Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym

  Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym

  Maciej Deja (AIP), red.

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło: TVP Parlament

  W nocy z piątku na sobotę senatorowie przegłosowali ustawę o Sądzie Najwyższym. Za przyjęciem ustawy głosowało 55 senatorów, przeciw było 23, a 2 wstrzymało się od głosu.
  Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Adam Guz

  Po przegłosowaniu w Senacie ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła na biurko prezydenta. Jak poinformował Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy, prezydent zauważył, że podczas prac nad ustawą w Sejmie nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej.

  – W przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o Sądzie Najwyższym jest podwójny zapis dotyczący wyboru I prezesa SN – powiedział rzecznik prezydenta. – Dla prezydenta, jako prawnika, jeśli są dwa różne przepisy w tej samej sprawie w jednej ustawie - posłowie tego nie zauważyli i nie skorygowali - to burzy zasady prawidłowej legislacji.

  Łapiński zapowiedział, że prezydent weźmie to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu ustawy.

  – Ubrałem się tak ze strachu. O Polskę – mówił w rozmowie z „Gazetą Pomorską” Jan Rulewski, który wystąpił na obradach Senatu w więziennym uniformie z czasów stanu wojennego. Izba Wyższa jeszcze dziś może zatwierdzić ustawę o Sądzie Najwyższym, choć pojawiają się nawet poprawki zgłaszane przez senatorów PiS.

  Posiedzenie Senatu wznowiono kilka godzin po zakończeniu prac komisji, która mimo ekspertyzy tamtejszego Biura Legislacyjnego – to uznało ustawę za niekonstytucyjną i rekomendowała 17 poprawek – zaopiniowała ustawę pozytywnie, bez żadnych zmian.Wśród wystąpień uderzających w procedowaną ustawę wyróżniło się to w wykonaniu Jana Rulewskiego, senatora PO. Były działacz opozycji solidarnościowej, internowany w stanie wojennym, ubrany w więzienny drelich z tamtych czasów pytał z mównicy, co ma być symbolem wprowadzanych zmian: jego strój, czy biała róża, atrybut pokojowych protestujących.

  CZYTAJ TEŻ | REFORMA SĄDOWNICTWA. CO DOKŁADNIE MA SIĘ ZMIENIĆ W SĄDACH?


  Źródło: TVP Parlament  – Ubrałem się tak ze strachu. O Polskę – mówił w rozmowie z „Gazetą Pomorską” Rulewski. Jak wspominał, na ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w sądownictwie i łamanie karier sędziom. Będę łamał wam wasze kariery. – Widać, że to człowiek konsekwentny. Ale to przecież jeszcze nie koniec. Na celowniku jest Rzecznik Praw Obywatelskich – dodał senator z Bydgoszczy.

  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Łódzkiego

  Warszawa: Demonstracja przed Sejmem i Łańcuch Światła [ZDJĘCIA] Ustawa o Sądzie Najwyższym w Senacie

  Warszawa: Demonstracja przed Sejmem i Łańcuch Światła [ZDJĘCIA] Ustawa o Sądzie Najwyższym w Senacie

  Link do głównego zdjęcia

  ©Adam Guz  Jego zdaniem cała atmosfera towarzysząca forsowaniu prawa, obecność policji, oskarżenia o współpracę z rosyjską agenturą kierowane wobec przedstawicieli opozycji sprawiają, że ludzie stają się ulegli. – A o to właśnie chodzi rządzącym – kwituje Rulewski.

  Źródło: TVP Parlament  Sprzeczność w treści ustawy zauważył Marek Borowski, który pytał senatora sprawozdawcę i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, dlaczego art. 12. mówi o wyborze przez prezydenta I Prezesa SN spośród pięciu wytypowanych przez Zgromadzenie Ogólne kandydatów, zaś w artykule 18. liczba ta wynosi trzy. „Senator sprawozdawca(!)nie wie! V-min. też nie wie, kręci i ściemnia” – napisał były marszałek Sejmu na Twitterze.

  Do sprawy odnosił się na specjalnym briefingu minister sprawiedliwości i jego zastępca, który zdążył znaleźć wytłumaczenie dla tej rozbieżności. Warchoł zapewniał, że ważniejszy jest zapis mówiący o pięciu kandydaturach. W przypadku przyznania się do pomyłki, ustawa musiałaby wrócić do Sejmu, który zaczął już wakacje.

  Źródło: TVP Parlament  Dość zaskakujące informacje pojawiły się o godzinie 19:00 – Aleksander Bobko z PiS zgłosił pięć poprawek, które muszą zostać opracowywane przez Biuro Legislacyjne. Senator PiS nie chce m. in., by kadencja I prezes SN została wygaszona wraz z przyjęciem ustawy.

  Z dnia na dzień gęstnieje również tłum gromadzący się przed Sejmem, jak i nieopodal Pałacu Prezydenckiego. Warszawski Ratusz szacuje liczbę protestujących na Krakowskim Przedmieściu na ponad 50 tysięcy, media prorządowe – na 2-3, zaś stołeczna policja – na kilkanaście tysięcy. W przeciwieństwie do poprzednich manifestacji większa część ich uczestników to ludzie młodzi. W południe zwrócili się do nich młodzi politycy PiS.

  65 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Łódzkiego

  Łańcuch Światła w Warszawie [ZDJĘCIA] Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim i marsz przed Sejm

  Łańcuch Światła w Warszawie [ZDJĘCIA] Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim i marsz przed Sejm

  Link do głównego zdjęcia

  ©Szymon Starnawski  – Chcemy żyć w takim samym państwie jak wy. Dajcie nam przeprowadzić te reformy – zaapelował Paweł Szefernaker. Sekretarz stanu w KPRM zapewniał, że rozumie troskę o państwo, jednak zaapelował do młodych, by nie dali się zwieść tym, którzy wyprowadzają ich na ulicę.

  – Tym, którzy na początku lat 90. stworzyli fundamenty państwa, w którym nie było sprawiedliwości. Tym, którzy tworzyli przez ostatnie lata rząd, którzy nie potrafili przeprowadzić żadnej reformy – wyliczał Szefernaker.

  Źródło:  CZYTAJ TEŻ | SĄD NAD SĄDEM NAJWYŻSZYM. SEJM UCHWALIŁ USTAWĘ PIS


  Mimo jego zapewnień, nie wszyscy młodzi politycy PiS popierają ustawę. Najmłodszy parlamentarzysta, Łukasz Rzepecki, który zasłynął przemówieniem krytykującym wprowadzenie dodatkowej opłaty paliwowej, wyróżnił się również w głosowaniu nad ustawą o SN – jako jedyny z PiS wyciągnął kartę do głosowania.

  Po przyjęciu ustawy przez Senat, trafi ona na biurko prezydenta.

  Czytaj także

   Komentarze (68)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POpiRZEM GERYMKA I TUSSKACZA

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   POLACKOŚĆ TO ANORMA NOŚĆ naDAF SSRamACJI WARHOLI I POLSZY POtrzeBA TFARDEGO BATA NA RYJE POlACTWA naBUZOOwanEg0 IDIOTYZMYM AFoPAWIAna Z PIURKAMI W GOŁY RZICI I Z OSSTe ROGAMI NA GOŁYCH WIECZNIE...rozwiń całość

   POLACKOŚĆ TO ANORMA NOŚĆ naDAF SSRamACJI WARHOLI I POLSZY POtrzeBA TFARDEGO BATA NA RYJE POlACTWA naBUZOOwanEg0 IDIOTYZMYM AFoPAWIAna Z PIURKAMI W GOŁY RZICI I Z OSSTe ROGAMI NA GOŁYCH WIECZNIE POtfuuSACH INO CZYJ DYKTAT lePSI LIBER JUNTY odPOwieDZalNY MaAFI ZRYTYCH BERETUF PEłO CzY RYCHA Z LGBT POliMŁOTA BO ZA NIMI LIBRT ROSDUPc JEWRIOPY STOJI I RASZIA TUDEY I globaLL BĄKSTERKA RZYDOSŁAWIA SIKORSZCZAKA Z WILCZEGO NY.?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy ogródek prawny Sądu Najwyżego zarósł zielskiem...?

   BoloiLolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Szanowni Profesorowie Prawa Polskiego zapytuję was dlaczego::::Gersdorf,,, Safjan,,, Strzembosz oraz Sędziowie Sądu Najwyższego z tego co pokazuje Polska Telewizja oraz dowody sądowe np. dlaczego...rozwiń całość

   Szanowni Profesorowie Prawa Polskiego zapytuję was dlaczego::::Gersdorf,,, Safjan,,, Strzembosz oraz Sędziowie Sądu Najwyższego z tego co pokazuje Polska Telewizja oraz dowody sądowe np. dlaczego odrzucono około 1500 KASACJI​ bez uzasadnienia co wskazuje że Adwokaci którzy się napracowali oraz ludziska którzy wydali nie byle jakie pieniądze co wskazuje że został naruszony powszechny """Interes Narodu Polskiego"""...Na co wskazują to zjawisko oraz obraz Sądu Najwyższego i buta pani Prezes Gersdorf---wskazuje że ogródek Sądu Najwyższego zarósł zielskiem i krzakami...Kolejny dowód to moje cztery pozwy w sprawie Amber Gold odbiły się jak od ściany z Betonu Ciężkiego---nie otwarto żadnego przewodu sądowego nie umozliwiono stronom zgłaszania wniosków oraz zadawania pytań straszliwa to rzecz w Gdańsku nawet """Niebo""" jest inne,,,jedynym Sędzią Sądu Okręgowego oraz pracownikiem w Sądach Gdańskich był Szanowany SSO Pan Rafał Terlecki który napisał iż moje wnioski i dowody mają charakter merytoryczny a zważyć należy FAKTUM iż napisałem trzy razy więcej niż student na wydziale prawa gdyż przeszedłem na emeryturę i mam czas czytać ustawy oraz oraz analizować pisma sądowe ,,, Sędziowie niektórzy zapomnieli o jednym iż ich zadaniem jest zważyć dowody oraz ich ciężar naprawić szkody wyrządzone po przez ich zasądzenie w wyroku, czyli potwierdził prawdę oraz fakty SSO PAN Rafał Terlecki. Chwała mu za to,,,, oraz za niezwykłą osobowość który w tych trudnych czasach nie dał się zahaczyć i nie musi wyjechać do innego województwa...Gratulacje niekłamane,,,,a znam Prawo Mojżeszowe które studiuje 40 lat ,,,a które na tamten czas i dziś było doskonałe i zawierało Kodeks:::: Karny,,, Cywilny,,,Wojskowy,,,Rodzinny a także Prawo Humanitarne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy Niemcy zwrócą Polsce 900 mld dolarów USA

   Adam z Katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   odszkodowań wojennych. Długi się spłaca.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupcze, najpierw musiałaby Polska

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zwrócić ziemie wycyckane.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy Niemcy zwrócą Polsce 900 mld dolarów USA

   Adam z Katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   odszkodowania za straty wojenne. Przecież długi trzeba spłacać. Przy długach niemieckich te neapolitańskie to pryszcz królowej Bony.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PełOscy hejterzy i moderator DZ

   Oregano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   mogą pocałować kota Prezesa pod ogonem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo rząd, to jest 30 lat za PÓźno, ale lepiej PÓźno niż wcale

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Brawo rząd, to jest 30 lat za późno, ale lepiej późno niż wcale. Nie dajmy się zmanipulować płatnym dziennikarzom i politykom, bo Polska jest w najlepszych rękach od 70 lat, ma świetne wyniki...rozwiń całość

   Brawo rząd, to jest 30 lat za późno, ale lepiej późno niż wcale. Nie dajmy się zmanipulować płatnym dziennikarzom i politykom, bo Polska jest w najlepszych rękach od 70 lat, ma świetne wyniki gospodarcze i inne kraje zachodnie to bardzo boli , bo tam jest coraz gorzej. Trzymajmy się razem i wszyscy na tym wygramy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo PIS

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Brawo rząd, to jest 30 lat za późno, ale lepiej późno niż wcale. Nie dajmy się zmanipulować płatnym dziennikarzom i politykom, bo Polska jest w najlepszych rękach od 70 lat, ma świetne wyniki...rozwiń całość

   Brawo rząd, to jest 30 lat za późno, ale lepiej późno niż wcale. Nie dajmy się zmanipulować płatnym dziennikarzom i politykom, bo Polska jest w najlepszych rękach od 70 lat, ma świetne wyniki gospodarcze i inne kraje zachodnie to bardzo boli , bo tam jest coraz gorzej. Trzymajmy się razem i wszyscy na tym wygramy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PZPR + PiS = WNM

   PZPR + PiS = WNM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   Ostatni raz tak dobrze bylo za genrala Jaruzelskiego.
   Swietnie, ze Jaroslaw Kaczynski kontynuuje ta tradycje!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1

   G (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   pewnie dużo oglądasz TVP info ja porównywałem ale wyłaczyłem z resetowałem ten kanał zakłamania

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jackowski godoł

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Następnym krokiem do uchwycenia Polaków "krótko za twarz" bedzie likwidacja wolnych mediów, ograniczenie internetu... a potem już tylko kroczek do ogłoszenia watykańskiego klechistanu.
   Wolne...rozwiń całość

   Następnym krokiem do uchwycenia Polaków "krótko za twarz" bedzie likwidacja wolnych mediów, ograniczenie internetu... a potem już tylko kroczek do ogłoszenia watykańskiego klechistanu.
   Wolne wybory? Zapomnijciezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Rybniku pisobolszewickich synów gdzieś wywiało ,albo

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   się zabunkrowali przed łomotem reszty Polaków. Miejsce pisobolszewickich zdrajców jest w kanałach i rynsztokach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syn przed wylotem do Angli ,powiedział mi : Tato daj znać

   Kazinierz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   kiedy Polacy będą wieszać pisobolszewików na latarniach,to wtedy powrócę .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super wiadomość

   Rumcajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Jak to dobrze że bydło terrorystyczne opuszcza ten piękny Kraj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żydokomuna atakuje !! Czy ktoś ma jeszcze watpliwości, kto tym "cyrkiem" kręci !

   PRZECZYTAJCIE ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Link:
   "SZOK! Schnepf rozsyła w USA list - treść powinien przeczytać prokurator. "Obrzydliwy bluzg na Polskę"


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXX

   DDD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Oprocz Wegier i Rosji wszystkie kraje lapia sie za glowe widzac co PiS robi z Polska. Pomyslcie nad tym PiSdeczki.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu