Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia premiera dla uczniów z Łódzkiego w 2016 roku

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W poniedziałek (21 listopada) na Politechnice Łódzkiej odbyła się uroczystość przyznania uczniom szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa stypendium premiera. Każda placówka, w której nauka kończy się maturą, miała prawo wytypować do stypendium jednego prymusa - robi to samorząd uczniowski, a jego decyzję zatwierdza rada pedagogiczna.

Wybrany uczeń w minionym roku szkolnym musiał uzyskać najwyższą średnią ocen w swoim ogólniaku lub technikum (ale co najmniej 4,75) oraz bardzo dobry stopień z zachowania. Kolejny warunek to wykazywanie uzdolnień w jednej z dziedzin wiedzy - stąd obecność wśród nagrodzonych wielu laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych.

Z kolei część stypendystów z techników zostało nominowanych z uwagi na udział w projektach z zaprzyjaźnionymi firmami - np. Adam Kukieła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi, który będzie gazownikiem.

Każdy z 238 nagrodzonych otrzyma po 2380 zł (w dwóch ratach - w listopadzie oraz w kwietniu).

Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, przypomniał że pięciu reprezentantów województwa już 14 października odebrało dyplomy poświadczające przyznanie stypendium w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, zaś pozostałym z 238 nagrodzonych kurator przekazał gratulacje od premier Beaty Szydło.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznawane są od roku szkolnego 1997/98.

Większość nagrodzonych deklarowała, że stypendium pomoże im zrealizować plany związane ze studiowaniem - np. Dominika Misiak, prymuska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach w powiecie radomszczańskim, zamierza wydać pieniądze na udział w dodatkowych lekcjach chemii oraz biologii, aby dostać się na weterynarię prowadzoną przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Z okazji do werbowania prymusów postanowiła skorzystać Politechnika Łódzka, czyli gospodarz uroczystości - i obdarowała uczniów własnymi gadżetami. Na PŁ wybierze się Sebastian Bujnowicz, prymus z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi (średnia 5,20), który myśli o studiach na Wydziale Chemicznym.

Akcentem „politechnicznym” spotkania był także wykład dr Jakuba Szczepaniaka pt. „La tomatina- matematyka w bitwie pomidorowej” raz prezentacja Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki