Pałac w Nieborowie - jedna z pereł w zabytkowej koronie...

  Pałac w Nieborowie - jedna z pereł w zabytkowej koronie powiatu łowickiego [Archiwalne zdjęcia]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pałac w Nieborowie - jedna z pereł w zabytkowej koronie powiatu łowickiego [Archiwalne zdjęcia]
  1/53
  przejdź do galerii

  ©fotopolska.eu

  Są takie miejsce w województwie łódzkim, które znane są nie tylko w kraju. Bez wątpienia należy do nich pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Miejscowość ta, leżąca niedaleko Łowicza, co roku ściąga setki tysięcy turystów z całego świata.
  Pałac jest jedną z najlepiej zachowanych i w pełni wyposażonych siedzib magnackich w Polsce, a pobliski park w Arkadii w czasach swojej świetności należał do najsłynniejszych w Europie.

  Dziś kompleks parkowy stylizowany na mityczną krainę szczęśliwości – Arkadię - jest uznawany za jedno z najbardziej urokliwych miejsc w kraju. Turystom, którzy przejeżdżają do Nieborowa od razu ukazuje się niepowtarzalna sylwetka pałacu Radziwiłłów.

  Historia tej przepięknej budowli rozpoczęła się 1695 roku, gdy na zlecenie rezydującego w pobliskim Łowiczu prymasa Michała Radziejowskiego jej projekt stworzył słynny architekt Tylman z Gameren. Niespełna sto lat później okazały pałac wraz z ogrodem i parkiem dostał się w ręce magnackiego rodu Radziwiłłów.

  Największym atutem nieborowskiego pałacu jest fakt, że jest to magnacka siedziba prawie całkowicie wyposażona w XVIII-wieczne meble, obrazy i inne cenne przedmioty. Najcenniejszym z nich jest Głowa Niobe. Jest to rzymska kopia z IV wieku naszej ery. Zdaniem historyków jest to najlepsza kopia greckiego oryginału z IV wieku przed Chrystusem.

  Można ją obejrzeć w sieni głównej pałacu. Bibliofile nie mogą pominąć zwiedzania pałacowej biblioteki. W 13 mahoniowych szafach znajduje się 10 tysięcy woluminów. Wśród kilkuset unikalnych starodruków znajdują się między innymi: Statuta Jana Łaskiego z 1506 roku, Chronica Polonarium Macieja Miechowity z 1521 roku czy Comentariorum de Republica Emendanda Andrzeja Frycza Modrzewskiego z 1554 roku.

  W listopadzie ubiegłego roku Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie specjalnym certyfikatem potwierdził nadanie zespołowi pałacowo-ogrodowemu w Nieborowie wraz z ogrodem sentymentalnym w pobliskiej Arkadii prestiżowego tytułu pomnika historii. W powiecie łowickim takie wyróżnienie spotkało do tej pory jedynie bazylikę katedralną w Łowiczu.

  Zdjęcia: Fotopolska.eu, Rafał Klepczarek, @ND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny