Niemcy: CDU wygrywa wybory w Saarze. Słaby wynik AfD

  Niemcy: CDU wygrywa wybory w Saarze. Słaby wynik AfD

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Angela Merkel

  Angela Merkel ©AFP/EAST NEWS

  Rządząca Niemcami partia CDU, której liderką jest kanclerz Angela Merkel zdobyła ponad 40 proc. głosów w wyborach do parlamentu regionalnego w Saarze, jednym z landów – krajów związkowych Republiki Federalnej. Na Socjaldemokratów, których twarzą jest były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, zagłosowało niespełna 30 proc. uprawnionych.
  Angela Merkel

  Angela Merkel ©AFP/EAST NEWS  Niemiecki mainstream cieszy się jednak przede wszystkim ze słabego wyniku Alternatywy dla Niemiec (AfD), utworzonej przed kilkunastoma miesiącami partii o antyislamskiej i antyimigracyjnej retoryce. Jej przedstawiciele zdobyli w położonej przy granicy z Francją Saarze (niewielkim, liczącym zaledwie milion mieszkańców regionie) 6,2 proc, wchodząc tym samym do jedenastego z 16 parlamentów regionalnych w RFN. Progu wyborczego nie przekroczyli Zieloni z czteroprocentowym poparciem. Wstępne oficjalne wyniki pokrywają się z rezultatami ogłoszonych wcześniej sondaży exit poll telewizji ARD i ZDF.

  CZYTAJ TAKŻE: Recep Tayyip Erdogan: Angela Merkel stosuje nazistowskie środki wobec Turków

  W ostatnich tygodniach popularność chadeków, rządzących we wspomnianej Saarze od niemal 20 lat (w różnych konfiguracjach koalicyjnych) od 1998 roku, utrzymuje się na stabilnym poziomie. W maju odbędą się wybory do parlamentów regionalnych związkowych Szlezwiku-Holsztynie oraz Nadrenii Północnej-Westfalii. Dla niemieckich wyborców będzie to próba generalna przed przypadającymi na 24 września wyborami parlamentarnymi do Bundestagu. O to, by zasiąść w fotelu kanclerza po raz czwarty, Angela Merkel będzie walczyć z Martinem Schulzem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  AfD Wysiudała

  pszczyniok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  takich darmozjadof jak,Zieloni,Piraci,no i FDP !!!
  Szulcinek,to tako Kopacz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świeże zjawisko z SPD, „Saint Martin”, ekspresowy import wprost z fotela w Brukseli,

  ma jedynie wzięcie wśród den Parteigenossen, bo aż na 100% i bez błędu 0,9999 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Ale nie ma go poza partią, und das ist sehr gut so! Wybory, jak zwykle i nie inaczej jak w Polsce. Ustalą jakąś koalicję i poleci bez zmian. Aby nudno nie było, wymyślą sobie jakiś problem,...rozwiń całość

  Ale nie ma go poza partią, und das ist sehr gut so! Wybory, jak zwykle i nie inaczej jak w Polsce. Ustalą jakąś koalicję i poleci bez zmian. Aby nudno nie było, wymyślą sobie jakiś problem, kompromis ustalą, nastanie wielkie... zwycięstwo. Jakby nie było, CDU/CSU będą dokańczać to wszystko, co rozdmuchali wespół z SPD. Niem. obywatel wie, że lewicowa międzynarodówka, ciągle pchająca się do władzy, jest uwstecznieniem cywilizacyjnym i ekonomicznym, stąd Die Linke nie wygra. AfD otrzyma wynik znośny i tyleż samo, lub i więcej, co Die Gruenen, a jacy są już całkiem zbyteczni.zwiń

  Polecamy

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?