Przetarg na remont rektoratu PŁ po pożarze

  Przetarg na remont rektoratu PŁ po pożarze

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pod koniec lipca nad zabytkiem ustawiono specjalną konstrukcję, która chroni go przed deszczem i śniegiem.

  Pod koniec lipca nad zabytkiem ustawiono specjalną konstrukcję, która chroni go przed deszczem i śniegiem. ©Grzegorz Gałasiński

  Politechnika Łódzka ogłosiła przetarg na odtworzenie dachu. Prokuratura nie wykryła sprawców pożaru willi Reinholda Richtera.
  Pod koniec lipca nad zabytkiem ustawiono specjalną konstrukcję, która chroni go przed deszczem i śniegiem.

  Pod koniec lipca nad zabytkiem ustawiono specjalną konstrukcję, która chroni go przed deszczem i śniegiem. ©Grzegorz Gałasiński

  Politechnika Łódzka ogłosiła przetarg na „wykonanie remontu konserwatorskiego odtworzenia dachu po pożarze budynku Rektoratu Politechniki Łódzkiej”, czyli willi Reinholda Richtera, która ogromnie ucierpiała w wyniku pożaru z 8 lipca 2016 r. Termin składania ofert i ich otwarcia to 17 luty, zaś wyłoniona firma ma wykonać prace do końca września. Uczelnia oszacowała wartość zamówienia na prawie 1,7 mln zł (bez VAT).
  Podany w dokumentach przetargu termin ukończenia robót i ich wycena różnią się od deklaracji władz uczelni z lipca, według których doprowadzenie do świetności zabytku potrwa dwa lata, a będzie to kosztować 20 - 40 mln zł.

  Ale Anna Boczkowska z działu promocji PŁ wyjaśnia, że obecny przetarg - a więc związane z nim kwoty i terminy - to tylko fragment odtworzeniowych robót budowlanych. - Prace, na które ogłoszono przetarg, dotyczą wykonania remontu konserwatorskiego odtworzenia dachu po pożarze. Zamknięcie budynku dachem, do końca września, oraz zamknięcie otworów okiennych pozwoli na intensywne osuszanie oraz prowadzenie prac wewnętrznych niezależnie od warunków atmosferycznych, zabezpieczając jednocześnie substancję budynku przed dalszą degradacją. Na wykonanie kolejnego etapu prac opracowana zostanie dokumentacja projektowa i ogłoszony kolejny przetarg na realizację. Wykonanie całego zakresu prac odtworzeniowych powinno zakończyć się do końca 2018 r. - informuje Anna Boczkowska.

  Odtworzenie dachu ma trwać do końca września. Potem będą prace w środku rektoratu

  Według wstępnych ustaleń prokuratury, przyczyną pożaru (wybuchł, gdy na dachu remontowanego od 2015 r. budynku znajdowali się dekarze) było zaprószenia ognia podczas prac remontowych albo zwarcie instalacji elektrycznej. Wczoraj po południu Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, poinformował o umorzeniu tego postępowania wobec niewykrycia sprawców. Nie dało się bowiem ustalić, czy pożar wybuchł np. za sprawą rzuconego niedopałka, przy nieumiejętnym cięciu blachy, czy z powodu przypadkowej iskry. Prokuratura zleciła Powiatowemu Inspektoratowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie oceny użytkowania przez uczelnię jej budynków pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dokumenty są w porządku, ale PINB w ciągu dwóch lat przeprowadzi kontrolę.

  Po informacji z prokuratury uczelnia nie zdołała nam już odpowiedzieć na pytanie, czy fakt nieustalenia sprawców będzie miał wpływ na wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia uczelni lub firmy remontującej dach.

  Pożar rektoratu Politechniki Łódzkiej. Jest szansa na pomoc ministerstwa

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozumiem, że remont pokryje firma ubezpieczeniowa?

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Inaczej będzie to ordynarne naciąganie podatników.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wygra najlepszy

  po co przetarg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Czyli znajomy królika

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo