Wybory prezydenckie we Francji 2017 [KANDYDACI] Marine Le...

  Wybory prezydenckie we Francji 2017 [KANDYDACI] Marine Le Pen idzie po władzę? Sondaże są łaskawe

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wybory prezydenckie we Francji 2017 | Kandydaci(kolejność: od lewej - rząd górny, później rząd dolny)1. Michele Alliot-Marie, Republikanie2. Nathalie
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©EAST NEWS / AFP PHOTO / JOEL SAGET AND ERIC PIERMONT

  Ostatnie sondaże są wyjątkowo łaskawe dla liderki skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Nikt nie miał wątpliwości, że polityk cieszy się sporym poparciem, teraz jednak wiadomo na pewno, że podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich nie będzie miała żadnej konkurencji.
  Na fali sukcesu nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa skrajni populiści rosną w siłę. We Francji duże szanse na objęcie najważniejszego stanowiska w państwie ma liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen. Nowym kanclerzem Niemiec może zostać były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, socjaldemokrata Martin Schulz, a antyimigrancka partia Alternatywa dla Niemiec pokonać Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną.


  WYWIAD | MARINE LE PEN: JESTEM ANTY-MERKEL. NIEMCY CHCĄ DOMINOWAĆ NAD INNYMI


  Do tej pory Marine Le Pen prowadziła w sondażach samorządowych, ale według badania opublikowanego przez dziennik „Le Figaro” cieszy się znacznie większym poparciem. Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się dziś (zaplanowano ją na 23 kwietnia, a drugą na 7 maja) na polityk zagłosowałoby 24 proc. obywateli. Konserwatysta Francois Fillon mógłby liczyć na 22 proc. poparcia. Na trzecim miejscu uplasowałby się minister gospodarki Emmanuel Macron (21 proc.), na czwartym - socjalista Benoit Hamon (15 proc.).

  Liderce Frontu Narodowego miał pomóc skandal z udziałem Francoisa Fillona i jego żony. Penelope otrzymała podobno wynagrodzenie za fikcyjną pracę jako asystentka parlamentarna.

  Jak podaje brytyjski „Express” mimo zagwarantowanego miejsca w drugiej turze wyborów, Le Pen ostatecznie przegrałaby ze swoimi rywalami. W 2002 r. założyciel Frontu Narodowego, ojciec Marine, Jean-Marie dotarł do drugiej tury, by zostać pokonanym przez konserwatystę Jacquesa Chiraca. Ubiegający się wówczas o reelekcje Chirac otrzymał w 82 proc. głosów. Le Pen zaledwie 17 proc. Eksperci przekonują, że podobną, choć może nie aż tak dotkliwą porażkę poniesie w maju Marine. - Widmo skandalu nie przeszkodzi części Socjalistom zagłosować na Fillona, czyli „mniejsze zło” – twierdzą.

  Oczy Europy patrzą też w stronę Niemiec. Jak przypomina portal niemieckiej rozgłośni „Deutsche Welle” w tym roku w kraju odbędą się wybory prezydenckie i wybory do Bundestagu. Na silnego konkurenta niemieckiej kanclerz Angeli Merkel wyrósł były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz. Zarzuca on swojej rywalce, że nie rodzi sobie z kryzysem imigracyjnym. Na polityka zagłosowałoby dziś 41 proc. Niemców, takim samym poparciem cieszy się Merkel.

  WYWIAD | BERND LUCKE: DZIŚ LICZY SIĘ PROTEST, MOŻLIWOŚĆ GŁOSOWANIA PRZECIWKO ESTABLISHMENTOWI


  Z sondażu ARD-Deutschlandtrend wynika też, że Schulz jest dla obywateli bardziej wiarygodny, niż Merkel (65 do 64 proc.). Duże szanse na pokonanie Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Merkel ma Alternatywa dla Niemiec. Antyimigrancka partia istnieje zaledwie trzy lata, a jest obecna i w parlamencie Berlina i w dziesięciu parlamentach landowych. Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  USTAWKA

  BeriBeri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Spokojnie! Hybrydowa technologia Rosji zdobędzie kolejny przyczółek w Europie, tym razem Francja. Na moje oko operacja przechwytu Francji jest prowadzona od lat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Francja odzyskaj wolność !!!

  andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Trzymam kciuki za Francję żeby wybrali kogoś kto ich wyprowadzi w unii !!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Vive la France

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wolne narody Europy lub hegemonia Niemiec, wybor nalezy do Francuzow.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polacy

  TYTUL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

  martin schulz---kanclerzem niemiec!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLSKA

  POLACY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  polacy----wiemy pan martin schulz---jest prezydentem niemiec!!!!!!!!!!! jedynym na świecie!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo