Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking miast Europolis 2017. Łódź na samym końcu

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Jest dużo wypadków, mieszkańcy żyją krótko, przestępstw jest wiele, a ludzie chcieliby wyjechać. Stolica regionu ma jednak wyjątkowo trzeźwych kierowców i dużo latarni na swoim terenie.

Łódź jest w ogonie polskich miast pod względem poziomu bezpieczeństwa i otwartości na innych - wynika z najnowszego raportu „Europolis 2017”. Na 66 badanych miast Łódź znalazła się poza pierwszą pięćdziesiątką.

Raport „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta” przygotowała Fundacja im. Roberta Schumana. Na jej zlecenie centrum Polityka Insight przeanalizowało 66 polskich miast na prawach powiatu. Pod uwagę wzięto kilkadziesiąt wskaźników: od bezpieczeństwa na drogach po liczbę przestępstw i otwartość na cudzoziemców. Wyniki są dla Łodzi druzgocące.

Większość dużych miast Polski znalazła się w pierwszej dwudziestce rankingu. Łódź zaliczono do ostatniej kategorii obejmującej miejsca 51-66.

Według autorów raportu, łodzianie mają niskie poczucie bezpieczeństwa (pod tym względem Łódź jest w najgorszej kategorii), a wykrywalność przestępstw na poziomie 45 proc. jest niższa niż średnia dla badanych miast, która wynosi 64 proc. W Łodzi jest też więcej przestępstw kryminalnych, a niemal połowa mieszkańców chciałby się przenieść do innego miasta.

Znamy wyniki badań nad jakością życia w Łodzi. Najgorzej żyje się w centrum

Zdaniem autorów raportu, w Łodzi często dochodzi do wypadków. Miasto z 520 ofiarami na 100 tys. pojazdów jest na drugim miejscu w rankingu po Wałbrzychu (926 wypadków). Tymczasem w najbezpieczniejszym Toruniu takich wypadków jest... 40. W Łodzi jest za to łapanych wyjątkowo mało pijanych kierowców (11 na 1 tys. osób). Wraz z Gdańskiem i Bydgoszczą jesteśmy najtrzeźwiejsi.

Z raportu wynika, że w Łodzi jest najniższe bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne. Łodzianie są za to w czołówce pod względem liczby wypalanych papierosów (18 sztuk dziennie). Są też grubsi niż wynosi średnia dla miast.

Jeśli chodzi o otwartość na innych, Łódź znajduje się pod koniec pierwszej połowy rankingu. Za to pod względem liczby przestępstw na tle rasowym jest już na 17. miejscu. Wskaźnik 11 na milion mieszkańców to jednak dużo mniej niż w Nowym Sączu (170), Białymstoku (49) oraz Warszawie (24).

Autorzy rankingi docenili za to Łódź w kategorii... liczba latarni na kilometr kwadratowy miasta. Ze 195 latarniami zajmujemy 12. miejsce w kraju.

Hubert Barański z Fundacji Fenomen na konferencji prezentującej raport Fundacji Szumana opowiadał o bezpieczeństwie na łódzkich drogach.

- To przykre, że Łódź jest w raporcie tak nisko - mówi łódzki aktywista miejski. - Raport brał pod uwagę wiele aspektów. Pokazuje, jak dużo musimy się jeszcze nauczyć i jak wiele rzeczy wdrożyć, choćby Miejski Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak uratować Łódź przed wyludnieniem

Łódzka policja podkreśla jednak, że w ostatnich latach zanotowano niewielki spadek przestępstw. Wykrywalność tzw. przestępstw stwierdzonych wzrosła z 39 proc. wiosną 2016 r. do 46 proc. obecnie. Dla siedmiu kategorii przestępstw jest wyższa niż w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.

Łódzki magistrat na razie analizuje dane zawarte w raporcie. - W Łodzi jest o wiele bezpiecznie,j niż wskazuje na to badanie poczucia bezpieczeństwa łodzian, co jest pewnym paradoksem - stwierdza jedynie Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.

Wśród badanych miast jest też Piotrków. Pod względem bezpieczeństwa i otwartości jest on, tak jak Łódź, w ostatniej kategorii, a wśród miast małych na drugim miejscu od końca. Jest też w ostatniej kategorii pod względem otwartości na innych i poczucia bezpieczeństwa. Tylko 33 proc. piotrkowian czuje się w mieście bezpiecznie.

Liderzy rankingu


Warszawa - 1. miejsce
68 proc. mieszkańców jest zadowolonych z tego miasta (18. miejsce pod tym względem w rankingu), a 20 proc. ufa innym (10. miejsce). Jest druga pod względem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego i liczby wydanych pozwoleń na pracę dla Ukraińców.
Warszawa ma jednak najniższą wykrywalność przestępstw (42 proc.) i jest druga po Białymstoku pod względem przestępstw propagowania faszyzmu.
Kraków - 2 .miejsce
Jest na 7. miejscu pod względem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego i 5. pod względem bezpieczeństwa na drogach. 70 proc. mieszkańców Krakowa jest zadowolonych ze swojego miasta, a zgony z powodu nowotworów są rzadkie. Jednak wykrywalność przestępstw wynosi tylko 49 proc.
Rzeszów - 3. miejsce
Jest wyjątkowo bezpieczny. Jest na drugim miejscu pod względem liczby kamer, i ma o połowę mniej pożarów niż średnia dla miast. Ma też niższą niż średnia przestępczość, a aż 63 proc. mieszkańców nie boi się o swoje bezpieczeństwo. Rzeszów jest na drugim miejscu w rankingu pod względem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego. Ma jednak dużo wypadków - 407 na 100 tys. pojazdów, oraz 6 śmiertelnych na 100 tys. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ranking miast Europolis 2017. Łódź na samym końcu - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki