Małgorzata Gersdorf: Posłowie postanowili zniszczyć Sąd...

  Małgorzata Gersdorf: Posłowie postanowili zniszczyć Sąd Najwyższy. Gratuluję...

  Kacper Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Zwracam się do przedstawicieli narodu jako przedstawiciel polskiego sądownictwa. Zwracam się do polskich posłów by wskazać, iż nie ma podstaw do likwidacji Sądu Najwyższego - mówiła Małgorzata Gersdorf w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy o SN w Sejmie.
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Marek Szawdyn

  - To jest atak na sędziów którzy mają być leniwi, skorumpowani, nieetyczni. Ostatnio pojawiły się ataki osobiste na mnie, jako Pierwszego Prezesa SN, profesora prawa, który został mianowany przez Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński bardzo dobrze mnie znał, ponieważ uprawialiśmy tę samą dziedzinę prawa, prawo pracy - mówiła Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, nagradzana brawami przez opozycję. - Założenia, które przyświecają tej ustawie oparte są na insynuacjach.
  Naród podobno nie ma zaufania do sędziów. A jednak do tego Sądu kieruje swoje wnioski, pozwy i roszczenia. Naród ma minimalne zaufanie do Parlamentu, w porównaniu do zaufania, jakie ma do sędziów - powiedziała Gersdorf.
  Zmiana przeprowadzana jest w trybie projektu poselskiego. Jak słyszymy w mediach, przedstawiciele władzy wykonawczej, Ministerstwa Sprawiedliwości, są doskonale zorientowani na czym te zmiany polegają i zachodzi duże podejrzenie, że to są zmiany rządowe. Jeżeli tak, to ten tryb procedowania powinien być absolutnie inny, nie taki pospieszny - dodała.

  Czytaj także: Adam Bodnar: Ta ustawa rozpocznie proces dyscyplinowania sędziów

  Gersdorf stwierdziła również, że zmiana, szykowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości prowadzi do zmiany ustroju państwa. - Takiego Sądu Najwyższego, jaki proponuje ten projekt, nie ma w Konstytucji. Na razie w tym projekcie minister sprawiedliwości kieruje wszstkim. Nie ma w Konstytucji uzasadnienia, by SN składał się z Izby Dyscyplinarnej, a dodatkowo z dwóch Izb. Zasadniczą zmianą jest wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej, powołując się na okres nie bardzo chlubny, przedwojenny. Możemy się zgodzić lub nie na istniene tej Izby. Ale chciałabym znać uzasadnienie dla powołania dwóch innych Izb i co one by robiły, bo na razie z tego projektu nic nie wynika - pytała Małgorzata Gersdorf.

  B. Budka do posłów PiS: Chodzi wam o to, by wasi koledzy nie zostali skazani za to, co zrobili w przeszłości

  Sejm/x-news


  - W tym roku posłowie postanowili zniszczyć Sąd Najwyższy. Gratuluję. Tak to zostanie zapisane w historii. Ponieważ przedstawiciele narodu polskiego nie mieli możliwości zapoznania się z moją opinią i opinią SN, na temat tej ustawy, bo została ona dopiero dziś przesłana przeze mnie, bo dopiero jutro miało być to posiedzenie, chciałabym powiedzieć, że podstawa zasadnicza tej zmiany to jest artykuł 180. ustęp 5. Konstytucji. Artykuł mówi o reorganizacji sądu, a takiej reorganizacji nie ma. I w związku z tym to wszystko jest usadowione na wadliwych podstawach. Wszystkie te dalsze zmiany są usadowione na wadliwych podstawach.

  - Nieporozumieniem jest odwoływanie się przez wnioskodawców do art. 32 ust. 1 Konstytucji i twierdzenie że obniżenie wieku emerytalnego sędziów wynika z obowiązku zrównania ich z pracownikami. Pracownicy mają prawo do przejścia na emeryturę. Sędziowie są na nią wysyłani - mówiła Gersdorf, na co opozycja zareagowała burzliwymi oklaskami.

  Na zakończenie Pierwsza Prezes SN dodała: - Ten projekt oceniam jednoznacznie krytycznie, jako przedstawiciel SN. Nie jest tak, że ta ustawa o sądownictwie nie może być zmieniona. Może, jak każda ustawa, ale musi być procedowana w odpowiednim trybie i uwzględniać gwarancje konstytucyjne, a nie obchodzić je przez pozorowane ruchy.

  Po tych słowach Małgorzata Gersdorf zeszła z mównicy, a posłowie opozycji nagrodzili jej przemówienie owacją na stojąco.

  "Przeanalizowałem wasze ustawy. Trybunał Konstytucyjny wydał 36 wyroków stwierdzających niezgodność z konstytucją"

  Sejm/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gersdorf

   Wawiak - antypisowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zniszczyć to chce gersdorf Polskę, a nie posłowie chcą zniszczyć Sąd Najwyższy. Co by o tych (PIS)osłach nie mówić, to tutaj akurat sie zgadzam. Gersdorf - wyp....alaj z Polski!
   Sąd Najwyższy bez...rozwiń całość

   Zniszczyć to chce gersdorf Polskę, a nie posłowie chcą zniszczyć Sąd Najwyższy. Co by o tych (PIS)osłach nie mówić, to tutaj akurat sie zgadzam. Gersdorf - wyp....alaj z Polski!
   Sąd Najwyższy bez pani gersdorf sam się uzdrowi. Tyle w temacie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SĄDY W POLSCE

   E-wunio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   NARÓD , NIE MA ZAUFANIA DO PANI GERSDORF ---JEDNEJ WYBRANEJ ZE SPECYFICZNEJ KASTY . JAK MÓWI PAN CEJROWSKI ----WSZYSCY WON , JAK PIONKI Z SZACHOWNICY . PRZYJDĄ NOWI ,...rozwiń całość

   NARÓD , NIE MA ZAUFANIA DO PANI GERSDORF ---JEDNEJ WYBRANEJ ZE SPECYFICZNEJ KASTY . JAK MÓWI PAN CEJROWSKI ----WSZYSCY WON , JAK PIONKI Z SZACHOWNICY . PRZYJDĄ NOWI , MŁODZI , Z INNYM SPOJRZENIEM NA SŁUŻBĘ NARODOWI . ZREFORMOWAĆ SĄDY , GRUNTOWNIE ---- ZABRAĆ IMMUNITETY , WPROWADZIĆ IM SKŁADKĘ ZUS --JAK PŁACĄ WSZYSCY OBYWATELE , ZMNIEJSZYĆ PENSJE. EMERYTURY ZE SKŁADEK ZUS , KARY ZA PRZEWLEKŁOŚĆ POSTĘPOWAŃ , KONTOLOWAĆ ICH WYROKI . NO ALE PRZEDE WSZYSTKIM ---LUSTRACJA , LUSTRACJA I JESZCZE RAZ LUSTRACJA . TAM TERAZ , TO ZASIADAJĄ RESORTOWE DZIECI --ICH DZIECI LUB WNUKI . TAKICH BEZKARNYCH KAST JEST W POLSCE WIĘCEJ . NO , DOSŁOWNIE ----RĘCE , PO PAS MOŻNABY UROBIĆ . ALE POWOLI --KROK PO KROKU --WYPLENIMY TO ROBACTWO . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kastet jej w d...

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeden z oszołomów POstkomuny przyszedł protestować z transparentem

   na którym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   napisał: "SADY SĄ NASZE !". I to wszystko wyjaśnia.
   Czerwone wieprze bronią SWOICH sądów !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POstkomuna wgryzła sie zębami w sędziowskie koryta i ani rusz.

   Ale Polacy dadzą radę ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Zrobimy porządek z POstkomuną niszczącą Polskę i Polaków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kasta nietykalnych musi się zamienić z powrotem w urzędników państwowych

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Jeden z przykładów, gdzie mają prawo przedstawiciele kasty nietykalnych.

   Sędzia wydalona z zawodu za jawny przekręt odwołuje się do SN, a ten ją przywraca. "To zupełnie nadzwyczajna kasta"

   Sędzia...rozwiń całość

   Jeden z przykładów, gdzie mają prawo przedstawiciele kasty nietykalnych.

   Sędzia wydalona z zawodu za jawny przekręt odwołuje się do SN, a ten ją przywraca. "To zupełnie nadzwyczajna kasta"

   Sędzia Beata R. z Poznania zasądziła ugodę alimentacyjną, której celem było ukrycie majątku przed wierzycielami. Sprawa wyszła na jaw i Beata R. została wydalona z zawodu za - tu cytat - "rażące niedbalstwo" oraz "dotkliwe skutki wizerunkowe dla wymiaru sprawiedliwości".

   Sędzia odwołała się od tej decyzji do Sądu Najwyższego. Ten potwierdził jej niedbalstwo, ale jednocześnie... przywrócił do zawodu sędziego (sic!). Beata R. powróciła do orzekania.

   Po dwóch sprawach przeszła w stan spoczynku. Dożywotnio będzie otrzymywać 75 proc. pensji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pamiętamy Leppera

   Polak, nie lewak i nie faszysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   takich spraw, jak sprawa Świętej Pamięci Wielkiego Patrioty Andrzeja Leppera będzie coraz więcej teraz. Przedtem szukali na niego haków, bo był czysty. To nic, że były PZPR-owiec, to nic, że...rozwiń całość

   takich spraw, jak sprawa Świętej Pamięci Wielkiego Patrioty Andrzeja Leppera będzie coraz więcej teraz. Przedtem szukali na niego haków, bo był czysty. To nic, że były PZPR-owiec, to nic, że wysypywał zboże na tory. Ale wydaje mi się, że gdyby Pan Andrzej dalej żył, to niebyłoby dzisiaj rozpisdziaju w kraju. Dla przypomnienia, ponoć wcale nie na Platformę miał najgrubsze teczkizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak robili z niego wariata?

   Trollo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Coś chłop usłyszał. Powiedział. Po latach okazywało się prawdą. Dla mnie to on samobója nie strzelił. A jak strzelił to ktoś dał mu nie lada powód.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komu służyli sędziowie?

   komunistom i złodziejom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Zapamiętałam niejakiego Igora Tuleję, który skazał na bezwarunkowe więzienie chlubę polskiego narodu, pana Mariusza Kamińskiego, walczącego bezwzględnie z korupcją na szczytach władzy. Jak długo...rozwiń całość

   Zapamiętałam niejakiego Igora Tuleję, który skazał na bezwarunkowe więzienie chlubę polskiego narodu, pana Mariusza Kamińskiego, walczącego bezwzględnie z korupcją na szczytach władzy. Jak długo jeszcze tacy "sędziowie" będą wydawać wyroki w imieniu suwerena? Wywalić ich na zbity pysk.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w obronie postsowieckiego status quo

   Marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   sędzia na telefon załatwia sprawę-żadnych konsekwencji, kradnie w sklepie-żadnych konsekwencji TEGO BRONI PANI G. I RESZTA POSTSOWIECKICH SĘDZIÓW SN

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisowska mafia

   suweren (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

   Ta pisowska mafia systematycznie krok po kroku niszczy struktury państwa dążąc do wprowadzenia ""demokracji "" jaka panuje na Białorusi i w Turcji. KONSTYTUCJA dla PiS-u i Kaczyńskiego stała się...rozwiń całość

   Ta pisowska mafia systematycznie krok po kroku niszczy struktury państwa dążąc do wprowadzenia ""demokracji "" jaka panuje na Białorusi i w Turcji. KONSTYTUCJA dla PiS-u i Kaczyńskiego stała się bezwartościowym papierowym śmieciem.Ta mafijna organizacja nie liczy się z nikim i niczym nie słucha suwerena i go lekceważy.Opiera władzę na poparciu przez SZAMANA - Rydzyka i jego moherowy motłoch płacąc mu sowity haracz pieniędzmi podatników. SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE ŁATWIEJ BY ZNIOSŁO EPIDEMIĘ CHOLERY NIŻ "rządy " TEGO KOSZMARNEGO TROLLA I PiS-u !zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem