Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Łowiczu kiedyś i...

  Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Łowiczu kiedyś i obecnie

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wystawa na Starym Rynku

  Wystawa na Starym Rynku ©Rafał Klepczarek

  Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Łowiczu rozpoczęły się o godzinie 12 mszą święta odprawioną przez księdza biskupa Wojciecha Osiala. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej oraz Jana Pawła II.
  Wystawa na Starym Rynku

  Wystawa na Starym Rynku ©Rafał Klepczarek

  Po ceremonii na Starym Rynku odsłonięta została wystawa ,,Łowicz w Niepodległej", którą będzie można oglądać do jesieni. Przedstawia ona zdjęcia Łowicza z lat 1918-1939. Na części z nich uwiecznieni zostali żołnierze 10 Pułku Piechoty, który w dobie Międzywojnia stacjonował w Łowiczu. Obecnie jego rolę reprezentacyjną przejęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 PP w Łowiczu, którzy zaciągnęli honorowe warty przy pomniku na Starym Rynku.


  Poniżej przedstawiamy prasową relację ze świętowania w 1931 roku uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łowiczu.

  Gazeta "Łowiczanin" z 8 maja 1931 roku podawała: "Przy wspaniałej pogodzie, dzień Święta Narodowego w Łowiczu wypadł nadzwyczaj uroczyście. W przeddzień odbył się capstrzyk orkiestr 10pp, gimnazjalnej, seminaryjnej i strażackiej. Magistrat oraz gmachy państwowe były b. ładnie i rzęsiście iluminowane a balkony udekorowane.

  ZOBACZ TAKŻE: Dzisiaj początek matur >>>

  Zbiórka wojska i organizacji odbyła się o godzinie 10:30 rano na Rynku im. Tadeusza Kościuszki (dziś Stary Rynek - przyp. red.), gdzie przed specjalnie wzniesionym ołtarzem ks. prałat L. Stępowski odprawił mszę świętą w asyście duchowieństwa. Słowo Boże wygłosił ks. prefekt Stanisław Kuplicki a następnie przemawiał poseł n/Sejm z Bloku Bezpartyjnego p. Pacholczyk, poczem odbyła się defilada 10pp. I organizacji, którą przyjmowali: dowódca 10pp pułkownik M. Krudowski oraz starosta K. Wiąckowski w otoczeniu Komitetu i przedstawicieli organizacji.

  Defilada wypadła imponująco. Liczny udział wojska i organizacji w defiladzie i wielki udział obywateli w obchodzie Święta Narodowego nadał Świętu charakter powszechnej manifestacji uczuć patriotycznych.

  Szczególną uwagę zwracał na siebie 10 pułk piechoty, który wspaniałą postawą i ekwipunkiem wzbudził radość w sercach obywateli. Po południu odbyły się zawody sportowe na stadionie 10 pp. Urządzone staraniem Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego a w godzinach przedwieczornych orkiestra 10pp. Umilała piękną grą, na rynku , dzień 3 Maja. Porządek podczas całej uroczystości panował wzorowy".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny