Niemcy: CDU wygrywa wybory w Saarze. Słaby wynik AfD

  Niemcy: CDU wygrywa wybory w Saarze. Słaby wynik AfD

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Angela Merkel

  Angela Merkel ©AFP/EAST NEWS

  Rządząca Niemcami partia CDU, której liderką jest kanclerz Angela Merkel zdobyła ponad 40 proc. głosów w wyborach do parlamentu regionalnego w Saarze, jednym z landów – krajów związkowych Republiki Federalnej. Na Socjaldemokratów, których twarzą jest były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, zagłosowało niespełna 30 proc. uprawnionych.
  Angela Merkel

  Angela Merkel ©AFP/EAST NEWS  Niemiecki mainstream cieszy się jednak przede wszystkim ze słabego wyniku Alternatywy dla Niemiec (AfD), utworzonej przed kilkunastoma miesiącami partii o antyislamskiej i antyimigracyjnej retoryce. Jej przedstawiciele zdobyli w położonej przy granicy z Francją Saarze (niewielkim, liczącym zaledwie milion mieszkańców regionie) 6,2 proc, wchodząc tym samym do jedenastego z 16 parlamentów regionalnych w RFN. Progu wyborczego nie przekroczyli Zieloni z czteroprocentowym poparciem. Wstępne oficjalne wyniki pokrywają się z rezultatami ogłoszonych wcześniej sondaży exit poll telewizji ARD i ZDF.

  CZYTAJ TAKŻE: Recep Tayyip Erdogan: Angela Merkel stosuje nazistowskie środki wobec Turków

  W ostatnich tygodniach popularność chadeków, rządzących we wspomnianej Saarze od niemal 20 lat (w różnych konfiguracjach koalicyjnych) od 1998 roku, utrzymuje się na stabilnym poziomie. W maju odbędą się wybory do parlamentów regionalnych związkowych Szlezwiku-Holsztynie oraz Nadrenii Północnej-Westfalii. Dla niemieckich wyborców będzie to próba generalna przed przypadającymi na 24 września wyborami parlamentarnymi do Bundestagu. O to, by zasiąść w fotelu kanclerza po raz czwarty, Angela Merkel będzie walczyć z Martinem Schulzem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AfD Wysiudała

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   takich darmozjadof jak,Zieloni,Piraci,no i FDP !!!
   Szulcinek,to tako Kopacz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świeże zjawisko z SPD, „Saint Martin”, ekspresowy import wprost z fotela w Brukseli,

   ma jedynie wzięcie wśród den Parteigenossen, bo aż na 100% i bez błędu 0,9999 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Ale nie ma go poza partią, und das ist sehr gut so! Wybory, jak zwykle i nie inaczej jak w Polsce. Ustalą jakąś koalicję i poleci bez zmian. Aby nudno nie było, wymyślą sobie jakiś problem,...rozwiń całość

   Ale nie ma go poza partią, und das ist sehr gut so! Wybory, jak zwykle i nie inaczej jak w Polsce. Ustalą jakąś koalicję i poleci bez zmian. Aby nudno nie było, wymyślą sobie jakiś problem, kompromis ustalą, nastanie wielkie... zwycięstwo. Jakby nie było, CDU/CSU będą dokańczać to wszystko, co rozdmuchali wespół z SPD. Niem. obywatel wie, że lewicowa międzynarodówka, ciągle pchająca się do władzy, jest uwstecznieniem cywilizacyjnym i ekonomicznym, stąd Die Linke nie wygra. AfD otrzyma wynik znośny i tyleż samo, lub i więcej, co Die Gruenen, a jacy są już całkiem zbyteczni.zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu