Radni PiS chcą darmową komunikacją MZK walczyć ze smogiem

  Radni PiS chcą darmową komunikacją MZK walczyć ze smogiem

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łowicz należy do miast, w których przekraczane są dopuszczalne normy smogu

  Łowicz należy do miast, w których przekraczane są dopuszczalne normy smogu ©Archiwum

  Miejscy radni spod znaku Prawa i Sprawiedliwości chcą walczyć ze smogiem za pomocą... autobusów. Burmistrz Łowicza się zastanawia.
  Łowicz należy do miast, w których przekraczane są dopuszczalne normy smogu

  Łowicz należy do miast, w których przekraczane są dopuszczalne normy smogu ©Archiwum

  Grupa radnych PiS wnioskuje do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego o to, aby w dniach, gdy jest mroźno i zanieczyszczenie powietrza jest najbardziej odczuwalne, łowiczanie mogli za darmo korzystać z autobusowej komunikacji miejskiej.

  A warto przypomnieć, że w Łowiczu zdarza się, iż dopuszczalne normy stężenia w powietrzu pyłu PM10 przekraczane są blisko dwukrotnie. - Nie łudzimy się, że bezpłatna komunikacja będzie rewolucją, która sprawi, że mieszkańcy nagle przesiądą się z samochodów do autobusów, ale będzie to wymowny gest wskazujący na to, że miasto zdaje sobie sprawę z problemu, jakim jest degradacja powietrza, którym oddychamy - twierdzi w piśmie do włodarza miasta pięcioro członków RM w Łowiczu.

  Na razie burmistrz Krzysztof Kaliński analizuje racjonalność tego pomysłu. I przypomina, że Łowicz podjął już inne działania, które mają na celu ograniczenie ilości smogu w mieście nad Bzurą. Ratusz czeka do 17 marca na wnioski mieszkańców, którzy chcą otrzymać dofinansowanie na zmianę obecnie używanych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. - Nasze miasto przystąpiło do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, który został zatwierdzony z końcem 2016 przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - informuje burmistrz Krzysztof Kaliński. - Pieniądze można otrzymać na likwidację lokalnych źródeł ciepła, czyli indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych i zastąpienie ich przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania energii cieplnej lub podłączenie istniejących obiektów do sieci ciepłowniczej.

  Dotacja obejmie do 40 proc. poniesionych kosztów.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo