Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mrozy, ulewy, upały w Łodzi. Jak do trudnej pogody przygotuje się miasto

Marcin Bereszczyński
Łódź jest jednym z 44 polskich miast, które ma się przygotować na pogodowe anomalie. Ten nowatorski projekt wdraża Ministerstwo Środowiska.

W Łodzi został powołany zespół ds. nadzoru nad pracami związanymi z przygotowaniem planu adaptacji miasta Łodzi do zmian klimatu. Podobne zespoły są powoływane w 44 miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Celem programu jest przygotowanie się do utrudnień wywoływanych przez ulewy. W ostatnich latach intensywne deszcze zalewały ulice i piwnice, a samochody stały unieruchomione w wodzie. Prace zespołów mają też znaleźć rozwiązania problemów związanych z falami upałów lub mrozów, a także sposoby ochrony przed nimi miejskiej zieleni.

- Plany adaptacji do zmian klimatu są przygotowywane nieodpłatnie w ramach porozumienia ministra środowiska i prezydentów miast. Jednym z elementów współpracy jest powołanie zespołu - mówi Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

Szefem zespołu pracującego nad minimalizowaniem skutków zmian klimatu został Michał Baryła, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi. Cały zespół liczy 12 osób.

Zobacz też:Walka ze smogiem. Rząd szykuje zmiany dla kierowców

Plany adaptacji miast do zmian klimatu będą przygotowywane w latach 2017-2019. Do projektu wybrano największe miasta, bo żyje w nich 30 proc. mieszkańców kraju. Miasta charakteryzują się złą jakością wody i powietrza. Ministerstwo Środowiska szacuje, że 300 tys. osób mieszka na terenach bezpośrednio zagrożonych powodziami. Zaś śmiertelność z powodu problemów sercowych podczas fali upałów rośnie o 18 proc. Od 1951 r. średnia roczna temperatura wzrosła w Polsce o 1,2 stopnia, a opady roczne wzrosły o 10-15 proc. Z prognoz wynika, że nawalne deszcze mogą pojawiać się częściej i być intensywniejsze niż do tej pory. Władze Unii Europejskiej szacują, że każde euro wydane na ochronę przeciwpowodziową pozwala uniknąć szkód w wysokości 6 euro. Ministerstwo Środowiska chwali się, że projekt klimatyczny jest jedynym w Europie, w którym strona rządowa na tak dużą skalę wspiera pracę samorządów.

- Miejskie plany adaptacji są lokalną odpowiedzią na globalne zmiany klimatu i elementem dbania o bezpieczeństwo ekologiczne Polski - podkreślił minister środowiska Jan Szyszko podczas inauguracji projektu adaptacji miast do zmian klimatu. - Funkcjonowanie miast wiąże się z łączeniem wielu funkcji społecznych, gospodarczych i rekreacyjnych. Dlatego niezwykle ważne jest planowanie przestrzenne i odpowiednia urbanistyka, które pozwalają na połączenie funkcji użytkowych miasta z potrzebami mieszkańców, takimi jak dobrej jakości woda i powietrze - dodał minister Szyszko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki