Pomnik jednorożców w Łodzi. Będą poprawki projektów

  Pomnik jednorożców w Łodzi. Będą poprawki projektów

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pomnik jednorożców w Łodzi. Będą poprawki projektów

  ©pixabay.com

  Zdaniem prezydent Łodzi projekty jednorożców są zbyt awangardowe by mogły być zrealizowane. Proponuje kolejny konkurs, by pomnik przedstawiał dosłownie zwierzę z jednym rogiem.
  Pomnik jednorożców w Łodzi. Będą poprawki projektów

  ©pixabay.com

  Ogon, kopyta, grzywa i smukły róg na czole - tak według prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej powinien wyglądać jednorożec z łódzkiego pomnika. Prezydent chce ogłoszenia nowego konkursu, bo nadesłane propozycje są za bardzo awangardowe.

  Mający kosztować 400 tys. zł pomnik rodziny jednorożców został wybrany w budżecie obywatelskim. Ma stanąć w tym roku obok przystanku Piotrkowska Centrum zwanego przez łodzian „stajnią jednorożców”.
  Projekt budowy „nie do końca poważnego pomnika dla małych i dużych łodzian” poparło prawie 3,8 tys. łodzian, jednak stawianie jednorożców w centrum miasta wzbudziło wątpliwości. Biuro Architekta Miasta przygotowując konkurs postanowiło więc zabezpieczyć się przed stawianiem różowego kiczu i wpisał do konkursu wymóg nawiązania do sztuki awangardowej. A to sprawiło, że zgłoszone na konkurs wizje niezbyt przypominają powszechne wyobrażenia o tych mitycznych stworzeniach.

  Zobacz też:Pomnik rodziny jednorożców w Łodzi. Urzędnicy pokazali pięć projektów. Co o nich myślicie? [FOTO]

  Pięć projektów, które przeszły do drugiego etapu to: jednorożec w stylu origami, łuki z rogami, jeż złożony z rogów, stwory na trzech nogach, i abstrakcyjne formy w kolorach używanych przez Katarzynę Kobro.

  Wizje artystów nie spodobały się prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej. Jej zdaniem modelowego, białego jednorożca przedstawia fresk w Palazzo Farnese w Rzymie.

  - Łodzianie nie głosowali chyba na awangardowe stworzenie -podkreśla Zdanowska.

  Zdaniem prezydent Łodzi ogłoszony już konkurs nie musi wcale być rozstrzygnięty. Należy natomiast ogłosić nowy, w którym jednorożec będzie bardziej tradycyjny. - Myślę, że nie powinno być z tym problemu - mówi prezydent Łodzi.

  Dziś Hanna Zdanowska ma się spotkać z Pawłem Bąkiem, autorem wniosku do budżetu obywatelskiego i uzgodnić dalsze działania. Bąk zasiada w komisji konkursowej jednak bez prawa głosu.

  Jego zdaniem sprzeciw wobec złożonych projektów jest zrozumiały. Brakuje bowiem zapisanej w projekcie możliwości zabawy: wdrapywania się na jednorożce i głaskania ich. - Na przedstawionych projektach wszystko jest ostre, nieprzyjemne. Na pewno nie jest to coś, z czym dzieci będą chciały mieć do czynienia - mówi Bąk.

  Czytaj też:Pomnik jednorożców w Łodzi jednak nie awangardowy. Zdanowska: To ma być wesoły punkt na mapie miasta

  Autor wniosku zauważa, że projekty odbiegają od popularnych wyobrażeń o jednorożcach. Jednak nie widzi tu głównego problemu.

  - Nie mam nic przeciwko metaforze czy abstrakcji. Chciałbym, żeby to był dobry pomnik - tłumaczy.

  Pomysł powtórki konkursu nie podoba się artystom, którzy włożyli sporo pracy, by wziąć udział w konkursie.

  Łódzki architekt Tomasz Rosiak jest autorem jednego z pięciu konkursowych projektów, które przeszły do drugiego etapu i nie spodobały się Hannie Zdanowskiej.
  - Jako twórca nie lubię dosłowności - mówi Rosiak. - Jeśli musimy robić jednorożca z kopytami i grzywą to coś jest nie tak z naszą wyobraźnią. To wyraz ignorancji pani prezydent, jeśli chce odwołać konkurs, bo projekty nie są dosłowne - wyjaśnia Rosiak.

  Artyście wymyślenie projektu zajęło dwa tygodnie całodziennej pracy. Wydrukowanie planszy kosztowało 100 zł. - Dwa tygodnie pracy to nie jest dla mnie mały koszt - mówi.

  Zobacz:Pomnik jednorożców na przystanku Piotrkowska Centrum. 11 artystów przygotuje projekt

  Nie wiadomo jakie będą dalsze losy trwającego właśnie konkursu. Łódzki magistrat w regulaminie zastrzegł sobie możliwość rezygnacji z budowy zwycięskiego pomnika. Nie wiadomo też jaki mógłby być nowy harmonogram budowy. Zgodnie z założeniami budżetu obywatelskiego powinien on powstać do końca roku.

  Pomnik jednorożców byłby kolejnym już zadaniem budżetu obywatelskiego zmienionym już po głosowaniu. W ubiegłym roku łodzianie najwięcej głosów oddali na przygotowanie terenu i wyłonienie operatora lunaparku koło łódzkiego lotniska. Jednak zanim przystąpiono do realizacji zadania zaprotestowali mieszkańcy i lotnisko. Władze Łodzi zarządziły kolejne głosowanie poprzez platformę Vox Populi. Tym razem łodzianie wybrali kontynuację rozbudowy strefy rozrywki na Zdrowiu.

  Natomiast dwa lata temu już po wyborze do realizacji Ogrodów Karskiego przy ul. Ogrodowej okazało się, że w tym miejscu ma być prowadzona budowa tunelu średnicowego. Zamiast tego projektu miasto wprowadziło program budowy parków kieszonkowych na Starym Polesiu.

  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdanowska, mieszkańcy chcą chodników nie bajek.

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie łodzianie są winni

   To brak elementarnej edukacji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   i nakręcona, wykorzystująca to propaganda urzędu. Bardzo dobrze pokazuje to wszystko przypadek jednororożca. Pieniądze w mieście są, tylko dlaczego na konika z rogiem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepiej

   projekt pomnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   niech zrobią dzieci a nie pseudo artyści.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   winna biuro architekta maista

   bo wpisał ż ema być to jakiś awangardowy szajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   od samego początku była mowa o co najmniej 3 czy 4 jednorożcach bo miała być rodzina jednorożców duże i małe więc nie wiem co tak wszystkich teraz dziwi że to gówno które przedstawili ludziom się...rozwiń całość

   od samego początku była mowa o co najmniej 3 czy 4 jednorożcach bo miała być rodzina jednorożców duże i małe więc nie wiem co tak wszystkich teraz dziwi że to gówno które przedstawili ludziom się nie podoba!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Czy w mieście nie ma większych potrzeb?Mieszkam przy ulicy gdzie NIE MA kanalizacji,gazu,oświetlenia.Nawierzchnia nie jest utwardzona.Mysle,że w takiej samej sytuacji jest wielu mieszkańców...rozwiń całość

   Czy w mieście nie ma większych potrzeb?Mieszkam przy ulicy gdzie NIE MA kanalizacji,gazu,oświetlenia.Nawierzchnia nie jest utwardzona.Mysle,że w takiej samej sytuacji jest wielu mieszkańców ŁODZI.Trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby a zbytki potem.LODZ TO NIE TYLKO PIOTRKOWSKA I OKOLICE!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nastepny

   to napisz projekt i złuż do UMŁ na BO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   a nie tylko nrzżekasz albo sie przeprowadź chyba widziały gały co brały


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   debil jestes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo dobrze

   Nymphea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Bardzo cieszy mnie że "instalacja" nie stanie obok stajni jednorożców. Jestem artystką, mam wrażliwą dusze na piękno, sama tworze i jestem współtwórcą, ale to co poszło na konkurs to jakieś...rozwiń całość

   Bardzo cieszy mnie że "instalacja" nie stanie obok stajni jednorożców. Jestem artystką, mam wrażliwą dusze na piękno, sama tworze i jestem współtwórcą, ale to co poszło na konkurs to jakieś stelażowe nie wiadomo co. Pomnik ma być dla ludzi bo to z ich podatków realizowane są pomysły z budżetu obywatelskiego i ludzie mają prawo głosu. "Artyści architekci" zamiast się tak burzyć, zaproponowali by coś bardziej przypominającego Jednorożca. To mityczne, przepełnione magią stworzenie nie jest kiczowatym różem i przy odpowiedniej wrażliwości artystycznej a jednocześnie przy myśleniu że "robię to dla ludzi, a nie dla swojego ego" można stworzyć piękny pomnik i mam nadzieje że tak się stanie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdanowska rozlicz naduzycia w SSS - 40 mlm, WZ-250 mln, EC1-60 mln etc.Dlaczego to ukrywasz?

   Zdanowska ma zarzuty prokuratorskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Ta pani niczego się nie uczy. Jej sodowa do głowy uderzyła. Ona odpowiada za nierozliczenie nadużyć w SSS, WZ, EC1, Dworcu Fabrycznym.
   Łodzianie, nie badźmy głupi tej szkodliwej politycznej...rozwiń całość

   Ta pani niczego się nie uczy. Jej sodowa do głowy uderzyła. Ona odpowiada za nierozliczenie nadużyć w SSS, WZ, EC1, Dworcu Fabrycznym.
   Łodzianie, nie badźmy głupi tej szkodliwej politycznej marionetce trzeba powiedzieć STOP!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowna Pani Zdanowska

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Proszę nie realizować žadnego projektu jednorożców, a pieniądze przeznaczyć na pokrycie asfaltem drug gruntowych, bo takie jeszcze istnieją w naszym mieście.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to

   mogłaś projekt napisań na BO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   teraz musisz poczekać do 2018 roku zamiast narzekać to napisz projekt i rusz d*** do UMŁ a nie narzekasz bo inne projekty sa realizowane a ty chcesz asfalt albo wykup drogę i se asfaltuj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Egoisci

   M. W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Szkoda tylko że artyści myślą tylko o sobie, a nie o odbiorach sztuki ;) W wielu miejscach na świecie mamy piękne "dosłowne" rzeźby które zdobią, a nie szpeca przestrzeń. Może to byłoby orawdziwe...rozwiń całość

   Szkoda tylko że artyści myślą tylko o sobie, a nie o odbiorach sztuki ;) W wielu miejscach na świecie mamy piękne "dosłowne" rzeźby które zdobią, a nie szpeca przestrzeń. Może to byłoby orawdziwe wyzwanie stworzyć jednorozca który nie byłby kiczem? Awangarda - ostre kolce = róg jednorozca w ruchu, o litości czy to nie jest infantile? Ale co prosty absolwent Akademii może wiedzieć o prawdziwej "sztuce". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomnik

   ernie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   To dopiero będzie wiocha!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niby czemu

   w zgirzu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   mają jeża my będziemy miec jednorożca

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem