Wielkie wojskowe ćwiczenia w Nowej Dębie!

  Wielkie wojskowe ćwiczenia w Nowej Dębie!

  Agata Flak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wielkie wojskowe ćwiczenia w Nowej Dębie!
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Kapica

  Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie jeszcze w poniedziałek przypominał prawdziwe pole walki.
  ZOBACZ RÓWNIEŻ: W centrum Grudziądza zawalił się budynek

  (Źródło: pomorska.pl)  Można było tam zobaczyć ciężki sprzęt wojskowy typu: transportery „Rosomak” w różnych wersjach, samobieżny moździerz „Rak”, armatohaubice „Krab”, Radiolokacyjny Zespół Rozpoznania Artyleryjskiego „Liwiec”, czołg PT-91, Leopard 2A5 czy sprzęt przeciwlotniczy.

  Każdy mógł go dotknąć czy wejść do środka. Łącznie zaprezentowano ponad 30 egzemplarzy nowoczesnego sprzętu militarnego wyprodukowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową. Był to wstęp do rozpoczynających się już dziś kieleckich targów XXV M9iędzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

  - W ten sposób chcieliśmy naszym zagranicznym gościom: z Korei, Pakistanu, Węgier czy Estonii pokazać potencjał polskiego przemysłu. „Raki”, które doskonale się tutaj zaprezentowały to sprzęt, który do wyposażenie polskiej armii trafił dwa miesiące temu, a który produkowany jest niedaleko, bo w Hucie Stalowa Wola. Widzę, że cieszy się on ogromnym zainteresowaniem między innymi delegacji koreańskiej - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. - Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do tego, że w przyszłości pojawią się nowe kontrakty dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - dodał.
  Zaproszeni goście mieli także okazję zobaczyć ciężki sprzęt w akcji. Przed wieżą na bojowej strzelnicy artylerii odbyły się ćwiczenia taktyczne. Strzelały „Raki”, „Kraby”, które jednocześnie wykonywały zasłony dymne, słychać było wybuchy, a w powietrzu unosił się dym. Pod koniec pojawiły się śmigłowce. W odegraniu scenki niczym z wojennego filmu wzięło udział kilka jednostek Sił Lądowych Wojska Polskiego - Była to przede wszystkim 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 17 Brygada Zmechanizowana, 11 Pułk Pancerny z Bartoszyc, 1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej - wymienia płk Ryszard Pietras oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

  W czasie spotkania z dziennikarzami sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki skomentował także głośną w ostatnim czasie wpadkę Autosanu, który nie wystartował w przetargu na autobusy dla wojska. - Autosan, całkiem nieźle daje sobie radę. W tym roku ma o 60 proc. więcej zamówień niż w ubiegłym. Chcielibyśmy, aby polskie wojsko korzystało z naszego sprzętu, w tym przypadku niestety się nie udało. Jeden z pracowników skompromitował się, za co poniósł konsekwencje. Sytuacja ta nie jest zagrażająca dla Autosanu. Mam nadzieję, że spółka wyciągnie z tego wnioski i więcej nie popełni takiego błędu – dodał.

  Wielkie manewry

  W pokazach dynamicznym i statycznym zorganizowanym, w województwie podkarpackim, udział wzięło około 300 żołnierzy. Głównie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wspieranych pododdziałami różnych jednostek.

  - Wspomogli nas żołnierze 11 Pułku Artylerii, 17 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – mówił płk Ryszard Pietras, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, gospodarzy pokazów.

  Gośćmi pokazów byli attaché wojskowi, członkowie oficjalnych delegacji zagranicznych i dziennikarze przybyli na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Sprzęt prezentowano nie tylko w pokazie dynamicznym, ale też w pokazie statycznym. Uczestnicy pokazów razem z ministrem Bartoszem Kownackim mieli okazję z bliska przyjrzeć się transporterom Rosomak w różnych wersjach, samobieżnemu moździerzowi RAK, armatohaubicy KRAB. Ekspozycja objęła również Radiolokacyjny Zespół Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC, czołg PT-91 i Leopard 2A5, sprzęt przeciwlotniczy, broń strzelców wyborowych i wiele innych. Łącznie, Na poligonie w Nowej Dębie zaprezentowano łącznie ponad 30 egzemplarzy nowoczesnego sprzętu wojskowego.

  25. MSPO na start!

  Pokazy stały się wstępem do rozpoczynającego się właśnie jubileuszowego 25. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce, który potrwa do 8 września. To dziś trzecia wystawa branży obronnej w Europie, po Paryżu i Londynie. W roku 2017 zaprezentuje się rekordowa liczba 618 firm z 27 krajów świata. MSPO odwiedzi 67 delegacji zagranicznych, a wśród nich 6 ministrów obrony i 9 wiceministrów obrony różnych krajów. Na wystawie akredytowało się już poprzez internet ponad 400 dziennikarzy z kraju i zagranicy.

  Dni Otwarte po raz pierwszy

  Po raz pierwszy, ze względu na jubileusz MSPO, Salonowi towarzyszą Dni Otwarte od 9 do 10 września, podczas których można zwiedzić bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych Wystawę Polskich Sił Zbrojnych oraz część ekspozycji Polskiej Grupy zbrojeniowej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu