Rewitalizacja Łodzi. Radni żądają harmonogramów przetargów

  Rewitalizacja Łodzi. Radni żądają harmonogramów przetargów

  Marcin Bereszczynski

  Dziennik Łódzki

  Marcin Obijalski zapewnił radnych, że w kwietniu pokaże harmonogram przetargów na projekty rewitalizacyjne

  Marcin Obijalski zapewnił radnych, że w kwietniu pokaże harmonogram przetargów na projekty rewitalizacyjne ©Krzysztof Szymczak

  Łodzcy radni nie otrzymali harmonogramu 29 przetargów dla projektów rewitalizacyjnych miasta. Łodzianie nie wiedzą, kiedy będą się przeprowadzać.
  Marcin Obijalski zapewnił radnych, że w kwietniu pokaże harmonogram przetargów na projekty rewitalizacyjne

  Marcin Obijalski zapewnił radnych, że w kwietniu pokaże harmonogram przetargów na projekty rewitalizacyjne ©Krzysztof Szymczak

  Osiem obszarów rewitalizacji podzielono na 29 projektów. Chodzi o to, aby poszczególne prace nie kolidowały z sobą, a inne można było przeprowadzić jednocześnie. Radni z komisji ds. rewitalizacji chcieli wczoraj zapoznać się z harmonogramem przetargów dla poszczególnych projektów, ale go nie zobaczyli.

  - Przedsiębiorcy, mieszkańcy i wspólnoty mieszkaniowe chcą wcześniej wiedzieć, kiedy mają się przeprowadzić na czas rewitalizacji ich kamienic. Muszą to wiedzieć z wyprzedzeniem. Dlatego chciałam poznać harmonogram przetargów - powiedziała Urszula Niziołek-Janiak (PO), przewodnicząca komisji ds. rewitalizacji miasta.


  Dyrektor Biura ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi Marcin Obijalski wyjaśnił, że harmonogram jest, ale roboczy i nieoficjalny. Nie chce go prezentować, bo ciągle trwają prace nad ostateczną wersją. Terminy nie są jeszcze przesądzone, więc za wcześnie na przedstawianie ich mieszkańcom.

  Czytaj:Rewitalizacja Śródmieścia Łodzi: remonty w najdroższym kwartale zaczną się w 2016 r.

  - Prace nad harmonogramem powinny zamknąć się w marcu, a w kwietniu zaprezentujemy konkretny harmonogram przetargów - zapewnił Marcin Obijalski. Dyrektor zwrócił uwagę, że poszczególne działania rewitalizacyjne muszą być zsynchronizowane z innymi inwestycjami. Podał przykład budowy tunelu średnicowego.

  - Trzeba dostosować terminy rewitalizacji do harmonogramu tej inwestycji - tłumaczył radnym Obijalski. - Przy okazji budowy przystanku kolejowego Łódź Centrum zostanie zamknięta ul. Zachodnia. Musimy to uwzględnić w naszym harmonogramie.

  Marcin Obijalski poinformował radnych, że złożone zostały wnioski o unijne dofinansowanie trzech spośród ośmiu obszarów rewitalizacji. Kolejny ma być złożony w przyszłym tygodniu, a kolejne do 22 lutego, bo trzeba poczekać na decyzję o oddziaływaniu na środowisko. Złożenie wniosków o unijne dofinansowanie otwiera procedurę przetargową. Pierwsze przetargi zostały rozpisane w styczniu. Dotyczą rewitalizacji czterech budynków przy ul. Tuwima, pod numerami 33, 35, 46 i 52, a także na przebudowę ul. Tuwima od Kilińskiego do Targowej. Rozstrzygnięcie tych przetargów powinno nastąpić w kwietniu, a na przełomie czerwca i lipca ma dojść do podpisania umów z wyłonionymi wykonawcami. Przez pół roku będą oni pracować nad projektami budowlanymi, na początku 2018 r. zaczną prace przygotowawcze, a roboty powinny rozpocząć się w marcu przyszłego roku. Kolejne postępowania przetargowe mają być rozpisane do 17 lutego. Chodzi o Piotrkowską 118 i Sienkiewicza 63.

  Czytaj też:Rewitalizacja Łodzi. Plac Wolności zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJE]

  Radni z komisji ds. rewitalizacji chcieli również dowiedzieć się, czy w przetargach na prace rewitalizacyjne zostały uwzględnione tzw. klauzule społeczne.

  - W przetargach znalazł się obligatoryjny wymóg zatrudnienia bezrobotnych - wyjaśnił Marcin Obijalski.

  Nie uwzględniono natomiast zapisu, aby w przetargu preferować łódzkie firmy.

  - Prawo nie dopuszcza, aby w tych przetargach preferować lokalnych przedsiębiorców - wyjaśnił Roman Cieślak, dyrektor Wydziału Zamówień Publicznych UMŁ.

  Komisja ds. rewitalizacji postanowiła zasięgnąć opinii prawnej, jakie klauzule społeczne można stosować w przetargach. Do Zarządu Inwestycji Miejskich wystosowano pismo, z pytaniem jakie klauzule zostaną zapisane w najbliższych przetargach.

  Kłopotliwe reklamy

  Komisja ds. rewitalizacji rozpatrywała wczoraj również zgłoszenia przedsiębiorców, którzy mają lokale handlowe lub usługowe w podwórkach lub na piętrach kamienic w Parku Kulturowym Ulicy Piotrkowskiej. Dwóch spośród 12 przedsiębiorców nie może umieścić szyldów na elewacji budynku. Zabrania tego uchwała o parku kulturowym. To blokuje ich działalność, bo ludzie nie wiedzą o tych firmach. Biuro Architekta Miasta zaproponował wysięgnik przy bramie, ale nie spotkało się to z aprobatą. Kolejne propozycje to gabloty lub stojaki, jakie stosują restauracje przestawiające menu. Biuro Architekta Miasta ma zastanowić się, czy można wprowadzić do uchwały wyjątek, albo wprowadzić wyświetlane reklamy, takie jak na Festiwalu Światła.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojnie Mieszkańcy, dostaniecie wstążki na Starym Rynku !

  brrrum (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  i to Wam powinno wystarczyć.
  Aha, jak się postaracie to jeszcze włodarze przerobią kilka ulic na wonerfy czyli po prostu deptaki.
  Rewitalizacja to się będzie dziać... jakoś.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najlepiej przeprowadzić do kontenerów

  Łdz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Wtedy 3/4 tego towarzystwa zrezygnuje z lokum komunalnego i sobie coś kupi, lub wynajmie na wolnym rynku.
  I skończy się darmocha.
  Wiem, wiem - czynsz płacicie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hanka, nie rób z tego miasta parku.

  To jest miasto a nie ogród botaniczny. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

  Podwórce
  Woonerfy
  Wąskie ulice
  Jak żyć pytam.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parki - tak, zieleńce - tak, drzewa - tak

  brrrum (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  ino z sensem.
  Kiedy przedłużenie Puszkina?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PAN MIN. JAKI JUŻ W MAJU ZAJMJE SIĘ M/I I łODZIĄ

  Stanisław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  A JEST TROCHU TEGO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dziękujemy Pani Prezydent!

  pracownik Teatru Pinokio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych.
  Nareszcie będzie...rozwiń całość

  Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych.
  Nareszcie będzie SUPER!!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miasto - czyściciel

  Stary komuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  Miasto stało się czyścicielem kamienic. Podwyższyło czynsz o ponad 40% od maja br. Brawo!!! Gratulacje!!!!! Tylko tak dalej. Jak widać z powyższego dobre, gangsterskie wzorce są bardzo użyteczne.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda że to nieprawda

  ech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  Niestety, ale czynsze miejskie nadal są znacznie niższe od rynkowych.
  Nadal miasto jest dobrym wujkiem dla wybrańców na koszt reszty społeczeństwa.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepiej milczeć przy braku wiedzy.

  Profesor Filutek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czynsz za mieszkanie 56m kw. w bloku spółdzielczym -500zł, czynsz za mieszkanie ok. 40m kw. w bloku administrowanym przez miasto - 700zł. Spółdzielnia jak widać finansuje lokatorów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moozg przestaje funkcjonować

  lump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  ... przeprowadzić na czas rewitalizacji ich kamienic ... Znaczy wszyscy ludzie poprzez podatki, miliardami finansują rewitalizację wybranym prywatnym właścicielom kamienic, wspólnotom itd. ? A sami...rozwiń całość

  ... przeprowadzić na czas rewitalizacji ich kamienic ... Znaczy wszyscy ludzie poprzez podatki, miliardami finansują rewitalizację wybranym prywatnym właścicielom kamienic, wspólnotom itd. ? A sami mieszkają w syfie gdzie tylko gołębiom, psom, muchom i wszelkim insektom odpowiada osr..ne otoczenie ? Oni sami muszą pokryć wszelkie koszty i sfinansować dotacje kapitalistycznym biznesmenom, rolnikom, oraz wszelkie inne i plusy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ktoś niewiele zrozumiał

  bez lumpa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Mieszkam w kamienicy, która stara się o pieniądze na remont, zbieramy na to pieniądze ale nie,wiemy ile mamy na to czasu i nie,wiemy kiedy trzeba będzie się przeprowadzić do rodziny na czas...rozwiń całość

  Mieszkam w kamienicy, która stara się o pieniądze na remont, zbieramy na to pieniądze ale nie,wiemy ile mamy na to czasu i nie,wiemy kiedy trzeba będzie się przeprowadzić do rodziny na czas remontu. Jak nie ma,takiego harmonogramu to mieszkańcom jest trudno coś zaplanować. A co dopiero jak ktoś prowadzi w kamienicy firmę i nie wie kiedy i na jak długo musi wynająć coś innego. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo