PO odpowiada na pytania PiS i wzywa do debaty

  PO odpowiada na pytania PiS i wzywa do debaty

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Podczas wtorkowej konferencji prasowej liderzy Platformy Obywatelskiej nie odpowiedzieli na pytania dotyczące programu partii, zadane przez rzecznik PiS. Jak podkreślali, są one zbyt ogólne, by udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. – Nie chcemy dawać partii rządzącej pretekstu do dalszego unikania debaty – mówił Grzegorz Schetyna, podejmując rękawicę rzuconą przez PiS. – Oczekujemy, że do piątku, do godziny 10:00, PiS przyjmie nasze zaproszenie dla debaty – dodawał Sławomir Neumann.
  – Żeby ułatwić podjęcie decyzji, jeszcze raz odpowiemy na pytania, które padły z ust PiS. Mamy nadzieję, że pomoże to politykom PiS stanąć do debaty z członkami naszego gabinetu cieni – tłumaczył Sławomir Neumann.

  Likwidacja IPN i CBA


  – IPN to instytucja, która kosztuje budżet 289 milionów zł. Zlikwidujemy go – zapowiedział Grzegorz Schetyna. Zadania Instytutu miałyby zostać podzielone pomiędzy Polską Akademię Nauk, Rada Pamięci Walk i Męczeństwa, a część prokuratorską przejmie Prokuratura Generalna.


  – CBA zajmuje się polityką i walką z polityczną opozycją. Jego zadania też zostaną podzielone – między Centralne Biuro Śledcze a Komendę Główną Policji, która koordynować ma walkę z korupcją – zapowiedział lider PO.

  500 plus


  Schetyna zapowiedział, że Platforma chce zatrzymać, ale i zmodyfikować ten program: z jednej strony świadczenie będzie wypłacane na każde, również pierwsze dziecko, z drugiej – będzie dedykowany rodzinom, w których przynajmniej jedna osoba pracuje lub poszukuje pracy. – Program musi być skierowany do aktywnych zawodowo – dodał.

  Wiek emerytalny i płaca minimalna


  – Nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobimy wszystko, żeby Polakom opłaciło się pracować dłużej. Dlatego jako zachętę wprowadzimy 13 emeryturę – deklarował szef PO. Przypomniał, że za rządów jego partii płaca minimalna wzrosła ponaddwukrotnie i ten wzrost również będzie się utrzymywał.

  Przyjmowanie uchodźców


  – Jesteśmy za tym, by Polska, angażowała się w pomoc ofiarom wojen. Przykładem deklaracja prezydenta Sopotu, który chciał przyjąć 10 sierot z Aleppo – rząd się nie zgodził – powiedział Schetyna, przypominając kwestię, którą podaje się jako klasyczny przykład czarnego PR-u i fake news. – Na pewno nie będziemy przyjmować nielegalnych imigrantów – dodał.

  Jak przekonywał lider Platformy, dzięki polityce UE i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, w wyniku porozumienia z Turcją, problem uchodźców w tej chwili nie istnieje. Polski rząd musi być aktywny w Brukseli. – Tylko dobre i sensowne argumenty z naszej strony mogą zostać wysłuchane. Dzisiaj nie ma uchodźców – ten problem nie istnieje, ale my chcemy antycypować – do tego potrzeba jednak silnej pozycji w Brukseli. Dziś pozycja Polski to 27:1 – tłumaczył Schetyna.

  – W związku z tym, że po raz kolejny odpowiedzieliśmy na pytania, oczekujemy, że do piątku, do godziny 10:00, PiS przyjmie nasze zaproszenie dla debaty – podkreślał Neumann. Jak dodawał Schetyna, PO nie chce dawać partii rządzącej pretekstu do zwlekania i dalszego unikania debaty. – Udzieliliśmy bardzo jasnych odpowiedzi. Jeśli oni tego nie rozumieją, to znaczy, że nie rozumieją podstawowych spraw – skwitował.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To się dzieje naprawdę?

   zaniepokojony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Schetyna: nie odpowiemy na pytania PiSu, bo są zbyt ogólne i nie chcemy dawać pretekstu partii rządzącej do unikania debaty. Neumann: odpowiedzieliśmy na pytania, oczekujemy debaty.
   Może PO...rozwiń całość

   Schetyna: nie odpowiemy na pytania PiSu, bo są zbyt ogólne i nie chcemy dawać pretekstu partii rządzącej do unikania debaty. Neumann: odpowiedzieliśmy na pytania, oczekujemy debaty.
   Może PO powinna przeprowadzić debatę sama ze sobą, póki nie uzgodni wspólnego stanowiska. Z drugiej strony, może chce być partią rządzącą i opozycyjną jednocześnie.

   zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu