Rosja: Telewizja nie wyemituje Eurowizji. Powód?...

  Rosja: Telewizja nie wyemituje Eurowizji. Powód? Dyskwalifikacja Rosjanki przez Ukrainę

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Julia Samojłowa

  Julia Samojłowa ©AFP/EAST NEWS

  Rosyjska stacja publiczna Pierwyj kanał (pol. Program pierwszy) ogłosiła, że w tym roku nie wyemituje Konkursu Piosenki Eurowizji, który będzie miał miejsce w maju w Kijowie. Powodem jest dyskwalifikacja rosyjskiej piosenkarki Julii Samojłowej przez ukraińskich organizatorów konkursu.
  Julia Samojłowa

  Julia Samojłowa ©AFP/EAST NEWS  Samojłowa została zdyskwalifikowana, ponieważ pojechała na Krym, który w 2014 r. został zaanektowany przez Rosję. Ukraiński rząd wciąż domaga się od władz w Moskwie zwrotu półwyspu, a wszyscy Rosjanie, którzy jadą na Krym, mają zakaz wstępu na Ukrainę. Europejska Unia Nadawców (EBU), która organizuje coroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, skrytykowała Ukrainę za jej decyzję dotyczącą rosyjskiej reprezentantki i stwierdziła, że kraj upolitycznia wydarzenie - z zasady apolityczne.


  CZYTAJ TAKŻE: Eurowizja 2017. Kto będzie reprezentował Polskę? [LISTA KANDYDATÓW]

  Jak podaje BBC, EBU zaproponowało Rosji dwa rozwiązania: Samojłowa mogła wystąpić w Rosji, a jej występ byłby transmitowany drogą satelitarną lub zastąpiłby ją inny rosyjski wykonawca. Pierwyj kanał odrzucił jednak te propozycję i ogłosił w piątek, że w tym roku nie wyemituje Eurowizji. - Niestety oznacza to, że Rosja nie może już wystąpić w tegorocznym konkursie. Bardzo chcieliśmy aby wszystkie 43 państwa mogły wziąć w nim udział i zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby to osiągnąć - skomentowało decyzję Rosji EBU.

  Relacje na linii Ukraina - Rosja zostały zerwane po aneksji Krymu. Ukraińskie siły rządowe wciąż walczą z prorosyjskimi separatystami we wschodniej części Ukrainy. Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w Kijowie, ponieważ ubiegłoroczną edycję wygrała Ukrainka Jamala. Wykonała ona piosenkę o masowym wysiedleniu Tatarów krymskich w 1944 r., co również wywołało kontrowersje w Rosji.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu