesco a pomiedzy tymi wyszukanymi spotkaniami driverow z zgierza ,bedonia koscielnego czy zakowic nasi lokalni kamikaze na moto plataja sobie na gumie zamiast wdychac spaliny na...rozwiń całość

  z parkingu tesco a pomiedzy tymi wyszukanymi spotkaniami driverow z zgierza ,bedonia koscielnego czy zakowic nasi lokalni kamikaze na moto plataja sobie na gumie zamiast wdychac spaliny na wlokniarzy czy al dellazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lublinek

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Porzuć takie marzenia. Port lotniczy zamkną ale lotnisko aeroklubowe, dyspozycyjne i cargo dalej będzie funkcjonować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tia

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  powoli trzeba wygaszac ten bezsensowny w kontekscie modlina projekt.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  propozycja

  w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zlikwidować ciepłe posadki i wziąć się za myślenie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  teraz UMŁ mówi o cargo

  Leon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  trzeba było wybrać lotnisko dla regionu w Łasku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łask

  MArek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  W Łasku już dawno temu projektowano Lotniczą Bazę Wojskową. Jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na myśliwce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tragedia

  bo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5


  Centrum kraju, ładnie położone lotnisko, nowoczesne budynki i wyposażenie. Drogo, że opłaca się jechać do W-wy i Modlina. O co tu chodzi, że tak dołują to lotnisko. Żal słuchać o przekształceniu...rozwiń całość


  Centrum kraju, ładnie położone lotnisko, nowoczesne budynki i wyposażenie. Drogo, że opłaca się jechać do W-wy i Modlina. O co tu chodzi, że tak dołują to lotnisko. Żal słuchać o przekształceniu w cargo.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Całe miasto jest doprowadzane do ruiny funkcjonalnej. Ulice dziurawe, chodniki oblodzone

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  i nie posypane piachem, śmieci z jesieni na razie pod śniegiem, ale za miesiąc wyjdą na wierzch. Łódź systematycznie cofa się w rozwoju. Nie miała przeszkód naturalnych w postaci rzek, to wykopali...rozwiń całość

  i nie posypane piachem, śmieci z jesieni na razie pod śniegiem, ale za miesiąc wyjdą na wierzch. Łódź systematycznie cofa się w rozwoju. Nie miała przeszkód naturalnych w postaci rzek, to wykopali rów w poprzek miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obecny wiceprezdent Ireneusz Jabłoński stawia na przekształcenie Lublinka w port cargo.

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Wygląda na to, że to ta osoba jest obecnie głównym hamulcowym, który doprowadzi Lublinek do upadłości. Brak wizji na rozwój ruchu pasażerskiego. Na całym świecie wzrost przewozów pasażerskich,a w...rozwiń całość

  Wygląda na to, że to ta osoba jest obecnie głównym hamulcowym, który doprowadzi Lublinek do upadłości. Brak wizji na rozwój ruchu pasażerskiego. Na całym świecie wzrost przewozów pasażerskich,a w Łodzi stawiają na cargo, tylko nie doprowadzili torów kolejowych i nie wybudowali magazynów i terminalu przeładunkowego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo