[TAŚMY SIKORSKI KRAWIEC] [AFERA TAŚMOWA] Grzegorz Schetyna o...

  [TAŚMY SIKORSKI KRAWIEC] [AFERA TAŚMOWA] Grzegorz Schetyna o taśmach: To prowokacja

  Jakub Oworuszko (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Grzegorz Schetyna

  Grzegorz Schetyna ©Adam Guz

  - To element kampanii i brudnej propagandy, którą media publiczne organizują, szczególnie TVP - mówił wczoraj przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób kolejne nagrania z warszawskiej restauracji „Sowa i Przyjaciele”, które opublikowało TVP.INFO.
  Grzegorz Schetyna

  Grzegorz Schetyna ©Adam Guz

  Podsłuchana rozmowa odbyła się ponad trzy lata temu pomiędzy byłym ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim a ówczesnym szefem Orlenu Jackiem Krawcem. Dyskusja dotyczyła losów litewskiej rafinerii w Możejkach, którą w 2006 roku zakupił Orlen. Rafinerię chcieli kupić również Rosjanie, jednak Litwini z obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju, odrzucili ich propozycję.

  Transakcja nie była jednak udana dla Orlenu - po kilku miesiącach dostawy ropy do rafinerii zawiesił rosyjski Transnieft.
  Tłumaczono to awarią rurociągu. Tego samego roku w rafinerii wybuchł pożar, który na półtora roku ograniczył działalność Możejek. Konsekwencją transakcji była strata Orlenu w wysokości ponad pięciu mld zł w 2014 roku.

  Prezes Orlenu próbował pozbyć się rafinerii. - Kupiec jest jeden na Możejki. To jest [Igor] Sieczyn, który jeszcze jak był wicepremierem Rosji chciał te Możejki kupić - czytamy w stenogramie rozmów. Do zakupu nie doszło jednak z powodu katastrofy smoleńskiej. - Na rok się zawiesiły rozmowy. Po wznowieniu rozmów oni już kupili se rafinerię w Niemczech i we Włoszech i mieli w du** Możejki - przyznał Krawiec, który zaznaczył jednak, że poleci do Moskwy na spotkanie z Sieczynem.

  W całej sprawie najwięcej kontrowersji wzbudziła postać Sieczyna - byłego wicepremiera Rosji i funkcjonariusza FSB, który aktualnie jest prezesem państwowego Rosnieftu. W związku z wojną na Ukrainie na spółkę, której ponad 75 proc. udziałów ma rosyjski rząd, sankcje nałożyli Amerykanie. Sieczyn, który jest w bliskich kontaktach z prezydentem Władimirem Putinem, miał być orędownikiem przyłączenia Krymu do Rosji.

  Opozycja nie ma już wątpliwości, kto stoi za nielegalnymi podsłuchami. - Zastanawialiśmy się przez miesiące, komu zależało na nagrywaniu i publikowaniu. Teraz wiadomo - ten, kto posiada te taśmy, jest odpowiedzialny za ich tworzenie - podsumował Schetyna.
  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Graś chyba działa

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dziwne. Ostatnio jak Tusk nawiedza Polskę to po jego wyjeździe zawsze wypływają taśmy kompromitujące jego partyjnych oponentów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Won z mafią PO

   Rex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ta kreatura Schetyna już dawno powinna siedzieć w pierdlu. Zobaczcie, jaki to wróg Polski. Na taśmach nagrano m.in. rozporządzanie majątkiem Polski jak gdyby był w rękach prywatnych, propozycję...rozwiń całość

   Ta kreatura Schetyna już dawno powinna siedzieć w pierdlu. Zobaczcie, jaki to wróg Polski. Na taśmach nagrano m.in. rozporządzanie majątkiem Polski jak gdyby był w rękach prywatnych, propozycję budowy układu przypominającego mafijny, propozycję usunięcia jakiegoś polityka. Przecież to niewyobrażalny skandal. A jedyne co ten donosiciel na Polskę Schetyna ma do powiedzenia, to: "brudna kampania".zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rozmiar cynizmu i chamstwa pisowskiego jest nieograniczony

   cici (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   ....mlaskająco-ciamkający kurdupel podsłuchuje, zbiera haki na wszystkich, tymczasem antonio ma jego teczkę personalną tw "balbina"... won z pisem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Żulik" się wypowiedział

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Czekamy na oświadczenie "Debila".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   V-ce król PO, gdyż król na saksach w Brukseli, ma o jednego rywala mniej do tronu

   Arystokrata z Oxfordu wykluczył się sam z konkurencji (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Czyli v-ce król PO powinien być kontent, że mu taśmy zabierają kandydatów-arystroktów. Tak czy owak, v-ce król PO ma jeszcze za rywali taki tercet, który nachalną agitką zakłóca wypoczynek...rozwiń całość

   Czyli v-ce król PO powinien być kontent, że mu taśmy zabierają kandydatów-arystroktów. Tak czy owak, v-ce król PO ma jeszcze za rywali taki tercet, który nachalną agitką zakłóca wypoczynek wczasowiczów na nadbałtyckich plażach. Niesamowite, sezon ogórkowy w pełni, PO nam z dnia na dzień karłowacieje!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żulikowi przypominam ! Obiecaliście, iż sprawa nagrań zostanie wyjaśniona

   w jeden miesiąc a taśmy zostaną (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   opublikowane. I co żuliku ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zuleria z PO

   MC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   prowokacja, ty zulu?! nie moze do niego dotrzec ze inny zulik mial smialosc nazwac go po imieniu...

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu