Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica Piłsudskiego zdobiąca siedzibę "Moniuszkowców". Czy przetrwała wojnę?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
W odpowiedzi na artykuł o zniszczonej podczas II Wojny Światowej tablicy nasz Czytelnik wysłał nam list, w którym sugeruje, że tablica mogła przetrwać wojnę.

- Po śmierci Józefa Piłsudskiego w 1935 roku w naszej siedzibie pojawiła się tablica poświęcona Marszałkowi, która jednak nie przetrwała do dzisiaj, ponieważ została zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej - powiedziała nam Zofia Janecka, prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, którego siedzibę przy ul. Ogrodowej 34 zaczęto wpisywać do rejestru zabytków.

W odpowiedzi na te słowa i nasz artykuł z 10 marca br. w „Kocham Łódź” otrzymaliśmy list od naszego stałego Czytelnika, Władysława Kołopoleskiego, który gdy był komendantem okręgu łódzkiego Związku Legionistów Polskich starał się ustalić, co stało się z pamiątkową tablicą.

- Od mieszkańców tzw. famuł otrzymałem informację, że owszem taka tablica wisiała na początku wojny w 1939 roku, ale aby ją uchronić od okupantów niemieckich, ktoś ją sprytnie obrzucił tynkiem, tak że pozostało tylko niewielkie wgłębienie. Nie wiem, jakie były dalsze losy tej tablicy - pisze Władysław Kołopoleski.

**Zobacz też:

Przewodnik po detalach architektonicznych łódzkich kamienic

**

Czy to możliwe, aby tablica do dzisiaj przetrwała pod tynkiem?

- Słyszałam o tej historii, ale po tablicy, która wisiała na ścianie parterowego budynku, nie zostało śladu. W tym miejscu jest nisza zakryta przez banery reklamowe firmy, której wynajmujemy pomieszczenia - mówi prezes Janecka.

Jej zdaniem historia w tablicą mogła wyglądać tak, że okupanci szybko dowiedzieli się o jej istnieniu i zakryciu. A to dlatego, że przed wojną mieszkało w Łodzi bardzo wielu Niemców, dzięki czemu doskonale orientowali się w życiu miasta. Niemcy najpewniej zdemontowali tablicę i przetopili, aby uzyskać surowiec dla celów militarnych.

Siedziba Stowarzyszenia Śpiewaczego w Łodzi do rejestru zabytków

- Podobnie zdemontowany i przetopiony najpewniej został pomnik Stanisława Moniuszki, który przed wojną zdobił park Poniatowskiego - dodaje Zofia Janecka.

Siedziba „Moniuszkowców” powstała w dwóch etapach: w końcu XIX wieku i w latach 20. XX stulecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tablica Piłsudskiego zdobiąca siedzibę "Moniuszkowców". Czy przetrwała wojnę? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki