Ranking miast Europolis 2017. Łódź na samym końcu

  Ranking miast Europolis 2017. Łódź na samym końcu

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódź ma dużo latarni, ale - zdaniem autorów raportu - łodzianie nie czują się tu bezpiecznie.

  Łódź ma dużo latarni, ale - zdaniem autorów raportu - łodzianie nie czują się tu bezpiecznie. ©Łukasz Kasprzak

  Jest dużo wypadków, mieszkańcy żyją krótko, przestępstw jest wiele, a ludzie chcieliby wyjechać. Stolica regionu ma jednak wyjątkowo trzeźwych kierowców i dużo latarni na swoim terenie.
  Łódź ma dużo latarni, ale - zdaniem autorów raportu - łodzianie nie czują się tu bezpiecznie.

  Łódź ma dużo latarni, ale - zdaniem autorów raportu - łodzianie nie czują się tu bezpiecznie. ©Łukasz Kasprzak

  Łódź jest w ogonie polskich miast pod względem poziomu bezpieczeństwa i otwartości na innych - wynika z najnowszego raportu „Europolis 2017”. Na 66 badanych miast Łódź znalazła się poza pierwszą pięćdziesiątką.

  Raport „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta” przygotowała Fundacja im. Roberta Schumana. Na jej zlecenie centrum Polityka Insight przeanalizowało 66 polskich miast na prawach powiatu. Pod uwagę wzięto kilkadziesiąt wskaźników: od bezpieczeństwa na drogach po liczbę przestępstw i otwartość na cudzoziemców. Wyniki są dla Łodzi druzgocące.

  Większość dużych miast Polski znalazła się w pierwszej dwudziestce rankingu. Łódź zaliczono do ostatniej kategorii obejmującej miejsca 51-66.

  Według autorów raportu, łodzianie mają niskie poczucie bezpieczeństwa (pod tym względem Łódź jest w najgorszej kategorii), a wykrywalność przestępstw na poziomie 45 proc. jest niższa niż średnia dla badanych miast, która wynosi 64 proc. W Łodzi jest też więcej przestępstw kryminalnych, a niemal połowa mieszkańców chciałby się przenieść do innego miasta.

  Znamy wyniki badań nad jakością życia w Łodzi. Najgorzej żyje się w centrum  Zdaniem autorów raportu, w Łodzi często dochodzi do wypadków. Miasto z 520 ofiarami na 100 tys. pojazdów jest na drugim miejscu w rankingu po Wałbrzychu (926 wypadków). Tymczasem w najbezpieczniejszym Toruniu takich wypadków jest... 40. W Łodzi jest za to łapanych wyjątkowo mało pijanych kierowców (11 na 1 tys. osób). Wraz z Gdańskiem i Bydgoszczą jesteśmy najtrzeźwiejsi.

  Z raportu wynika, że w Łodzi jest najniższe bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne. Łodzianie są za to w czołówce pod względem liczby wypalanych papierosów (18 sztuk dziennie). Są też grubsi niż wynosi średnia dla miast.

  Jeśli chodzi o otwartość na innych, Łódź znajduje się pod koniec pierwszej połowy rankingu. Za to pod względem liczby przestępstw na tle rasowym jest już na 17. miejscu. Wskaźnik 11 na milion mieszkańców to jednak dużo mniej niż w Nowym Sączu (170), Białymstoku (49) oraz Warszawie (24).

  Autorzy rankingi docenili za to Łódź w kategorii... liczba latarni na kilometr kwadratowy miasta. Ze 195 latarniami zajmujemy 12. miejsce w kraju.

  Hubert Barański z Fundacji Fenomen na konferencji prezentującej raport Fundacji Szumana opowiadał o bezpieczeństwie na łódzkich drogach.

  - To przykre, że Łódź jest w raporcie tak nisko - mówi łódzki aktywista miejski. - Raport brał pod uwagę wiele aspektów. Pokazuje, jak dużo musimy się jeszcze nauczyć i jak wiele rzeczy wdrożyć, choćby Miejski Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  Jak uratować Łódź przed wyludnieniem  Łódzka policja podkreśla jednak, że w ostatnich latach zanotowano niewielki spadek przestępstw. Wykrywalność tzw. przestępstw stwierdzonych wzrosła z 39 proc. wiosną 2016 r. do 46 proc. obecnie. Dla siedmiu kategorii przestępstw jest wyższa niż w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.

  Łódzki magistrat na razie analizuje dane zawarte w raporcie. - W Łodzi jest o wiele bezpiecznie,j niż wskazuje na to badanie poczucia bezpieczeństwa łodzian, co jest pewnym paradoksem - stwierdza jedynie Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.

  Wśród badanych miast jest też Piotrków. Pod względem bezpieczeństwa i otwartości jest on, tak jak Łódź, w ostatniej kategorii, a wśród miast małych na drugim miejscu od końca. Jest też w ostatniej kategorii pod względem otwartości na innych i poczucia bezpieczeństwa. Tylko 33 proc. piotrkowian czuje się w mieście bezpiecznie.

  Liderzy rankingu


  Warszawa - 1. miejsce
  68 proc. mieszkańców jest zadowolonych z tego miasta (18. miejsce pod tym względem w rankingu), a 20 proc. ufa innym (10. miejsce). Jest druga pod względem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego i liczby wydanych pozwoleń na pracę dla Ukraińców.
  Warszawa ma jednak najniższą wykrywalność przestępstw (42 proc.) i jest druga po Białymstoku pod względem przestępstw propagowania faszyzmu.
  Kraków - 2 .miejsce
  Jest na 7. miejscu pod względem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego i 5. pod względem bezpieczeństwa na drogach. 70 proc. mieszkańców Krakowa jest zadowolonych ze swojego miasta, a zgony z powodu nowotworów są rzadkie. Jednak wykrywalność przestępstw wynosi tylko 49 proc.
  Rzeszów - 3. miejsce
  Jest wyjątkowo bezpieczny. Jest na drugim miejscu pod względem liczby kamer, i ma o połowę mniej pożarów niż średnia dla miast. Ma też niższą niż średnia przestępczość, a aż 63 proc. mieszkańców nie boi się o swoje bezpieczeństwo. Rzeszów jest na drugim miejscu w rankingu pod względem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego. Ma jednak dużo wypadków - 407 na 100 tys. pojazdów, oraz 6 śmiertelnych na 100 tys. mieszkańców.


  Czytaj także

   Komentarze (55)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic dziwnego

   Trzeba myśleć o ludziach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kogoś to dziwi - przecież królowa zafundowała nam życie na betonowej pustyni. Wycinka pięknych starych drzew, a zamiast tego piep... cherlawe kloniki i klomby z rabatkami - to na pewno nie ochroni...rozwiń całość

   Kogoś to dziwi - przecież królowa zafundowała nam życie na betonowej pustyni. Wycinka pięknych starych drzew, a zamiast tego piep... cherlawe kloniki i klomby z rabatkami - to na pewno nie ochroni naszego powietrza. Pomijam rewolucje typu MPK. Można mnożyć przykłady.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To w końcu chcecie mieć pierwsze czy ostatnie miejsce ?!!

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Zdecydujcie siem!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ranking

   lodz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Kategorie są tendencyjne - dlatego jesteśmy na szarym końcu. Gdyby oprócz zagęszczenia latarni mierzyli jeszcze natężenie monopolowych i odsetek żyjących z wszelkiego rodzaju zasiłków to byśmy...rozwiń całość

   Kategorie są tendencyjne - dlatego jesteśmy na szarym końcu. Gdyby oprócz zagęszczenia latarni mierzyli jeszcze natężenie monopolowych i odsetek żyjących z wszelkiego rodzaju zasiłków to byśmy wymietli konkurencję. Poza tym zazdroszczą nam wiaty na Mickiewicza i stadionów miejskich dlatego chcą nas upupić przez rankingi, a przecież powinniśmy być gdzieś tak zaraz za Zurychem, a przed Wiedniem ha hazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płaczka

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Czy pani prezydent z płaczem opowie "jestem niewinna"?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KTO SPONSORUJE TĘ FUNDACJE

   OPALA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   CIEKAWY JESTEM NA CZYJE ZLECENIE I KTO SPONSORUJE TĘ FUNDACJĘ TZN CZYJE PIENIĄŻKI ZA NIĄ STOJĄ I CZYJE INTERESY ONE REPREZENTUJE? JAK MYŚLICIE?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny sukces Hanki?

   Zenek M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   brawo pani "prezydęt" pod pani "rządami" Łódź kwitnie jak widać...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kwitnie kwitnie

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I nabiera Paczków oraz pachnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co mnie to

   karamba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   jakby była pierwsza to byłbym bogatszy?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karamba .z logiki piątka

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WCALE SIĘ NIE DZIWIE!!!!

   Oburzona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 2

   Kamienice bez toalet, bierzacej wody, ogrzewanie w piecu lub elektrycznie... k*wa tak żyją ludzie w waszym mieście... ja się w ogole nie dziwie, że na ostatnim miejscu, albo nie dziwie się, że w...rozwiń całość

   Kamienice bez toalet, bierzacej wody, ogrzewanie w piecu lub elektrycznie... k*wa tak żyją ludzie w waszym mieście... ja się w ogole nie dziwie, że na ostatnim miejscu, albo nie dziwie się, że w ogole mamy jakieś miejsce. ŁÓDŹ powinna się wstydzić, bo swoich ludzi traktują gorzej niż zwierzęta. Sama mieszkam właśnie w takiej kamienicy gdzie siusia się elegancko do wiadereczka , myjesz w ekskluzywnej misce a zimowe wieczory spędza się pod kocem w romantycznym klimacie trzaskanego drewna.... cód miód malina po prostu... i żeby władze miasta coś z tym robiły ale nie, oni wolą wywalić tysiace na postawienie jakiegoś jednorożca niż pomóc swoim mieszkańcą by żyli godnie bo już nie mówie o luksusie. Zapraszam Panią Zdanowską do siebie na tydzień czasu w środku zimy... oczywiście zrobie jej tą przyjemność i przyjmę ją za darmo i nawet napale w piecu wcześniej zakupionym węglem na kredyt... niech zobaczy jak żyją jej ludzie. Wstyd że nasze miasto próbuje być piekne zasłaniając to co najważniejsze to tak jakby posprzatać pomieszczenie chowając śmieci po kątach... !!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak w bajce Andersena hmmmmm..

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jesteś chiba calineczkom. Ciepło masz pod tym kocem ?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Linda ma rację.

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 2

   Jeśli nie wierzycie to przejdźcie się Piotrkowską i pl. Wolności. Popatrzcie na ławki i klomby a zrozumiecie o czym mówię. Np. ławka przy ul. Rewolucji jest w nieustającym władaniu meneli.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak .ale cała Polskę zamienili w menelie

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   I co zrobisz ?skąd tych obszczymurow się tyle wzielo czy za komuny też ich było tak wielu !??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Wy!

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 5

   Po wybudowaniu najbardziej kolorowego przystanku autobusowego w Europie, największego dworca kolejowego na kontynencie, EC1, czyli największej na świecie kubatury do bezsensownego ogrzewania,...rozwiń całość

   Po wybudowaniu najbardziej kolorowego przystanku autobusowego w Europie, największego dworca kolejowego na kontynencie, EC1, czyli największej na świecie kubatury do bezsensownego ogrzewania, przekopaniu pod WC (bo nie WZ) centrum miasta przez 3 lata i przed budową najdroższego metra metra Łódź stanie się największą makietą świata! Bo łodzianie już dawno przeniosą się do... Kielc. Z dziesięciomiliardowym długiem. Brawo Zdanocka! Tak trzymać!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry