Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy koncert zespołu Marillion w klubie Wytwórnia [ZDJĘCIA]

Aida Stępniak
Zespół Marillion zagra w Łodzi trzy koncerty, dzień po dniu. I co najważniejsze, na każdy z nich złoży się inny repertuar.

W tym tygodniu klub Wytwórnia przygotował dla swoich gości wyjątkową propozycję spędzenia zarówno piątkowego, jak i sobotniego oraz niedzielnego wieczoru. Wszystko to za sprawą Marillion Weekend - cyklu trzech koncertów zespołu Marillion, wykonującego eksperymentalny, pełen emocji rock, który za pomocą tekstów ma inspirować słuchaczy do głębszych przemyśleń. Każdy występ brytyjskich muzyków poprzedzi support polskich wykonawców, którymi będą Walfad, Tides From Nebula oraz Fismoll.

Początki działającego od ponad 30 lat zespołu Marillion sięgają 1979 roku, gdy gitarzysta Steve Rothery, basista Doug Irvine, klawiszowiec Brian Jelliman i perkusista Mick Pointer w Aylesbury postanowili założyć kapelę. Inspiracją do stworzenia nazwy stało się dzieło J.R.R. Tolkiena „Sillmarillion”. Po jakimś czasie skład zasilili wokalista Fish (Derek Dick), basista Diz Minnitt, który zastąpił Briana Jellimana, klawiszowiec Mark Kelly oraz basista Peter Trewavas.

Debiutanckim wydawnictwem grupy był mini-album „Market Square Heroes”, na którym znalazła się 17-minutowa suita „Grendel”, a w 1983 roku ukazała się płyta „Script for a Jester’s Tear”. Kolejnymi krążkami były „Fugazi” z 1984 roku oraz „Misplaced Childhood” z 1985 roku.

Po wydaniu albumu „Clutching At Straws”, który trafił w ręce fanów w 1987 roku, Fish postanowił opuścić zespół i rozpocząć solową karierę. Jego miejsce zajął Steve Hogarth, znany ze wcześniejszej współpracy z zespołami The Europeans i How We Live. W 1997 roku dzięki zebranym za pośrednictwem Internetu funduszom formacja udała się w amerykańską trasę koncertową.

Dwa lata później po publikacji albumu „marillion.com” muzycy zdecydowali się na otworzenie własnej wytwórni nagraniowej o nazwie Intact, aby uwolnić się od presji menedżerów i zyskać twórczą swobodę. Kolejną innowacją była prośba do fanów wystosowana w 2001 roku podczas pracy nad płytą „Anoraknophobia” o zamawianie krążka na rok przed premierą. Ten bezprecedensowy krok pozwolił dzięki wsparciu dwunastu tysięcy osób sfinansować nagranie i promocję albumu, a także tak naprawdę dał początek społecznemu fenomenowi obecnie znanemu pod nazwą „crowdfunding”.

Muzycy ponowili prośbę o wcześniejsze zamówienia podczas przygotowywania kolejnej płyty „Marbles” z 2004 roku, dzięki czemu mogli pokryć koszty promocji wydawnictwa. Najnowszy, osiemnasty, bardzo dobrze przyjęty przez miłośników muzyki album studyjny, zatytułowany „F.E.A.R.”, trafił w ręce fanów jesienią zeszłego roku.

Marillion Weekend będzie odbywał się w łódzkiej Wytwórni od 7 do 9 kwietnia. Przez kolejne trzy dni grupa będzie pojawiać się na scenie przy ul. Łąkowej 29 o godz. 20.30 i grać przez półtorej godziny. W piątek jako support przed gwiazdami wieczoru wystąpi zespół Walfad, w sobotę grupa Tides From Nebula, a w niedzielę Arkadiusz Glesk znany jako Fismoll (początek wszystkich występów o godz. 19.15).

Po sobotnim koncercie do godz. 1 potrwa afterparty & rock disco. Bilety na miejsca siedzące (na cały weekend) kosztują 499 zł, na miejsca stojące 399 zł. Można je nabyć za pośrednictwem internetowych witryn Ticketpro i Eventim lub w kasie klubu wytwórnia.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki