Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla więźniów w Łodzi. Zamiast siedzieć będą oklejać łowickie soki

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
W ciągu najbliższych kilku lat przy trzech zakładach karnych w woj. łódzkim powstaną hale produkcyjne. Znajdą w nich pracę osadzeni.

Krzysztof Sznicer, dyrektor Zakładu Karnego w Łowiczu, podpisał przedwstępną umowę z Robertem Wawrem, prezesem firmy ZPOW Agros Nova oraz szefem miejscowego zakładu tej spółki Jarosławem Samselem. Umowa dotyczy budowy hali produkcyjnej o powierzchni 800 mkw. w łowickiej placówce penitencjarnej w ramach programu „Praca dla więźniów”.

Inwestycja szacowana na 1,5 - 2,5 mln zł ma rozpocząć się w przyszłym roku. Halę wydzierżawi spółka ZPOW Agros Nova i uruchomi w niej konfekcjonowanie wybranych produktów spożywczych, które produkowane są w jej łowickim zakładzie.

Spółka, wchodząca w skład Grupy Maspex Wadowice, wydzierżawi nowy obiekt przemysłowy na co najmniej pięć lat. Na początku planuje się zatrudnienie 20, a następnie 40 skazanych. Będą się zajmować się m.in. przygotowaniem opakowań zbiorczych pod indywidualne zamówienia klientów i oklejaniem artykułów dodatkowymi etykietami. Przedstawiciele Agros Novej zapewniają, że w związku z powstaniem hali nie są planowane zwolnienia łowickim zakładzie produkcyjnym.

Dyrektor Jarosław Samsel dodaje, że zatrudnieni więźniowie zostaną przeszkoleni do zleconych im prac.

Na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi działa osiem jednostek penitencjarnych. Do programu „Praca dla więźniów” włączono trzy. Poza więzieniem w Łowiczu, w którym z 560 osadzonych obecnie pracuje ponad 40 proc., jest to Zakład Karny nr 1 w Łodzi oraz podobna placówka w podłęczyckim Garbalinie. W pierwszym z nich od lat działa Państwowe Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Agot”, które zatrudnia blisko 90 osadzonych do produkcji odzieży, m.in. tog prawniczych oraz odzieży medycznej.

Z kolei w tym tygodniu dyrekcja Zakładu Karnego w Garbalinie podpisze przedwstępną umowę ze spółką z branży meblowej. Firma z Wielkopolski ma zatrudnić w przywięziennej hali ok. 40 skazanych. Poza programem „Praca dla więźniów” od lat w sieradzkim więzieniu działa natomiast państwowe przedsiębiorstwo odzieżowe, w którym aktualnie przez pracę resocjalizuje się 65 osadzonych.

- W 2015 r. w łódzkim okręgu Służby Więziennej pracowało 1.429 skazanych - informuje Jakub Białkowski, rzecznik OISW w Łodzi. - Rok później, czyli po uruchomieniu programu, było ich 1.632, a obecnie liczba ta przekracza 2 tys. Wielu osadzonych po wyjściu na wolność wraca za kraty, gdyż nie może znaleźć źródła utrzymania. Skazani pracujący podczas obywania wyroku nie mają takich problemów, gdyż ich dotychczasowi pracodawcy chętnie zatrudniają ich także po zakończeniu kary.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zatrudnianie osadzonych przynosi korzyści. Dla więźniów jest istotną formą resocjalizacji, a przedstawiciele podmiotów gospodarczych podkreślają duże zaangażowanie skazanych w wykonywaną pracę, fachowość oraz dyscyplinę podczas wykonywania obowiązków pracowniczych.

"Praca dla więźniów"
Uruchomiony w ubiegłym roku program „Praca dla więźniów” ma na celu resocjalizację skazanych przez ich zatrudnianie oraz zmniejszenie kosztów pobytu osadzonych za kratami.

Program składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich to budowa 40 hal produkcyjnych. Mają one powstać przy zakładach karnych i aresztach śledczych w latach 2016 - 2023 . Drugim programowym działaniem jest rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Ponadto przedsiębiorcy, którzy przystąpią do penitencjarnego projektu mogą liczyć na ulgi z tytułu zatrudniania osadzonych.

Źródłem finansowania programu „Pracy dla więźniów” jest Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, który powstał w miejsce uprzednio funkcjonującego Funduszu Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

W tym roku mają zostać uruchomione dwie przywięzienne hale produkcyjne. Pierwsza z nich znajduje się na oddziale zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie, a druga w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca dla więźniów w Łodzi. Zamiast siedzieć będą oklejać łowickie soki - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki